Az orrmányukon keresztül szippogathat CBD-t a varsói állatkert három elefántja. A gondozók szerint ugyanis az állatok életében túl sok a stressz, ezért most azt próbálják kideríteni, hogy mennyivel dobja majd fel az orrmányosok közérzetét az orvosi marihuána. A készítményt egyébként már világszerte alkalmazzák olyan kutyákon és lovakon, amelyeknek szomorkás a hangulata, ezeknek az állatoknak bejött a kezelés.
Arra viszont még nem volt példa, hogy elefántok is kapjanak a szerből, ezért a varsói állatkert kezdeményezése után akár több országban is bedobhatják a CBD-t. Az állatkert állatorvosa szerint az orvosi kannabisztól nem tépnek majd be az állatok, de a májukra és a veséikre sem veszélyes. Az elefántok stresszszintjét egy ideje már gyógyszerekkel próbálták kezelni, a marihuána viszont természetesebb hatóanyagnak bizonyult, ami egészségesebb az elefántok számára.
Az állatorvos azért döntött úgy, hogy éppen most kezdi el a kísérleti adagolást, mert nemrég elhunyt az elefántcsorda alfanősténye, emiatt az átlagosnál nagyobb stressz nehezedik az állatokra. Az adagolás után aztán megfigyelik az elefántok viselkedését és a hormonszintjeiket, ha sikeres lesz a kísérleti alkalmazás, akkor akár rendszeres adagolásra is áttérhetnek.
Agnieszka Czujkowska, az állatorvos szerint azonban addig még sok idő fog eltelni, ahhoz, hogy konkluzív eredmények szülessenek legalább két éven keresztül kell adagolni a marihuánát az állatok számára. De ha ez az akadály is elhárul, akkor a többi fogságban élő állaton is tesztelik majd a szert, így boldogabbá válhat majd az egész állatkert.
Az elefántok közül eddig egy nőstény, Fryderyka próbálhatta ki az anyagot, a gondozók szerint az állat nem mondott nemet a marihuánára, ezért a reményeik szerint be fog válni a módszer. Az elefántok kedélyjavítása már csak azért is fontos, mert a 19. század eleje óta hatalmas mértékeket öltött az orvvadászatuk. Akkoriban több millió ormányos élt a szabadban, mára már alig 400 ezer egyedről tudnak.
Forrás: The Guardian