Az október 13-ai önkormányzati választással egy időben a nemzetiségek is megválasztják az elkövetkező 5 évre képviselőiket. Még nem zárult le ugyan a jelölési szakasz, tehát elvi lehetőség még van arra, hogy új jelöltek kerüljenek be a rendszerbe, de Szombathelyen már a nemzetiségi jelöltek nagy része is regisztrált.
2014-ben a horvátok jelöltjei mindannyian a Magyarországi Gradistyei Horvátok Egyesülete, a Muramenti Horvátok Egyesülete és az Országos Magyar–Horvát Baráti Társaság színeiben indultak. Akkor az ötjelöltből három került be a nemzetiségi önkormányzatba: Horváth Jánosné, Skrapits László és Jurasits Ferenc. Közülünk Skrapits László lett az elnök.
A németeknél, csakúgy mint az előző alkalommal, most is a Német Nemzetiségi Önkormányzatok Vas- Zala Megyei Szövetsége színeiben indul az összes jelölt. Legutóbb négyen próbálkoztak a három helyre, végül Friedl Tamás, Unger Bernadett és Zielbauer György lett a befutó. A német nemzetiségi önkormányzat Friedl Tamás elnökletével alakult akkor meg.
Szintén maradtak a Magyarországi Szlovének Szövetségénél a szlovén nemzetiségiek is. Akik öt éve Braunstein Annát, Cser Rudolfot és Mukicsné Kozár Máriát választották képviselőnek a négy jelölt közül. A szombathelyi szlovén nemzetiségi önkormányzat elnöke Mukicsné Kozár Mária lett.
Más a helyzet viszont a roma nemzetiség esetében, akiknél mindig is kicsit nagyobb volt a harc a helyekért, mint a többieknél. Legutóbb két szervezett csapott össze, melyek közül a Közös Kézfogás Roma Polgárjogi Egyesület csúnyán elbuktak, míg a Hátrányos Helyzetű Roma Fiatalokat Támogató Közhasznú Egyesület tagjai (akik már korábban is a roma önkormányzat tagjai voltak) győzedelmeskedtek. Így lett Vajda László Orfeusz, Forgács Károlyné, Vajda Rudolf és Ferkovics József képviselő. Az elnök Vajda László Orfeusz lett, aki időközben fiatalon, tragikus hirtelenséggel elhunyt. Helyére az eredetileg Forgácsné néven bekerült, közben nevet módosított Valentin Károlyné került. A sors fura fintora volt, hogy a Vajda László Orfeusz halála miatt megüresedett helyre az a Harangozó Kálmán került be, aki a Közös Kézfogás Roma Polgárjogi Egyesület fő szervezője volt, hiszen ő érte el a legtöbb olyan szavazatot, amely első körben még nem eredményezett befutó helyet.
A korábban a HÁROFIT körül tömörülők most viszont más szervezett színeiben indulnak, bár meglehetősen furcsa hogy a szombathelyi roma jelöltek a Roma Polgárjogi Mozgalom Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Szervezete alatt mérettetik meg magukat. A választás.hu adatbázisát végig nézve azonban láthatjuk, hogy ez a szervezet nem csupán Borsod-Abaúj-Zemplén megyében van jelen, de az ország minden pontján állít jelölteket, így Budapesten, vagy akár a Vas megyei Sárváron, Csepregen, Kőszegen is. A Roma Polgárjogi Mozgalom B.-A.-Z. Megyei Szervezete amúgy a birosag.hu civil szervezeti névjegyzéke szerint Miskolci székhelyű egyesület, melynek elnöke Dancs Mihály, aki az miskolci romák 2014-es kitelepítése elleni fellépéséről ismert, és aki az Országos Cigány Önkormányzat elnökhelyettese is volt egy időben.
A Népszava szeptember 4-én megjelent cikke szerint, amely az országos roma erőviszonyokról számol be, a Farkas Flórián felé Lungo Drommal szemben több cigány szervezet is fellép, „a Dancs Mihály-féle Roma Polgárjogi Mozgalom például jelentősen befolyásolhatja az erőviszonyokat”. A cikk emlékeztet arra, hogy a helyi nemzetiségi önkormányzatok eredménye alapján alakul ki az Országos Roma Önkormányzat (ORÖ) összetétele. Így az, hogy a szombathelyi csapat beállt egy országos egyesület mögé, a ORÖ végső összetételét is befolyásolhatja.