Kongatják a vészharangokat az állatvédők, mert a legújabb kutatások kimutatták, hogy veszélyeztetett fajjá vált az európai hörcsög. A természetet megóvni kívánó kutatók azt mondják, a rágcsáló harminc éven belül teljesen eltűnhet Európa és Oroszország területéről, de a veszélyeztetett fajok listájára felkerültek még a gyűrűsfarkú makik is, akik egyre nehezebb helyzetbe kerülnek Madagaszkáron.
A veszélyeztetett fajok listájára 13 új állatot írtak fel, példáuk az egérmakit is, amik a világunk legkisebb főemlősei. Az egérmakik lakhelye az erdőirtás következményében egyre fogy, a kutatás kimutatta azt is, hogy Afrikában a főemlősök több mint fele néz szembe a kihalással.
A környezetvédelemre fókuszáló kutatókat összetartó csoport szerint tisztán az emberek tevékenysége miatt halnak ki az állatok, a csoport igazgatója, Dr. Grethel Aguilar azt mondja, meg kell változtatnunk a természethez való hozzáállásunkat, ha meg akarjuk védeni az állatfajokat. Szerinte azzal érnénk el a legtöbbet, ha olyan munkahelyeket teremtenénk, amelyek nem függenek az erdőirtástól, így lehetne megóvni az állatok élőhelyeit.
Az európai hörcsögök viszont több helyzet miatt kerültek fel a kutatók listájára, hiszen kimutatták, hogy a rágcsálók sokkal kevesebb utódot nemzenek, mint a 20. században. Akkor ugyanis még átlagosan 20 utód jött világra egy-egy nemzés után, mostanra ez a szám már csak öt-hat körül mozog. Azt nem tudják pontosan a szakértők, hogy mi okozza a visszaesést, de elképzelhető, hogy a mezőgazdaság, a globális felmelegedés, és még a fényszennyezés is szerepet játszik a rágcsálók nemzésének a visszaesésében.
A környezetvédők hozzáteszik, hogy az európai hörcsögök eredeti élőhelye, amely Franciaországban található, háromnegyedére csökkent. Hasonló a helyzet Németországban is, ahol harmadára csökkent a rágcsálók élőhelye, míg Kelet-Európában mindössze már csak az eredeti lakhelyük 25 százalékán találhatóak meg.
Forrás: Metro