1986-ban, a csernobili atomkatasztrófa után 100 ezer embernek kellett elhagynia az otthonát, hogy biztos távolságba kerüljenek a radiokativitás elől. De nem mindenkit sikerült kitessékelni a szovjet katonáknak, nagyjából 150 és 300 közé tehetők azoknak a száma, akik nem voltak hajlandóak elhagyni az otthonaikat, néhányan még most is a lezárt zónán belül élnek, hiába a rengeteg figyelmeztetés.
Néhány éve egy kanadai fotós, Robyn Von Swank, bemerészkedett a lezárt zónába, amiről a tudósok bő harminc éve azt nyilatkozták, emberi életre alkalmatlan terület. Ennek ellenére a fotós egészségesnek látszó emberekkel találkozott, a legtöbbjük már túl van a nyolcadik X-en is. Robyn leírása szerint szívós emberekről van szó, akik elég puritán körülmények között, fa viskókban élik az életüket.
Ami a fotósnak azonban a legszembeötlőbb volt, az az, hogy hány réteg ruha van Csernobil lakóin. Nem is csoda, hiszen arrafelé elég kemények a telek, a lakóknak pedig alig van lehetőségük fűteni. Vagy tűzzel, vagy elektromos radiátorral próbálják melegebbé varázsolni az idős otthonaikat, amit sokszor szinte lehetetlenné tesz a szigetelés teljes hiánya.
A helyiek azonban kedvesek voltak Robynnal, behívták őt a házukba, megengedték neki, hogy az életük minden mozzanatát megörökítse. Sőt, még hagyományos ukrán ételekkel is megkínálták. Az idősekből aztán ömleni kezdett a történelem, a nőnek elmesélték az egész életútjukat, sokan pedig sírni kezdtek, amikor elérkeztek ahhoz a végzetes éjszakához. Nem is csoda, ők azok, akiket a legszemélyesebben érintett a katasztrófa.
Az egyikük, Maria, túlélte a náci megszállást, az atomkatasztrófát, és még azt is figyelemmel kísérte, ahogy a Szovjetunió a darabjaira hullik. Sosem hagyta el a házát, valószínűleg már nem is fogja.
A lezárt zónában a katasztrófát követően több állat is mutálódni kezdett. A helyiek találkoztak olyan állatokkal, amelyeknek egy ötödik végtagja is kinőtt a testéből, de deformált csőrű hattyúkat is láttak. Csodával határos módon nekik nem lett bajuk a sugárzástól, a körülményekhez képest makk egészségesek.
De nem csak a radiokativitás jelent számukra nagy veszélyt, a lezárt zónában él ugyanis Európa legnagyobb farkas populációja. Robyn az útja során fel is figyelt a vadállatok lábnyomaira, és egy egész falkával is sikerült találkoznia. Szerencsére ezek az állatok ritkán támadnak emberekre, a lezárt zónán belül ugyanis rengeteg olyan állat is él, ami számukra az élelmet jelenti.
2015-ben egy dokumentumfilm is készült a helyiekről, Csernobil Babushkái néven. Ebből kiderült, hogy többen úgy szöktek vissza a lezárt területre, miután a szovjet katonák kitoloncolták őket onnan. Egy nő azt is elmondta, hogy egy szögesdrót alatt ásta vissza magát a területre, hogy újra otthon lehessen. A legtöbbjük kertjei is vannak, ami érthető is, hiszen rengeteget kell utazniuk, ha bevásárolni akarnak menni.
The Babushkas of Chernobyl Official Trailer 1 (2015) - Documentary HD
Subscribe to TRAILERS: http://bit.ly/sxaw6h Subscribe to COMING SOON: http://bit.ly/H2vZUn Subscribe to INDIE TRAILERS: http://bit.ly/1F9OK9b Like us on FACEBOOK: http://goo.gl/dHs73 Follow us on TWITTER: http://bit.ly/1ghOWmt The Babushkas of Chernobyl Official Trailer 1 (2015) - Documentary HD For nearly 30 years a community of unlikely heroines have lived in Chernobyl's post-nuclear disaster "dead zone."
Szólj hozzá!
Az egyetemi lét sok kiadással jár – bár nem mindenki fizetős szakokon tanul, azért a lakhatás, az utazás és a szórakozás sok pénzt felemészt. És bár a könyvtárakban ingyenesen hozzájuthatunk a szakirodalomhoz, ez nem mindig elérhető opció.
A rendőrség fokozott óvatosságot kér a közlekedőktől.
Érdekes a címben feltett kérdés, és bizonyára mindenki az aktuális hangulatának megfelelően válaszol rá. Az, aki kezében a mobillal éppen egy fontos hívást vár a szerelmétől, bizonyára azt mondja, hogy pozitív, aki pedig álmatlanságtól szenved és késő éjjel olvassa ezt a cikket, azt gondolhatja: negatív.
Túlnyomóan borult, párás, helyenként ködös idő várható, hószállingózás, ónos szitálás, szitálás előfordulhat.
Sok esetben a tervezetthez képest kevesebb mínuszt termelt a cég.
Nem, akkor most megmutatjuk milyen volt a szombathelyi legendás disco.
A szakembert tavaly márciusban nevezte ki kispadjára az együttes, amelyet aztán BL-sikerig vezetett.
Mutatjuk a részleteket.
Helyi szavazás dönt a terület sorsáról.
Szombathelyen 170 ezer forint most a lakbér havi átlaga.
12 milliárd forintot szolidaritási hozzájárulás címén vonnak el. 3 milliárd forintot pedig a Versenyképes Járások Program keretei között vonnának el a várostól.