Bár könyves rendezvények egy darabig nem lesznek, így a nyár eleji Könyvhét is elmarad, a kiadók többsége újra elkezdett rendes üzemmódban dolgozni, szóval júniusban már egy csomó könyv és képregény vár minket a könyvesboltokban. A hónap nagy évfordulója Trianon centenáriuma, aki arról olvasna, az itt talál egy nagy könyvajánlót. Mi pedig most ezen túl ajánlunk könyveket a friss kínálatból.
John Scalzi: Az utolsó emperátor (Agave Könyvek)
Futó sorozatok folytatásával/befejezésével tér vissza a működéshez hazánk egyik vezető sci-fi/fantasy kiadója az Agave Könyvek: R. F. Kuang kínai ihletésű fantasyje mellett John Scalzi űroperájának befejező, harmadik része jön, amiben az Ár, az Egyesülés bolygóit összekötő csillagközi útrendszer összeomlása felgyorsult. Egész naprendszerek – és emberek milliárdjai – szigetelődtek el egymástól. Noha az összeomlást tudományos módszerekkel megjósolták, sokan még a tagadhatatlan és temérdek bizonyíték dacára is inkább nyerészkedni akarnak, miközben az emberiség történelmének legnagyobb birodalma a végóráit éli.
II. Grayland emperátor végre visszaszerezte a birodalma feletti hatalmat az ellene áskálódóktól és az összeomlást tagadóktól. De a „hatalom” illékony, és miközben Grayland minden erejével azon van, hogy a lehető legtöbb alattvalóját megmentse az elszigetelt nélkülözéstől, az uradalma ellen lázadók minden lehetséges módot megragadva egy végső, kétségbeesett támadást indítanak ellene, hogy megfosszák a trónjától és a befolyásától. Grayland és fogyatkozó szövetségesei kénytelenek minden szalmaszálat megragadni, hogy nemcsak önmagukat, de az egész emberiséget megmentsék. Azonban lehet, hogy minden erőfeszítésük sem lesz elég.
Hatos Pál: Rosszfiúk világforradalma (Jaffa)
Az elátkozott köztársaság című, őszirózsás forradalmat körüljáró nagy sikerű kötete után Hatos Pál ezúttal arra vállalkozik, hogy mítoszokon innen és túl mutassa be 1919 tavaszának és nyarának lázas időszakát, a Tanácsköztársaságot. Miért és kiket hódított meg a kommunizmus a háborúvesztés utáni hónapokban?
Miért írt Tóth Árpád ódát a Vörös Istenhez, s mennyi pénzt vett fel az ellenforradalom későbbi prófétája, Szabó Dezső a kommunista rendszer végóráiban?
Puccs volt vagy forradalom, ami 1919. március 21-én történt? Mit jelentett a magyar társadalom bolsevizálódása? Ideológia volt vagy utópia, netán messiásváró vallási mozgalom esetleg a háború utáni éhségtől és nyomortól gyötört társadalom hiányállapotának kifejeződése?
Cserna-Szabó András: Extra Dry (Helikon)
„Vidáman folyik a pezsgő, az ondó és a vér!”
– ez a csak a vége a fülszövegnek, ami Cserna-Szabó András új regényét hívatott bemutatni, de a fülszöveg többi része is nagyjából annyit árul el a könyvről, mint ez a mondat. A lényeg, hogy Cserna-Szabó András új könyve megjelent, és őrült dolgok történnek benne, mint általában. De állítólag megelevenedik mellé a nyilasterror és Kádár-korszak, az ötvenes évek csengőfrásza és középkori török kínzási módszerek is.
Csillag Péter: Kapufák és kényszerítők – Futball a 20. századi magyar történelem árnyékában (Jaffa)
Miképpen kapcsolódott össze a magyar labdarúgás története a nagypolitika eseményeivel? Mit keresett az ünnepelt csatárcsillag kezében a fegyver a Tanácsköztársaság idején játszott válogatott mérkőzés csapatképén? Milyen bajnokságokat rendeztek az első világháborús orosz hadifogolytáborokban?
Miért mutatkozott be Horthy Miklós angol meccsvendégeinek az ország legelső labdarúgójaként? Hogyan zajlott a magyar bajnokság Budapest ostromakor?
