Egyszerre több tévés csatorna is sugározza a Los Angeles-i rendőrség fineszses nyomozójának, Columbo hadnagynak kalandjait. Hősünk tipikus kisember, addig nyújtózik, amíg a takarója ér. Sohasem akar nagyot álmodni, jó neki a pizza ebédre, utána egy kis sör és szivar. Van egy öreg autója, amely a közlekedésen kívül minden másra jó.
Százezrek nézik most is nálunk az amerikai Columbo sorozatot, amelyből tíz évad készült és amely 1971-ben debütált. Voltak előzményei, a Levinson-Link alkotópáros egy 1960-as krimit vett alapul. Felfigyeltek a szerepre, illetve a hagyományos nyomozói felfogástól eltérő karakterre, majd 1971-ben dobtak egy nagyot. Leforgatták Peter Falk színésszel a Gyilkosság receptre című epizódot (szinkronhangja Garas Dezső volt), amely azonnali siker lett. Az alakításért a színész rögtön kapott is egy Emmy-díjat. Beindult a televíziós sikerszéria, egészen 1978-ig. Akkor tartottak egy 10 éves szünetet, majd 2003-ig mozifilmként forgatták az egyes epizódokat.
Drapp öltönyben, krémszínű ingben, zöld nyakkendőben és viseletes ballonkabátban tűnt fel a nyomozás során a kisemberek kedvence, milliók szurkoltak neki. Titka abban állt, hogy milliók tudtak vele azonosulni. Hiszen ápolja az olasz gyökerű családi hagyományokat, szereti a sohasem látható feleségét (érdekesség, hogy igazi felesége, Shera Danese hat epizódban is feltűnt mellékszereplőként). Az is szimpatikus benne, hogy csetlik, botlik a Beverly Hills-i álompaloták világában, ahova főnökei irányítják nyomozni.
Általában híres emberek gaztetteit kell felgöngyölítenie. A gazdag bűnözők eleinte észre sem veszik, annyira jelentéktelennek tartják. Állandóan guggol, valamit mindig keres és talál. Ha hagytak az asztalon nassolni valót, belekóstol, a nejéről mesél. Mindig igazolnia kell magát, mert még a rendőrök sem hiszik el neki, hogy ő egy nyomozó a Los Angeles-i gyilkossági csoporttól.
Az autója szintén fogalommá vált (nem mellesleg a kocsit a filmgyár kellékes udvarán Falk választotta ki). Ez egy 1959-es kiadású Peugeot Cabrio, amelyben a luxust a rendőrségi URH rádió jelenti. Az autó általában nem megy, viszont derekasan durrog. „A feleségemnek van autója, de az csak közlekedésre jó", feleli azoknak, akik autóvételre buzdítják. A luxusvillák parkolóiban így nem kis feltűnést kelt és a kőgazdag gyanúsított már komolyan sem veszi személyét.
Aztán fordul a kocka. Hősünk rendre egy cetlire firkál és újabb ceruzát kér, kérdéseket tesz fel, közben arra is ügyel, hogy a becserkészendő gyilkossal közölje a makaróni készítés receptjét. De a legjobb, amikor az ajtóból visszafordulva még egy, aztán még egy kérdést tesz fel. Ezekben már elhelyezi az első tölteteket... A Columbo sorozatban nincs akció, lövöldözés, sőt, a nyomozó fegyvert sem hord. Logikailag zavarja össze a gyanúsítottakat, akik azt hiszek, a hírnév és a gazdagság mindentől megvédi őket. A sikernek ez a másik titka: senki sem állhat a törvény felett.
Az egyes epizódokban, ahogy emelkedett a nézettség, olyan valódi világsztárok tűntek fel, mint Little Richard, Leslie Nielsen, Johnny Cash, vagy a később sztárrá lett Martin Sheen. A legtöbbet játszott gyilkos pálmáját Robert Culp vitte el, aki négyszer öldökölt és persze négyszer bukott le.
Voltak olyan kiemelkedő részei a sorozatnak, amelyek önálló mozifilmként is sikert arattak. Sokak szerint az egyik legjobb epizód a Patrick McGoohan főszereplésével készült Béke poraira. Ebben szinte tobzódik a fekete humor. Már-már a paródia határát súrolják az egyes jelenetek. Például a sztárokat tönkre tevő pletykaújság női szerkesztőjének esete, aki addig jár a kútra, amíg róla írnak nekrológot. Volt szeretője teszi el láb alól, aki egy temetkezési cég gazdag tulajdonosa lett és bizarr jelentek sorában mutatja be a hamvasztó működését. Hátborzongató, de mégis mosolyt csal az arcokra a remek párbeszéd, a bennfentes humor. Emlékezetes, a premier után csaknem botrányt kiváltó jelenet volt, amikor a meggyilkolt paparazzi hamvait tévedésből a híres Hollywood felett szórják le. (Ön)irónia a javából...
Szintén vezette a sikerlistákat a Johnny Cash-el készült epizód (Hattyúdal). A híres country-énekes ravasz gyilkost játszott, de kárpótlásul az egyik legsikeresebb dalát írta bele a filmbe. Az Embert barátjáról című rész, amelyben Columbónak saját főnökét kellett lebuktatnia, nem kis részt a sajtószabadságról és a hatalom viszonyáról szólt. Üzenete: senki sem állhat a törvények felett.
A Végzetes gyakorlat pedig a hedonista gazdagság torz tükörképe, erős társadalombírálat. Talán ebben a részben jön leginkább elő a gazdagok-szegények leküzdhetetlen különbsége, amely a hadnagy apró, de szüntelen megalázásában ölt testet. Kinyílik a nézői bicska a kigyúrt fitneszes bűnöző életmódja láttán - emberünk Rolls-Roycéval jár dolgozni, vagyis lopni, a tengerből átruccan villája fürdőmedencéjébe – éreztetve gazdagságának erejét, fölényét. Ez a társadalmi tükrözés majdnem elvitte a befejezést, amely így is fölöslegesen kacifántosra sikerült (cipőfűző-jelenet).
– szól végül Columbo és felállva tapsolunk. Jó látni egy gazdag tolvajt veszíteni.
Szólj hozzá!
A közel 1 milliós kárt okozó férfi tucatnyi alkalommal lopott.
Az elmúlt években 20 fővel csökkent a színház alkalmazotti létszáma.
A gyanú szerint megölte volt barátnőjét.
2025 I. negyedévében a gazdaság teljesítménye stagnált a 2024. I. negyedévihez képest.
A lakók véleményét is kikérik ebben a kényes témában.
A megyei napilap szellőztette meg a hírt, hogy a SZOVA eladná a területet. Maga a polgármester cáfolta meg a híresztelést.
Mutatjuk a programokat.
Produkcióját a bíróság fogja zsűrizni.
700 eurót tett el két nő, aztán megléptek.
A maximális időtartamú üzletzárás mellé maximális mulasztási bírságot is kiszabott a Nemzeti Adó- és Vámhivatal.