Hiller István pár napja a Népszavának adott egy interjút, amiben megvillantotta az Magyar Szocialista Párt megújulásának vázlatát. Sőt, Hiller, aki az országos választmány elnöki pozíciójának várományosa, odáig ment, hogy konkrét neveket sorolt fel, ki, kik lehetnének a párt vezetői, társelnökei.
Nemény Andrást (Éljen Szombathely), Szombathely polgármesterét, a baloldali önkormányzati közösség elnökét, kérdeztük.
Mit vár az MSZP megújulásától?
Az, hogy az MSZP-nek a kor igényeihez megfelelő struktúrája legyen elengedhetetlen a tartalmi változás, például az is, hogy egy női társelnök is választhatóvá váljon, ezzel egyébként a magam részéről teljesen egyetértek. Abban is, hogy az alapszabályt úgy kell módosítani, hogy sokkal rugalmasabb legyen. Amikor ez készült még egy teljesen más pártstruktúra volt. Most sok párt van az ellenzéki oldalon és a pártoknak eszközzé kell válniuk ahhoz, hogy meglehessen a kormányváltás. Ehhez az MSZP-re szükség van, és egy éles MSZP-re van szükség, amelyik meg tudja mutatni az igazi értékeit, és fontos, hogy a tartalma is látható legyen.
És mi a tartalom?
Alapvető értékek, amik mind megfelelnek a mai kornak: a zöld értékeknek, a klímavédelemnek, a fenntartható fejlődésnek, azoknak, amiket mi kicsiben, a városban már elkezdtük, és megmutattuk, hogy meg lehet csinálni. A szociális háló erősítése, a bérlakás rendszer és a szociális támogatások. Amiket folyamatában kell látni és nem beszélni kell róluk, hanem megvalósítani. Azt tartom fontosnak, hogy igazi jó képviselete legyen ezeknek az ügyeknek, és azt gondolom, hogy a társelnöki rendszer ehhez nagy segítséget ad. Nagyon sok jó képességű nő tagja van az MSZP-nek, lesz kikből női társelnököt választani.
Hiller az interjúban konkrétumokat is említett: Kunhalmi Ágnest és Tóth Bertalant a párt élén, Harangozó Tamást, Molnár Zsoltot, Komjáthi Imrét, Mesterházy Attilát és Szakács Lászlót pedig a párt vezetésében látná szívesen.
Mindegyik személyt kompetensnek tartom, régóta dolgozom velük együtt, és azt gondolom, hogy mindegyikük alkalmas lenne az adott posztokra.
Ellenzékiségre és összefogásra, hadd hozzak gyorsan két példát: Győr és Dunaújváros. Az egyik kudarc, a másik sikertörténet az ellenzéknek.
Győr egy speciális helyzetben volt, hiszen egy kész, egy fideszes képviselő testülethez kellett választania a győrieknek polgármestert, akik nagy valószínűséggel el akarták kerülni, hogy a városvezetés többszínű legyen. De ha van jó tartalom, akkor azt hitelesen arcokkal kell képviselni, akik tudják vinni az értékeket, és ezzel együtt a élvezik a támogatást, hiszen érzik a választók, hogy, ami történik, az jó.