Enyhítené a kormány az Otthon Start program feltételeit

Dömötör Gábor 2025-10-07 11:26:03
Társadalmi egyeztetésen a támogatott lakáshitel szabályainak módosítása. 

A kormány társadalmi egyeztetésre bocsátotta az Otthon Start támogatott hitel feltételeit módosító rendelet tervezetet, amely több ponton is könnyítéseket tartalmaz. A tervezet nyolc napig véleményezhető, a végleges jogszabály a Magyar Közlönyben való megjelenést követően léphet hatályba, legkorábban novemberben. A cél, hogy a támogatási rendszer rugalmasabban alkalmazkodjon az élethelyzetekhez, és több fiatal család számára tegye elérhetővé a saját otthon megteremtését.

Az egyik legfontosabb változás az első lakásszerzőket érinti. A jövőben azok is igényelhetik a támogatott hitelt, akik rövid ideig két ingatlanban is rendelkeztek tulajdonnal, például lakáseladás és -vásárlás átfedése miatt. A tervezet szerint elegendő, ha az új ingatlan megvásárlását követően 180 napon belül megszűnik a korábbi tulajdonjog. Emellett a szabályozás kimondja, hogy nem kizáró ok, ha az igénylő legfeljebb 15 millió forint értékű ingatlannal rendelkezik vagy rendelkezett, illetve ha az korábban elbontásra került, vagy haszonélvezettel terhelt volt.

A tervezet pontosítja a tb-jogviszonyra vonatkozó előírásokat is. Megmarad a kétéves jogviszony és a 180 napos szigor, ugyanakkor a kedvezményezettek körét kiterjesztik az Európai Unió és az EGT területén dolgozó magyar állampolgárokra. Bizonyos esetekben – például gyermekápolási díj, megváltozott munkaképesség vagy tartós betegség esetén – a tb-jogviszony igazolása alól felmentést is lehet majd kapni.

Az építési célú hiteleknél a kormány eltörölné a 2022. január 1-jei határidőt, így a korábban megkezdett építkezések is bekerülhetnek a programba. Az új szabály szerint megfelelő pótfedezet mellett a támogatás már az elvárt készültségi fok elérése előtt is folyósítható, de az első részlet nem haladhatja meg a teljes hitelösszeg 30 százalékát. Ez könnyebbséget jelenthet azoknak az építkezőknek, akik korábban likviditási nehézségek miatt nem tudtak előrelépni.

A javaslat enyhíti a korábbi támogatások visszafizetésére vonatkozó tiltásokat is. A gyermektelenség miatti visszafizetési kötelezettség, illetve a kormányhivatal által méltányossági alapon elfogadott esetek nem zárnák ki az új támogatás igénylését. Az indokok között szerepelhet például a megváltozott munkaképesség, a gyermek betegsége vagy fogyatékossága, illetve az orvosilag igazolt meddőség.

A módosítások életbe lépése több tízezer érintett család helyzetét könnyítheti meg, különösen azokét, akik eddig adminisztratív okok miatt estek el a kedvezményes hiteltől. A végleges döntés a társadalmi egyeztetés lezárulta után, várhatóan novemberben születhet meg. Ugyanakkor a kormány továbbra sem vizsgálja a hitelprogram globális, piacot érintő hatásait - mint például az ugrásszerű áremelkedést - és a könnyítés feltételeiből továbbra is az látszik, hogy ennek a konstrukciónak a sikere nagyon fontos az állam számára. 

Támogasd a hatalomtól független újságírást!

Bár a kormánymédia megpróbálja elhitetni, hogy a tőlük független szerkesztőségek úsznak a pénzben ez közel sincs így.

Amennyiben neked is fontos, hogy sokáig legyen még a hatalmat ellenőrző hang, akkor támogasd adománnyal a mi munkánkat is segítő Nemzeti Újságírók Demokratikus Egyesületét.

Adományodat ide utalhatod: 10918001-00000113-44920004.

Köszönjük!

Szólj hozzá!