Miért kellett elégetni két és fél millió postai bélyeget az 1954-es berni vb-döntő utolsó perceiben? Hogy viszonyult Kádár János, a Vasas egykori ifijátékosa a futballhoz? És hogyan nézték a Székelyföldön a magyar válogatott mérkőzéseit a nyolcvanas években? Ebből a könyvből kiderül!
Judge Dredd - Dredd bíró aktái 01 (Fumax)
A nem is oly távoli jövőben az emberiség hatalmas, túlnépesedett megavárosokba kényszerül, amelyekben a bűnözést szó szerint lehetetlen megfékezni – legalábbis hagyományos eszközökkel. Ennek az új kornak a rendfenntartói a bírók, akik egyben az esküdtszék és az ítélet-végrehajtó szerepét is betöltik. Messze kiemelkedik közülük Dredd bíró, aki vaskézzel, kérlelhetetlen következetességgel szerez érvényt a törvénynek.
Dredd bíró több mint negyven éve debütált a kultikus 2000AD magazin lapjain, és a kőkemény igazságszolgáltató azóta is egyike a legnépszerűbb képregényhősöknek.
A Fumax most induló képregénysorozatának első kötete a klasszikus kezdeteket mutatja be, és egy nagy ívű, méltán legendás történettel zárul: A nap, amikor meghalt a törvény modern, ma is aktuális mondanivalójával semmit sem vesztett frissességéből és élvezetes stílusából. A kötet a Judge Dredd: Complete Case files 01 és 02 válogatott történeteit tartalmazza az eredeti megjelenés sorrendjében.
Lányi András: Bevezetés az ökofilozófiába (L'Harmattan)
A fülszövegből: „Döntőérvünk a frissen kaszált fű illata, meg a hársfáké. A madarak éneke. Nem történhet meg, hogy ezek nélkül kelljen élni. Nem szabad megtörténnie. Azonban ott tartunk, hogy ezt már sokan nem értik, még többen félreértik.
Pedig én nem a természet védelméről beszélek, hanem olyasmiről, aminek a hiánya a saját életemet tenné tönkre.
A zöldek akkor kezdtek mozgolódni, amikor elképzelésük a jó emberi életről végérvényesen veszélybe került. Egyszerűen nem lehetett többé mással foglalkozni. A veszélyérzet és a spontán elégedetlenség mozgósító ereje azonban önmagában kevés, előbb-utóbb rá kellett mutatniuk a világban észlelt baj elhárításának a módjára is.”
Fehér Béla: Banánliget (Kortárs)
A történet a rendszerváltás előestéjén indul, amikor a belső elhárítás két alkalmazottját a „Banánliget” fedőnevű konspirált lakásba vezénylik, hogy napi huszonnégy órában fotótávcsővel tartsák szemmel a szemközti ház egyik lakását, ahol egy megrögzött plakát- és szamizdatkészítő lakik. Piricske Tamásról és Téli Pálról, a két ügynökről a rendszerváltozás zűrzavarában persze megfeledkeznek – ők viszont a parancsnak megfelelően továbbvégzik a munkájukat, és évekig nem hagyják el a konspirált lakást... Innen pedig elindul a Fehér Bélától már jól megszkott abszurd.
Ernest Hemingway: Az öreg halász és a tenger (XXI. század)
Hemingway-életműkiadásba kezd a XXI. század A kubai halász már jó ideje nem járt szerencsével, amikor találkozik egy óriási marlinnal. Hosszú és szenvedéssel teli csatát vívnak, messze kisodródva az öböl vízére. Hemingway egyszerű nyelven, nagy láttató erővel jeleníti meg a veszteség és diadal történetét, mellyel élete legnagyobb kritikai sikerét aratta. Időtálló művét Ottlik Géza klasszikussá vált fordításában adjuk ki, a szerzői sorozat első köteteként.
Steven Erikson: A sötétség kohója I–II. (Delta Vision)
Virtuális Könyvhetet tart a Delta Vision: napról napra jelentik be frissen megjelenő könyveiket. A fantasy szerelmesei már Brandon Sanderson Viharfény Krónikájának új kötete, vagy a szintén bejelentett David Gemmel-könyv miatt is örülhettek, de még izgalmasabb hír, hogy a kiadó végre nekiugrik Steven Erikson kiadásának. Erikson híres sorozata, A Malazai Bukottak könyvének regéje magyarul részben már megjelent (még két kötet van hátra), de a kiadó az életmű feldolgozását most elsőként a Kharkanasz-trilógia első részével kezdi.