Az Európai Bizottság szerint romlott a bírói függetlenség megítélése az elmúlt évben Magyarországon

Fehér Buda 2019-04-26 13:16:00
Észak- és Nyugat-Európában jobb a helyzet.

Valamelyest romlott az igazságszolgáltatás függetlenségének megítélése az elmúlt évben Magyarországon a lakosság és a vállalati szféra körében is - derült ki az Európai Bizottság pénteken közzétett jelentéséből. Az úgynevezett eredménytábla összehasonlító áttekintést ad az uniós tagországok igazságügyi rendszereinek hatékonyságáról, minőségéről és függetlenségéről. A jelentés számos táblázatot tartalmaz, különböző szempontok szerint veti össze az egyes államok bíróságainak hatékonyságát, az igazságszolgáltatási rendszer társadalmi beágyazottságát, megítélését.

Utóbbi szempontcsoportba tartozik a bírói függetlenség országon belüli megítélése, de itt lényeges különbség van a lakosság és a cégvezetők véleménye között. Ezt a rangsort közvélemény-kutatások alapján állapították meg, mert a függetlenség mértéke pontosan nem számszerűsíthető. A tagállamok kétharmadában 2016-hoz képest javult a bírói függetlenség társadalmi megítélése, 2017-hez képest azonban nagyjából ugyanekkora arányban romlott. Összességében elmondható, hogy Észak- és Nyugat-Európában lényegesen jobbra értékelték a helyzetet, mint az ezredforduló után csatlakozott országokban.

Magyarországon a huszonnyolc EU-tag között az állampolgárok hátulról a tizedik helyre, míg a cégek a második legrosszabbra értékelték a bíróságok függetlenségét. Ez egy, illetve négy hellyel rosszabb az egy évvel korábbi jelentésben szereplő helyezésnél. Ezúttal a lakosságnak mintegy 43 százaléka nevezte jónak vagy nagyon jónak a helyzetet, a vállalatok esetében ez 18 százalék.

A bíróságok függetlensége a lakosság és a cégek szerint is leginkább a kormányzat, a politikusok, valamint a gazdasági csoportok nyomásgyakorlása miatt sérül. Az elsőfokú ítélet meghozatalához szükséges idő tekintetében Magyarország a közigazgatási ügyekben a negyedik, a polgári és kereskedelmi ügyekben a tizenkettedik helyre került. A pénzmosással kapcsolatos eljárások a vizsgált országok közül átlagosan Magyarországon húzódtak harmadik legtovább, ugyanakkor a helyzet sokat javult a korábbiakhoz képest.

Magyarország a beérkezett és a lezárt ügyek számának egymáshoz viszonyított arányát tekintve a középmezőnyben van. Ez az arány 99 százalék volt, azaz a bíróságok valamivel kevesebb ügyben jutottak el az elsőfokú ítéletig, mint ahány új ügy beérkezett. Száz magyarra vetítve 1,5 volt a függőben lévő, elsőfokú döntésre váró ügyek száma, ami az ötödik legjobb eredmény az Európai Bizottság szerint.

A szakértők ezeken kívül áttekintést nyújtottak arról, hogy milyen eszközök állnak rendelkezésre a bírósági kommunikációban, és ebben Magyarország viszonylag jól teljesített, valamint arról is, hogy az egyes államok mennyit költenek igazságszolgáltatási rendszereikre. Magyarország egy főre vetítve körülbelül 53 eurót költött, s ezzel hátulról hatodik a sorban, a bruttó hazai termékhez (GDP) viszonyítva azonban épp fordítva van, Magyarország fordítja a hatodik legtöbb pénzt a bíróságokra; ez a GDP mintegy 0,4 százalékát jelenti.

A 100 ezer főre jutó bírók számát tekintve Magyarország az élbolyban található. A közzétett oszlopdiagram tanúsága szerint csaknem 30 bíró jut 100 ezer magyarra. Az ügyvédek számát illetően hazánk a középmezőnyben van, 100 ezer emberre 113 jutott. Vera Jourová uniós igazságügyi biztos rámutatott, hogy napjainkban egyre csak erősödnek a jogállamiságot érő kihívások Európa egyes részein, bizonyos tagországokban megfordultak a korábbi pozitív trendek, némelyikükben különösen aggasztó a helyzet.

Kiemelte: ha az igazságszolgáltatási rendszer sérül valamely országban, az a többi tagállamra is kihatással van, mivel az EU a kölcsönös bizalomra épül, és ezért mindent meg kell tenni a jogállamiság érvényesülésének biztosítása érdekében.

Szólj hozzá!

Ismerkedés a testtel – új távlatok önmagad felfedezésében

Az intimitás nem feltétlenül két emberről szól, az önmagadhoz való kapcsolódás is idetartozik.

Változik a buszmenetrend a nyárnyitó koncert miatt Győrben

Érdemes figyelni, hogy senkit ne érjen meglepetés.

Hamarosan kizöldül a szombathelyi Thököly utca

A tervek szerint kerékpár sávokkal és zöld növényekkel építik át a város egyik fő közlekedési ütőerét.

190 ezer forint Győrben az albérletek átlagára

Országosan és havi szinten 0,8 százalékkal nőttek az albérleti díjak májusban.

Mit nyújtanak a napozóágyak?

Amikor az ingatlan mellett lévő szabadtéri terület kialakításáról van szó, akkor sokféle lehetőségünk van.

Láttad már Hende Csabát talárban?

Így fest egy frissen kinevezett alkotmánybíró.

Innováció az érzékeny bőr védelemében: új lehetőségek a mindennapokban

Töprengett már azon, milyen kihívások elé állítja az érzékeny bőr a mindennapokban?

Bükfürdőre költözött a győri óriáskerék

35 méter magasságig viszi a kerék az utasokat.

Demjén koncertben csúcsosodik ki az idei Szetivánéj Szombathelyen

De jön az Éberkóma, Nemazalány, és Lotfi Begi is.

Polt Pétert választották az Alkotmánybíróság elnökévé

Nagy Gábor Bálint lett a legfőbb ügyész.

Szombathelyre érkezik a Lázárinfó

Kérdés, mennyire lesz jó ómen a péntek 13.?

Csőtörés miatt elszíneződhet a víz Győr-Ménfőcsanakon

A Pannon Víz Zrt. dolgozik a hiba elhárításán.

Győrben járt a vietnámi nagykövet

A távol-keleti ország magasrangú diplomatái tárgyaltak a városvezetéssel. 

Június végéig lezárják a Köztelek utcát Győrben

Hosszú évek után új útburkolat készül.

Életveszélyesen megsérült egy nő Bozsokon, miután megtámadta egy kutya

Egy nem megfelelően zárt kapun rontott ki az állat. 

Pénzt fogadott el a telefon börtönbe juttatásáért egy Győrben dolgozó férfi

Megbízhatósági vizsgálaton bukott meg, 80 ezret fogadott el.