"Szombathelyen mindig fúj a szél és harangoznak!" - tartja a régi mondás. Mégsem valószínű, hogy a közeljövőben kihasználnánk ezt a tiszta energiát.
A szélenergia egyre nagyobb szerepet kap a globális villamosenergia-ellátásban, világszerte egymás után épülnek a tengeri és szárazföldi szélfarmok. Amíg a globálisan telepített teljes szélerőmű kapacitás az utóbbi években megháromszorozódott, addig Magyarországon parkolópályára került a szélenergia, és úgy tűnik, a kormány hosszú távon sem számol ezzel a tiszta energiaforrással - írta meg elemzésében a Portfólió.
Ennek oka pedig egy 2011-es miniszteri rendelet, ami lényegében olyan műszaki feltételeket szabott a szélerőművek telepítéséhez, amiknek alig felelnek meg a kereskedelmi forgalomban kapható szélturbinák. Nem sokkal később, egy kormányrendeletben még tovább szigorították a szabályozást: szélerőmű lakott terület határához legközelebb 12 kilométerre építhető, ami szinte betarthatatlan, hiszen a szélerősséget is figyelembe kell venni a hatékonysághoz. Erről, valamint a szakmai háttérről az Energiainfó oldalon részletesen is beszámolnak.
Az elemzés szerint a legijesztőbb, hogy a Kormány előzetes terve szerint 2030-ra egyszerűen eltűnik a magyarországi szélenergia kapacitás.
A vasi megyeszékhelyhez legközelebb eső vépi szélerőművet egyébként 2005. november 2-án avatták fel. Ebben Vép városának 20 százalékos tulajdonrésze is van, ezzel évente 5–6 millió forintot takarítanak meg. A 78 méter magas tornyon 44 méter átmérőjű a háromágú szélkerék, ami a 600 kilowattos generátorral egy év alatt átlagosan 1,2 millió kilowattóra áramot termel.