2017-ben indítottak eljárást egy fiatal programozó, András ellen, aki német tulajdonú magyarországi Telekom online rendszerében talált két súlyos biztonsági hibát, amit jelzett is a cégnek, és egyeztettek is vele a hiba kijavításáról. Sőt, az is felmerült, hogy alkalmaznák a férfit, erről is egyeztetések indultak.
A férfi egyébként hatalmas hibára bukkant:
- a teljes állami és lakossági mobil- és adatforgalomhoz hozzá lehetett férni,
- a Telekom belső hálózatában lehetett kutakodni.
Azonban egy átláthatatlan döntés értelmében mégis feljelentették azt a férfit, amely minden előfizetőjének adatát megmentette. Ellene az ügyészség indított eljárást - derül ki a férfi védelmét ellátó Társaság a Szabadságjogokért közleményéből.
A TASZ szerint noha a András szaknyelven "etikus hekkernek" számít és a hibát bejelentette, azaz közérdekű bejelentőnek számítana, mégis súlyos büntetést akarnak kivetni rá. Az ügyészség nyolc év szabadságvesztést kért, mondván "közérdekű üzemet zavart meg".
Az ügyészi vádirat ráadásul lényegében elismeri, hogy nem értenek a férfi által feltárt hibákhoz. Azt sem tudták leírni, hogy pontosan mi volt a bűncselekmény, az mikor történt, csak azt, hogy "az internet felhasználásával" történt. A TASZ szerint az is nonszensz, hogy még a bizonyítási eljárást sem folytatták le - itt kellene ugyebár részletesen előadni bizonyítékokkal, amiről fogalma sincs a vádirat szerint az ügyészségnek -, mégis felajánlottak egy alkut, hogy ha a férfi elismeri tettét, akkor csak 2 év felfüggesztett börtönt kérnek a bírónál büntetésül.