A Fidesz-KDNP Handó Tündét jelöli alkotmánybírónak

ugytudjuk.hu 2019-10-28 17:10:00
A Fidesz-KDNP-frakciószövetség Stumpf István korábbi alkotmánybíró helyére Handó Tündét, az Országos Bírósági Hivatal elnökét jelöli - közölték a kormánypártok hétfőn az MTI-vel.

A közlemény szerint a frakciószövetség a jelölésről tájékoztatta az Országgyűlés Alkotmánybíróság tagjait jelölő eseti bizottságának elnökét.

Stumpf Istvánt az Országgyűlés 2010. július 23-án választotta az Alkotmánybíróság tagjává - az akkori jogszabályok szerint - kilenc évre, mandátuma 2019. július 22-én járt le. Az alaptörvény szerint 15 tagú testületnek jelenleg 14 tagja van.

Handó Tündét 2011. december 13-án választotta az Országgyűlés az Országos Igazságszolgáltatási Tanácsot (OIT) felváltó Országos Bírósági Hivatal (OBH) elnökévé. Handó Tünde 1962. május 1-jén született Salgótarjánban, 1986-ban szerzett diplomát az ELTE Állam- és Jogtudományi Karán, 1983-1986 között a Bibó István Szakkollégium (korábban ELTE Jogász Szakkollégium) tagja volt.

1986-tól fogalmazóként dolgozott a Fővárosi Munkaügyi Bíróságon, majd ugyanitt bírósági titkár, 1991 május 1-jétől pedig kinevezett bíró volt, és 1999. április 15-től a Fővárosi Munkaügyi Bíróság elnöke lett. 1999. januártól óraadó az ELTE Állam- és Jogtudományi Kar munkajogi tanszékén, 2003. július 15-től címzetes megyei bírósági bíró. 1999-től a Jogi Szakvizsgabizottság tagja, 1999-től a Fővárosi Bíróság BÜSZ vizsgabizottságának tagja, a fogalmazóképzés oktatója. 2000 óta a Munkaügyi Bírák Országos Egyesületének elnökhelyettese, 2008 óta a Magyar Munkajogi Társaság tagja. 2008-ban az Európai Munkaügyi Bírák Egyesületének elnöke lett.

Az Alkotmánybíróságról (Ab) szóló törvény szerint a testület tagjává minden olyan jogi végzettségű, büntetlen előéletű magyar állampolgár megválasztható, aki 45. életévét betöltötte, de még nem töltötte be a 70. életévét.

A jogszabály szerint az Országgyűlés - kétharmados többséggel - az Alkotmánybíróság tagjait kiemelkedő tudású elméleti jogászok (egyetemi tanárok vagy a Magyar Tudományos Akadémia doktorai), vagy legalább húszévi szakmai gyakorlattal rendelkező jogászok közül választja. A szakmai gyakorlatot olyan munkakörben kell letölteni, amelynek ellátásához a jogász végzettség szükséges - olvasható a törvényben. Az Alkotmánybíróság tagjainak megbízatási ideje - 2011 óta - tizenkét év, és nem választhatók újra, kivéve azokat, akiket az Országgyűlés még a régi szabályok alapján kilenc évre választott meg, és eddig nem választott újra.

Az összeférhetetlenségi szabályok között szerepel az, hogy az Ab-nek nem lehet tagja az, aki a választást megelőző négy évben a kormány tagja vagy valamely párt vezető tisztségviselője volt, valamint az sem, aki állami vezetői tisztséget töltött be.

Az Alkotmánybíróság tagjai függetlenek, csak az alaptörvénynek és a törvényeknek vannak alárendelve.

Szólj hozzá!

Bezár Szombathelyen az Art Cafe

Január 31-én lesz az utolsó nyitvatartási nap.

Adó-visszatérítéssel csapdáznak az adathalászok - most épp a NAV nevében küldenek csaló e-maileket

Az adóhivatal figyelmeztet: e-mailben és sms-ben érkező „NAV-os” üzenet mindig gyanús, senki ne kattintson a linkekre!

Rendkívüli hír: januárban rezsistopot vezet be a kormány

A kabinet átvállalja a fűtési többletköltségeket - Orbán Viktor szerint a családokat nem hagyják magukra a rendkívüli hidegben.

Nem akart kiköltözni, inkább robbantással fenyegetőzött egy férfi Győrben

Az ítélet szerint ezzel terrorcselekményt követett el. 

Pintér Bence: „behazudta a Fidesz, hogy bezárnak a temetők januártól”

A polgármester szerint hiábavaló volt a kormánypárti frakció „halálkampánya” Győrben.

Könyvtári Minőségi Díjat kapott a szombathelyi Berzsenyi Dániel Könyvtár és az AGORA

Az AGORA pedig közművelődési minőség díj elismerésben részesült.

Egy szombathelyi borozóban húzott be komájának egy férfi

Maradandó szemsérülést szenvedett az áldozat.

Hivatalos: A Guri Serház ebben a formájában megszűnik Szombathelyen

Új brandet épít a söröző csapata. Kisüzemi, német és cseh sörök kerülnek a csapra.

Magyar Péter elment a strasbourgi gazdatüntetésre, Nagy István pedig itthonról üzenget - a Mercosur-megállapodás margójára

A Fidesz és a TISZA végre egyetért valamiben - ettől függetlenül mégis mindenki a másikra mutogat. 

„Európa mellett, Magyarországért” - nyílt levelet tett közzé az aHang

Volt miniszterek, diplomaták és művészek közös levélben üzentek: Magyarország helye az Európai Unióban van.

A győri Fidesz most szignózott ki magának 705 millió forintot

A sajtószabadságba pedig 2 lábbal szálltak bele. 

Rezsicsökkentés kontra valóság - az energiapolitikán beefel Orbán Viktor és Magyar Péter

A kormány a rezsicsökkentés megszűnésével riogat, míg a TISZA több lábon álló ellátást ígér.

A Petőfi utcában vívott szabadságharcot egymással két férfi Szombathelyen

A helyszínre érkező rendőrök kényszerítették őket fegyverletételre.

Szakmai nap várja ma a hobbikertészeket Győrben

Délután kettőtől, a részvétel ingyenes. 

Fényes nappal lopott rollert egy férfi Győrben - háromszor is

Végrehajtandó szabadságvesztés is lehet a vége. 

Romániába igazolt Pődör Rebeka

A Craiova együttesénél folytatja pályafutását.

Megszűnik Szombathelyen a Guri

Soroljuk az okokat, meg fogsz lepődni!