Idén 1,78 millió állampolgár ajánlotta fel személyi jövedelemadójának egy százalékát valamilyen civil szervezet vagy alapítvány számára – derült ki a NAV összesítéséből. A magyarok összesen 8,2 milliárd forintot ajánlottak fel, ez oszlik el a szervezetek között.
A magyarok az (egészségügyi ellátórendszerről szerzett tapasztalatai miatt) idén is legtöbbet kórházaknak és más egészségügyi szolgáltatónak ajánlották fel, 156 milliót kapott például a Heim Pál Gyermekkórház Fejlődéséért Alapítvány. A második helyen az állatvédő szervezetek csoportja áll.
A kifejezetten a társadalmi kérdésekkel foglalkozó szervezetek között érdekes különbségekre világított rá a hvg.hu. A kormánypárti vonalon sokan "sorosistának" vagy bevándorláspártinak megbélyegzett szervezetek sokkal több felajánlást kaptak az állampolgároktól, mint a kormánypárt kitartott civiljei.
A Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) idén 20 millió forintot gyűjtött, ezzel kiemelkedik a mezőnyben. A Magyar Helsinki Bizottságnak 796-an, a Transparency Internationalnek 454-en ajánlották fel adójuk egy százalékát, ráadásul ez növekvő tendenciát mutat. A civilek nagy részét most épp a NAV sarcolná meg egy különadóval, aminek a szervezetek nem engednek.
A több tízezres kormánypárti Békemeneteket szervező Civil Összefogás Fórum ennél kevesebb, 408 támogatót tudhat maga mögött. Utóbbi azért érdekes, mert épp terítéken van, hogy miért kapott a CÖF több mint félmilliárd forintot az állami Magyar Villamos Művektől támogatásként, amin aztán politikai tüntetést is szerveztek Brüsszelben.
Állami pénzen utazott Brüsszelbe tüntetni a CÖF
Tavaly áprilisban a Civil Összefogás Fórum (CÖF) kontingensnyi aktivistája jelent meg Brüsszelben, hogy tiltakozzanak az ellen, hogy szerintük Soros György milliárdos befolyást szerezzen az Európai Unió döntéshozó szerveiben. A kissé komikumba forduló tiltakozás apropóját az adta, hogy éppen javában dübörgött a Közép-európai Egyetem (CEU) elleni kormányzati hadjárat, ami a Soros György által létrehozott egyetem ellehetlenítését célozta.