A magyar pártokon a tavalyi európai parlamenti választás óta nagy volt a nyomás, hogy fogjanak össze, hiszen éppen ettől a forgatókönyvtől tartottak sokan: nem fogtak össze, és a jelen állás szerint a következő négy évben Pozsonyban csak szlovák pártok magyar politikusai fogják képviselni a magyar kisebbség érdekeit.
Az Új Szó cikke szerint az Igor Matovič vezette, nem orbáni értelemben vett jobboldali-populista OĽaNO 25,02 százalékkal nyerte a szlovákiai parlamenti választást, ezzel közel 7 százalékkal megelőzte az elmúlt kormány legerősebb pártját, a baloldali Smert (18,3 százalék). A harmadik helyre a jobboldali Sme Rodina futott be (8,24%), a negyedik a szélsőjobboldali L'SNS lett.
Az ötödik helyre 6,96 százalékkal futott be a Progresszív Szlovákia és a Spolu koalíciója, a pártszövetségek számára azonban 7 százalékos a küszöb, így a liberális pártszövetség nem jutott be. Bejutott viszont a neoliberális Szabadság és Szolidaritás (6,21%) és Andrej Kiska exállamfő Za ľudí nevű pártja (5,76%).
A két kispártot, illetve a Magyar Közösség Pártját tömörítő Magyar Közösségi Összefogás listája 3,91 százalékot kapott, ezzel alaposan elverte a kormány munkájában eddig koalíciós partnerként részt vevő másik magyar pártot, Bugár Béla Híd-Most nevű alakulatát, akik csak 2,01 százalékot szereztek. Az MKÖ tehát nem jutott be, a Híd pedig a Smer másik koalíciós partneréhez, az SNS-hez hasonlóan kiesett a parlamentből, de épp lecsúszott a bejutásról a kereszténydemokrata KDH is.
Nagy kérdés, hogy ebből hogy lehet stabil kormánytöbbséget kihozni: az exit pollok alapján még egy jobboldali koalíció elég simának tűnt, de a közel végleges eredmények furcsa helyzetet mutatnak. A választáson győztes OĽaNO-ról itt olvasható egy ismertető.