A Magyar Madártani Egyesület szóvivője, Orbán Zoltán arról számolt be a Sokszínű Vidéknek, hogy bár tavaly hosszú idő után nem csökkent tovább a fecskék száma az országban, de így is egymillió példánnyal kevesebb érkezik és fészkel hazánkban, mint két évtizede. A fecskék számát az ember által megváltoztatott környezet komolyan befolyásolta.
A fecskéket nem pusztán a példányszámuk csökkenése miatt kell óvni: a tápláléklánc fontos elemei, például rengeteg szúnyogot és legyet fogyasztanak, azaz természetes módon tudják csökkenteni az ember számára kellemetlen rovarokat is. Arra kéri az MME a lakosságot, hogy bár kellemetlenségnek tűnik a házfalra fészkelő madár (megfelelő intézkedésekkel a piszok kordában tartható), mégse verjék le a fészkeket.
Ez a cukiság lett az év madara
Unyatyinszki György A gólyatöcsöt, vagy régi nevén a székigólyát választotta egy tavalyi internetes szavazáson a lakosság az idei év madarának, amely címmel a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) a különböző fajok vagy madárcsoportok, illetve azok élőhelyeinek védelmére szeretné felhívni a társadalom figyelmét. A szavazáson a gólyatöcs vetélytársai a gulipán és a nagy póling volt.