A Momentum második alkalommal tartott tüntetést Közép-európai Egyetem (CEU) Magyarországon maradása mellett, követelve a kormánytól, hogy tegye lehetővé az egyetem jövőbeli működését, amelyet a felsőoktatási törvény tavalyi módosításával, a lex CEU-val sodort veszélybe.
"A hatalom nem a parlamenti felszólalásoktól, az utcától fél. A mi szabadságunk tartja őket félelemben." - mondta Szél Bernadett független országgyűlési képviselő pénteken a budapesti Egyetem téren tartott demonstráción. A politikus hangsúlyozta a küzdelem fontosságát az elnyomás ellen, a tiltakozók eszköze pedig az összetartás és szolidaritás lehet. Szerinte a kormány gondja a CEU-val az, hogy független gondolkodásra nevel, értékek mellett áll, a közössége pedig szerveződésre képes. Hangsúlyozta, hogy ez a közös kiállás vethet véget az elnyomásnak.
Fekete-Győr András, a Momentum elnöke beszédében ezúttal elhagyta az egyetemi autonómia hangsúlyozását - sokan beszéltek már előtte erről -, így folytatta:
Feket-Győr hiányolta a rektorokat, a dékánokat, az egyetemi tanárokat a tiltakozók közül, miközben be akarnak záratni intézményeket és tudományterületeket. "64 felsőoktatási intézmény van, de csak a kisebbség van jelen" - mondta. Több száz éves értékek mellett kellene kiállniuk, de a párt elnöke szerint mégsem harcolnak érdekeikért. Hasonló helyzetben látja az egészségügyet, ahol több tízezer orvos, ápoló állhatna ki tüntetni. Ugyanerre tért ki az oktatás terén, hogy tanárok tízezrei maradnak csöndben.
"Nekik kell egységbe szerveződniük, ha változást akarnak, mi nem vagyunk elegen, szükségünk van rájuk". Orbán Viktor Fekete-Győr szerint csak az erő nyelvén ért, a netadós tüntetés és a NOlimpia-kampány mögötti tömegek meghátrálásra késztették. Arra kérte fel a felsőoktatási intézmények vezetőit, hogy fogjanak össze, mert lehetőségük és felelősségük a változtatás.
- zárta beszédét Fekete-Győr.
A tüntetésen Berg Dániel, a párt elnökségi tagja kifogásolta, hogy Tarlós István főpolgármester sem szólalt még fel a CEU védelmében, noha az egyetem maradása a város érdekét szolgálná.
Felhívták a figyelmet a szervezők arra, hogy csatlakozzanak a tiltakozók a diákok tüntetéséhez a Kossuth téren november 24-én.
A CEU december 1-ig hagyott időt a magyar kormánynak, hogy aláírja azt a nemzetközi szerződést New York állammal, ami szavatolná, hogy a jövőben is működhessen az egyetm és amerikai diplomát állítsanak ki. Az egyetem szerint minden törvényi feltételt teljesítettek, a kormány nem minősítette a tett lépéseket. Amennyiben a szerződést nem írják alá, a CEU megkezdi képzéseinek Bécsbe költöztetését.