Habitat: új kollégiumok és a szoctám átalakítása oldhatja meg az egyetemisták lakhatási válságát

Unyatyinszki György 2018-11-16 15:06:00

Négyszeres volt a túljelentkezés tavaly a legtöbb kollégiumi férőhelyre az országban, vagyis az olcsóbb lakhatást igénylő hallgatók háromnegyede kénytelen az egyre drágább albérletpiacon megoldást találni, noha stabil keresettel nem rendelkeznek - ezt a súlyos problémát járta körül csütörtök esti kerekasztal-beszélgetésén a Habitat for humanity lakhatással foglalkozó civil szervezet az ELTE TÁTK-on.

De kicsit nézzük meg, hogy miért is ekkora teher a lakhatás: a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciájának 2016-os adatokon nyugvó felmérése szerint - településtől függően - a hallgatóknak legalább 80-100 ezer forintos költségük keletkezik egy adott hónapban. Ez az utazási, lakhatási és étkezési, illetve a tanulmányokhoz kapcsolód költségek mellett minimálisan kultúrára fordított kiadásokat fedi le - de a felméréssel kapcsolatban többször hangsúlyozta a szervezet, hogy ezek az összegek csak legspórolósabb megoldásokkal jönnek ki. Emiatt rengetegen kénytelenek dolgozni egyetem mellett, amit csak a tanulás rovására tudnak a legtöbben megtenni.

Az Eurostat 2017-es adatai szerint a kollégiumban élő hallgatók kevesebb mint harmada, az albérletekben élőknek viszont kétharmada dolgozik Magyarországon. Ebből is látszik, hogy mennyire meghatározó az olcsó lakhatás.

Az albérletárak 87 százalékkal nőttek az elmúlt években

- hangsúlyozták többször is a Habitat szakértői. Az áremelkedés mellett az ingatlapiac felpörgése mellett az is befolyásoló tényező, hogy rengeteg lakástulajdonos váltott rövid turisztikai kiadásra, például AirBnB-re. A hosszútávú albérletpiac tehát szűkült (ez önmagában árfelhajtó hatású), az ingatlanárak növekedése pedig a tulajdonosokat is a gyorsabb megtérülés, azaz az bérlet emelés felé hajtotta,

Fontos megjegyezni, hogy a különösebb munkatapasztalattal nem rendelkező, a főleg részmunkaidős diákmunkából élők havi keresete 80 ezer forint körül alakul, azaz egy szoba bérlése is lényegében felemészti a keresetüket. A fővárosban például egy átlagos 1,5 szobás albérlet bérleti díja 150 ezer forint, ami három bérlő esetében is fejenként 50-50 ezer havonta, rezsi nélkül.

Az egyetem egyre inkább pénzkérdés,

ami részben megmutatkozik abban is, hogy a lakosság kevesebb mint 3 százalékát teszik ki az aktív hallgatók, ami messze az uniós átlag alatt van.

A Habitat szerint a legjobb megoldás a kollégiumi férőhelyek bővítése lenne, amire van is kormányzati szándék. Azonban egyelőre nem látható, hogy az új férőhelyek pontosan mikorra készülhetnek el, eddig csak a meglévő kapacitások felmérése és az bővítések hatástanulmányáig jutott a kormányzat. Alternatívaként a szociális ösztöndíjak, illetve a lakhatási támogatások kiterjesztését és emelését javasolják. A támogatások jelenleg csak az államilag finanszírozott képzést végzők számára elérhető jelenleg.

A szervezet további ötleteket is megfogalmaz:

  • adókedvezményt adni azoknak a tulajdonosoknak akik hallgatóknak (illetve a szintén kiszolgáltatott családosoknak) adnak ki albérletet
  • az üres lakásokat keményebben adóztatnák, hogy a lakásspekuláció helyett az albérletpiac felé tereljék a tulajdonosokat
  • kedvezményeket biztosítanának azoknak a bérbe adóknak, akik a piaci ár alatt adják ki lakásukat hallgatóknak (illetve családosoknak)

Szólj hozzá!

Hasznos tippek egyetemistáknak: használt könyvekből is lehet tanulni!

Az egyetemi lét sok kiadással jár – bár nem mindenki fizetős szakokon tanul, azért a lakhatás, az utazás és a szórakozás sok pénzt felemészt. És bár a könyvtárakban ingyenesen hozzájuthatunk a szakirodalomhoz, ez nem mindig elérhető opció.

Az okostelefonok milyen hatással vannak a lelki egészségünkre?

Érdekes a címben feltett kérdés, és bizonyára mindenki az aktuális hangulatának megfelelően válaszol rá. Az, aki kezében a mobillal éppen egy fontos hívást vár a szerelmétől, bizonyára azt mondja, hogy pozitív, aki pedig álmatlanságtól szenved és késő éjjel olvassa ezt a cikket, azt gondolhatja: negatív.

Orrot törtek a sárvári "lomis" piacon

Vádat emeltek a verekedővel szemben.

Borult, ködös idő várható a hétvégén

Túlnyomóan borult, párás, helyenként ködös idő várható, hószállingózás, ónos szitálás, szitálás előfordulhat.

Itt vannak a győri Magyar Kultúra Hét programjai

Január 20–26 között rendezik a rangos eseményt.

Mínusz 783 millió forint a Győr-Szol Zrt. harmadik negyedéves mérlege

Sok esetben a tervezetthez képest kevesebb mínuszt termelt a cég.

Emlékszel milyen volt 2006-ban a Papsziban?

Nem, akkor most megmutatjuk milyen volt a szombathelyi legendás disco.

Továbbra sincs új elnöke a Haladás VSE-nek

Hamarosan újra összehívják a küldötteket.

A Győri Audi ETO 2027-ig meghosszabbította Per Johansson vezetőedző szerződését

A szakembert tavaly márciusban nevezte ki kispadjára az együttes, amelyet aztán BL-sikerig vezetett.

200 ezer forint Győrben az átlag albérletár

Szombathelyen 170 ezer forint most a lakbér havi átlaga.

Akár börtönbüntetésre is ítélhetik Homlok Zsoltot

Kartellezés miatt jelentették fel a cégvezetőt.

Hétvégi ház égett Szombathelyen

A tűzoltók két vízsugárral fékezték meg a lángokat.

15 milliárd forintot vonnak el idén Győrtől

12 milliárd forintot szolidaritási hozzájárulás címén vonnak el. 3 milliárd forintot pedig a Versenyképes Járások Program keretei között vonnának el a várostól.

Fedezd fel a Lego City világát

Építsd meg álmaid városát!