Inkább feladja a kormány azoknak a számláknak a benyújtását az Európai Unió felé, amelyeket a miniszterelnök veje, Tiborcz István cége által elvégzett közvilágítási programok fedezetére szántak volna - hívta fel az ügyre a figyelmet uniós döntéshozókra hivatkozva Jávor Benedek európai parlamenti képviselő, a döntést a hvg.hu-nak a kormány is megerősített.
Az uniós forrásokat úgy hívhatják le a támogatott országok, hogy miután megszületett a brüsszeli és tagországi döntés egy projekt támogatásáról, azt az adott kormány előfinanszírozza, majd utólag nyújtja be a számlát az uniós alaphoz, ami jó esetben fizet. Viszont az Elios-ügyben az unió csalás elleni hivatala (OLAF) 13 milliárd forintnak megfelelő forrás kifizetését nem javasolta, mert szerintük szervezett csalással nyertek a pályázók a közvilágítási tendereken. Hiába ért fel a részletes OLAF-jelentés egy vádirattal, a magyar ügyészség rövid nyomozás után semmit sem talált (mondjuk érdemi dokumentumokat sem vizsgáltak, tanúkat sem kérdeztek).
Mivel az Elios-ügyben érintett pályázatok kifizetése további konfliktussal, adott esetben pereskedéssel járt volna a magyar kormány és az EU között, ahol bizonyítási eljárásra is sor kerülhetett volna, vélhetően a kényelmetlenségek elkerülése érdekében inkább lemond a kormány 13 milliárd forintról.
A kormány a számlák be nem nyújtását lényegében azzal indokolta, hogy az összes uniós pályázat az ország számára lehívható összegek 110 százalékát tették ki, ezért ki kellett választani annak a 10 százaléknak a számláit, amit végül nem nyújt be kifizetésre a kormány.
A témához kapcsolódik: hogy az Elios-ügyben is érintett partnercégek végzik a szombathelyi közvilágítás cseréjét, amiről ezekben a cikkeinkben írtunk.