A szokatlanul kevés csapadékkal járó tél, valamint az eddig szinte aszályos tavasz nagyon rossz kiindulási helyzetet okozott a magyar mezőgazdaságnak - erről beszéltek gazdák a Népszavának.
A szárazság azonban csak egy dolog: Magyarország öntözéstechnikában az egyik legrosszabb infrastruktúrával rendelkezik az EU-ban. Bár lenne víz, amivel öntözni lehetne a földeket, azt nem tudják oda eljuttatni.
Ennek egyenes következménye, hogy a zöldség és a gyümölcs aranyárban kelhet a nyáron, de a szántóföldi termesztők is panaszkodnak. Az legnagyobb gond pedig akkor lesz, ha a kevésbé igényesnek számító takarmánynövényekből is rossz termés lesz, mert az a hús árában is jelentkezni fog.
Az ugytudjuk.hu személyesen járt az MTA martonvásári mezőgazdasági kutatóintézetében, ahol nagy hangsúlyt fektetnek a szárazságtűrő növények nemesítésére. Azonban a kutatók elmondták, hogy ez önmagában nem elegendő, jelentős öntözéstechnikai fejlesztésekre van szüksége az országnak, hogy felvegye a kesztyűt a klímaváltozással szemben. Megjegyezték, a várható változásokra felkészült nemesítések 2040-re fognak rendelkezésre állni. Itt a videónk:
MTA fitotron: ahol kiderül, hogy mit tudunk enni a klímaváltozás után
A Magyar Tudomány Akadémia martonvásári Agártudományi Kutatóközpont azon fáradozik, hogy a klímaváltozás hatásai ellenére is legyen mit ennie minden magyarnak, minden embernek. készítették: Unyatyinszki György (ripoter), Pogonyi Dávid (kamera, vágás)