A Pfizer és a BioNTech a Texasi Egyetemmel karöltve készített el egy kutatást, amivel azt akarták megválaszolni, hogy vajon a gyógyszerészeti cég vakcinája vajon képes-e felvenni a versenyt a koronavírus azon mutációival, amelyek az Egyesült Királyságban jelentek meg, írja a Metro. Ehhez 20 olyan embertől vettek vérmintát, akik már megkapták a Pfizer oltóanyagát, majd megvizsgálták, hogyan ugrik akcióba a koronavírus új mutációi ellen az anyag.
A végeredmény pedig kecsegtető lett, a Pfizer szerint az oltóanyaguk mindkét mutációval szemben sikeresen vette fel a versenyt.
A laboratóriumban azt is vizsgáltják, hogy az úgynevezett N501Y mutáció ellen is hatásos-e a vakcina. Ez a mutáció ugyanis a koronavírus fehérjetüskéit változtatja meg, amely pont az oltóanyag egyik célpontja. A koronavírus azonban nem olyan formában mutálódott, hogy azt a vakcinában lévő antitestek ne ismernék fel, így a Pfizer oltása továbbra is hatásos.
Az Egyesült Királyságban megjelent mutációt Dél-Afrikáig vezették vissza, valószínűleg itt jelent meg legelőször a Covid újabb formája. A szigetországban hatalmas gondokat okozott a új mutáció, mivel ez az eddigi ismeretek alapján gyorsabban fertőz, mint az eddig jelenlévő változat. Angliában viszont szinte már csordulásig teltek a kórházak, így az országban újabb kijárási korlátozásokat vezettek be az év elején.
Boris Johnson, az Egyesült Királyság miniszterelnöke tegnap este már arról nyilatkozott, hogy az országban eddig 1,5 millió ember kapta meg a vakcinát, a brit kormány úgy terveszi, hogy január végéig beoltják az összes egészségügyi dolgozót, valamint az idősotthonok lakóit is. Az országban a Pfizer vakcinája mellett már elfogadták az Oxford és az AstraZeneca közös oltóanyagát is, abban reménykednek, hogy a két oltással felgyorsulhat majd az oltás üteme.