Újságírói példakép lett a kambodzsai fotós, aki megörökítette a khmer-rendszer szörnyűségeit

ugytudjuk.hu 2020-07-13 07:17:02
Gyilkos mezőkön épült fel a rendszer.

Negyvenöt évvel ezelőtt került hatalomra Kambodzsában a vörös khmer nacionalista mozgalom, ami a nemzetépítő jelszavak máza mögött csaknem kiirtotta a lakosságot. A Párizsban tanult idealista Pol Pot olyan kommunista államot képzelt el kollégista társaival, amely kizárólag munkaalapú. A tudás és a tehetség ebben a rendszerben halált ért.

E korszakról készített mára már klasszikus filmet Roland Joffé 1985-ben, hogy aztán rá egy évre be is söpörjön érte három Oscart. A Gyilkos mezők (The Killing Fields) alapja az azonos című regény, amit Sydney Schanberg újságíró adott ki. Megtörtént eseményeken alapul, mintegy emléket állít a tisztességes, bátor és oknyomozó újságírásnak. Amikor még szolidárisak voltak egymás iránt a sajtó munkatársai, akár az életük árán is.

Sydney a hetvenes évek elején a The New York Times munkatársaként dolgozott a háborús övezetben, munkáját alapvetően segítette a helyi Dith Pran fotóriporter-tolmács. Kettőjük sorsát öntötte aztán könyvbe az amerikai úgy, hogy abban megjelenik a vörös khmer gyilkos társadalom-átalakító kísérlete. Őt a filmben Sam Waterston, kollégáját Heing S. Ngor alakítja. Fotósként feltűnik a vásznon John Malkovich is.

A páros neve akkoriban világszerte ismertté vált, mivel ők leplezték le az amerikaiak titkos bombázásait a zűrzavarba süllyedő országban. Schanberg ezért később Pulitzer-díjat kapott, kambodzsai kollégája már korántsem volt ilyen szerencsés. Az elején még sikerült nekik és több társuknak a főváros, Phom Penh francia nagykövetségére menekülniük, de aztán a diadalittas khmerek zaklatása állandóvá vált és felőrölte a követség erejét.

Végül kiadták azokat, akik kambodzsai gyökerekkel rendelkeztek, a vegyesházasságban élőket is. Dithnek szereztek ugyan hamis brit útlevelet, de a sors kegyetlen iróniája folytán nem sokkal az ellenőrzés előtt a kép „beégett" (technikai hiba az analóg korból, a rossz papír miatt egy idő után a rögzített fotó eltűnik). A követséget el kellett hagynia, szinte azonnal munkatáborba vitték, alapos verések közepette.

Gúnyos mellékszál az USA-nagykövet menekülése a fővárosból. Nagyjából úgy, mint nem sokkal előtte kollégájának eliszkolása a vietnami Saigonból... Csillagos-sávos lobogóba burkoltan, helikopterek gyűrűjében, de mégis gyáván és megalázottan.

Sydney haza, kollégája a halottakkal teli, gyilkos mezőkre kerül. Négy év után megszökik, az elhurcolt kambodzsai értelmiségiek közül egyedüliként (!) éli túl a borzalmakat. Végül a vietnami hadsereg benyomul az országba és leveri a teljesen elszabadult rezsimet.

Dith megmenekült, az USÁ-ba költözött és folytatta munkáját barátjával. Aztán majd ő lesz az, aki halálig küzd azért, hogy a khmerek tetteire fény derüljön. Volt rá oka: 50 rokonát végezték ki, népes családjából csak ő és nővére maradt életben.

„Egyszemélyes kereszteshadjárat vagyok. Azokért szólok, akik nem élték túl és azokért, akik még most is szenvednek. Csakúgy, mint egyik példaképem, Elie Wiesel, aki a zsidó holokauszt rettenetére hívta fel a világ figyelmét. Én a kambodzsai holokausztra próbálom ráébreszteni a világot, mert mindezen tragédiáknak egyetemes jelentősége van" - mondta el egy interjúban.

A vörös khmerek kommunista-nacionalista rendszerének indulásakor bevezették a nulla évet, eltöröltek minden addig működő intézményt. A kereskedelemtől kezdve, a bankokon, egészségügyön, oktatáson, valláson keresztül egészen a családig. Az elszakított gyerekeket katonává, vagy bárhová küldhető munkássá nevelték.

Szóhasználatukban a Demokratikus Kampucsea 7 millió lakosából két-, más források szerint közel hárommilliót - csecsemőket, gyerekeket, nőket, öregeket egyaránt - mészároltak le. A városi értelmiséget, a nemzetiségieket kényszermunkatáborokba hurcolták. Itt az embertelen körülmények között agyondolgoztatott munkások szinte kivétel nélkül előbb-utóbb belehaltak az éhezésbe, vagy a változatos betegségekbe, a mindennapos, rutinszerű kivégzésekbe.

„A hullákat egymás hegyire-hátára hányták a vizes árkokban, és pontosan lehetett tudni, hogy hol vannak a gyilkos mezők, mert a fű ott mindig sokkal magasabbra nőtt és zöldebben virított a holttestek fölött" - írja Schanberg könyvében. 

Amelynek filmes változatát érdemes időnként újranézni, mert a vörös khmerek itt élnek közöttünk. 

Szólj hozzá!

Így viseld a gyűrűidet!

A divat világában villámgyorsan változnak a trendek, és ezen belül az ékszerek, különösen a gyűrűk terén is igazi forradalmat élhetünk meg. Hol egy újdonsült fazon kerül reflektorfénybe, hol pedig valami más ragadja meg a közönség figyelmét.

Segítség a tökéletes körfűrész kiválasztásához

A körfűrész a barkács- és szakipari világ egyik legfontosabb eszköze: szinte mindegy, milyen anyagról van szó, a megfelelő típussal megoldható a precíz és pontos vágás.

Húsvéti hulladék ügyek Győrben

Hulladékszállítás, hulladékudvarok, ügyfélszolgálat info.

Kósa Roland: Nem szeretnék parlamenti képviselőjelölt lenni!

A Győr+ rádió reggeli adásában tisztázott az alpolgármester.

Végrehajtónak adta ki magát egy szombathelyi nő

Pedig nem volt az. 47 millió forintot csalt ki. 44 milliót aztán online el is játszott.

USB töltők a hétköznapokban

Napjainkban az USB töltők nélkülözhetetlen részeivé váltak otthonainknak és irodáinknak.

“Ne csak a választáskor jöjjön “Szalagvágó” Czunyiné! Hol van?”

Lakossági fórumot tartottak Bábolnán. A helyiek a végsőkig el fognak menni, ha ismét marhatetemeket hoznának a településre.

Hivatalos: Ez már a nyár

Kicsit korán jött, de ez van.

Történelmi megállapodás segíti mostantól a győri táncosok jövőjét

Két egyetem és a Győri Balett innovatív együttműködését írták alá a szereplők.

Komoly pénzt zsákmányoltak betörők egy szombathelyi lakásból

Közel 3 millió forintot tartott otthon a házigazda.

A megfelelő munkaruha életeket menthet!

A hírekben számtalanszor olvashatunk olyan munkahelyi balesetekről, amelyek könnyedén megelőzhetőek lettek volna, ha a munkavállaló a megfelelő munkaruházatot viseli, illetve ha a munkáltató valóban komolyan veszi a munkavédelmi előírásokat.

Állandó traffipaxot kap a győri Széchenyi híd

Még idén megvalósul a közlekedésbiztonsági beruházás.