Mit jelent a május elejétől bevezetett bölcsődei, óvodai ügyelet?
Az ügyelet azt jelenti, hogy munkanapokon 6-18 óráig az önkormányzatnak biztosítania kell a gyerekek napközbeni felügyeletét, ha a szülő ezt igényli.
Mely településekre vonatkozik az óvodai, bölcsődei ügyelet biztosításának kötelezettsége?
Azokra a településekre (kerületekre), ahol a polgármester – még márciusban – rendkívüli szünetet rendelt el az óvodákban, illetve a bölcsődékben. (Ez azért csak ezekre a településekre vonatkozik, mert ahol nem rendeltek el rendkívüli szünetet, ott eddig is a szokott rendben működött a gyerekek bölcsődei, óvodai felügyelete. Ez nyilván azt is feltételezi, hogy csak azokon a településeken, kerületekben lesz felügyelet, ahol amúgy is működött bölcsőde, óvoda.)
Mikortól és meddig kell az önkormányzatnak biztosítania az ügyeletet?
A kötelező bölcsődei, óvodai ügyeletről szóló rendelet 2020. április 30-án lépett hatályba, ezért ettől a naptól kezdődően kell az önkormányzatnak a gyerekek felügyeletét megoldani. Az ügyeletre vonatkozó szabályozás a veszélyhelyzet megszűnéséig hatályban marad, tehát az ügyeletet egészen addig kell biztosítani, amíg a jelenlegi járványügyi veszélyhelyzet fennáll.
Logikusan merül fel a kérdés, hogy mi lesz a veszélyhelyzet végeztével. Ha csak nyáron oldódik a veszélyhelyzet, akkor bezárnak-e nyárra az óvodák a szokásos nyári szünetre? Erre nincs központi előírás, a nyári nyitva vagy zárva tartás a település (kerület) döntésétől függ. Szerencsére már több önkormányzat (polgármester) is arról tájékoztatta a lakosságot, hogy nyárra nyitva maradnak a települési, kerületi óvodák. Ez megoldás nyilván nagyban segíti azokat a szülőket, akiknek a veszélyhelyzet elmúltával kell majd újra a korábban megszokottak szerint dolgozniuk.
Kik mehetnek az ügyeletes óvodába, bölcsődébe?
Azok a gyerekek, akik nem szenvednek fertőző betegségben ÉS akiknek a szülei ezt kérik.
Csak akkor vihetem a gyermekemet az ügyeletbe, ha dolgozni megyek?
Nincs olyan előírás, hogy a szülő csak munkavégzésének idejére kérheti a gyerek felügyeletét. Lehetséges, hogy a szülő pl. idős családtagról gondoskodik, esetleg be kell vásárolnia vagy hivatalos ügyet kell intéznie, de akkor is, ha otthonról kell dolgoznia vagy esetleg csak szabadidőre, pihenőidőre van szüksége. Erre az időre is kérhető a gyerek felügyelete.
Hogyan kell igényelnem a gyerek felügyeletét?
Erre nincs külön előírás. Akár telefonon vagy e-mailben is lehet jelezni az önkormányzatnak, hogy a szülő szeretné a gyereket bevinni az ügyeletbe. Az önkormányzat honlapján érdemes arról tájékozódni, hogy milyen e-mail címen vagy telefonszámon lehet jelezni ezt az igényt. A szabály szerint írásban kell igazolni, hogy a gyerek nem szenved fertőző betegségben.
Forrás: TASZ