5 tanács a tökéletes kerti bútor kiválasztásához

A kert ma már sokkal több, mint egyszerű kültéri terület.

Egy apró változtatás, ami sokaknál állandósult

Az utóbbi időben egyre többen alakítjuk úgy a mindennapjainkat, hogy azok ne csak kiszámíthatóbbak, hanem tudatosabban felépítettek is legyenek.

A Somogy megyei közgyűlés visszavonta korábbi határozatát és ezzel kimondta, hogy nem létezett a TISZA-adócsomagja

A testület egyhangú szavazással helyezte hatályon kívül a februári döntést.

Miért fontos átgondoltan redőnyt választani?

Volt már olyan, hogy redőnyödet próbáltad leengedni egy zord esős napon, de csütörtököt mondott a rendszer?

Tárolásra fel: az akkumulátorok gyorsabban alakíthatják át az energiarendszert, mint sokan gondolják

Ausztrál és európai példák is azt mutatják, hogy az akkumulátoros energiatárolás egyre nagyobb szerepet játszik az áramárak csökkentésében.

Íme a gyereknapi programdömping Győrben

Ha ezekből nem találsz a hétvégére kedvedre valót, a hiba nem a mi készülékünkben van. 

Megyei Jogú Városok polgármesterei: a kormány tárgyaljon az önkormányzatokkal a szolidaritási adóról, hatásköri reformokról, ahogy ígérte!

A városvezetők arra kérik a Magyar-kormányt, hogy vizsgálja felül és mérsékelje a szolidaritási adót, hogy a városok kiszámítható, a feladataikhoz igazodó finanszírozást kapjanak a közszolgáltatások működtetéséhez.

Megnyílik az uniós pénzcsap: 6000 milliárd forintnyi forrás érkezik Magyarországra

Az Európai Bizottsággal kötött megállapodás nyomán felszabadulnak a korábban befagyasztott támogatások, a kormány csatlakozik az Európai Ügyészséghez.

Június elsején indul a Hecsei úti felüljáró felújítása Győrben

Két és fél hónapos munkára készülhetnek az autósok, a szerkezet hibáit több mint 500 millió forintos állami támogatásból javítják ki.

A munkaviszony megszüntetésének buktatói a Kúria határozata alapján

A munkajogi konfliktusok gyakran elhúzódó és összetett ügyek.

Így készülj fel a grillezésre: hogyan lesz felejthetetlen élmény?

Van valami egészen sajátos atmoszférája annak, amikor előkerül a grill.

Az ergonómia új dimenziója: a konyhai praktikum

A kényelmet szolgáló ergonómia fogalmával már találkozhattál irodabútorok vagy autós ülések kapcsán.

Új kerékpárút épül a Pápai út mellett Győrben - 2027-ben indulhat a kivitelezés

Megkezdődik a beruházás előkészítése, amely a biztonságosabb és fenntarthatóbb közlekedést szolgálja.

Formáljuk együtt Győr jövőjét – kérdőívet tett közzé az önkormányzat

A győriek június végéig mondhatják el véleményüket a város fejlesztési irányairól és zöld infrastruktúrájáról.

Megnyílt az új Tourinform Pont a Dunakapu téren Győrben

Június 1-től modern, mobil információs központ várja a turistákat a város egyik legforgalmasabb helyszínén.

Visszaeső árbevétellel és veszteséggel zárta az első negyedévet a győri Rába

Csökkentek az értékesítési számok a járműipari vállalatnál, ugyanakkor a vezetés szerint egy tudatos építkezés zajlik a cégnél.

Amit mindenki kipróbál, de senki sem magyarázza el igazán

A táplálékkiegészítők világa tele van olyan megoldásokkal, amelyek gyorsan népszerűvé válnak, mégis ritkán beszélünk róluk igazán érthetően.

Szombathelyre gurulnak a street food gasztronómia mesterei: a városi gyereknappal együtt jön a Food Truck Show

Ezen a hétvégén a nemzetközi ízeké lesz Szombathely főtere: május 29. és 31. között érkezik a magyarok kedvenc gasztro-karavánja, a Food Truck Show.