A magyar kormány már a koronavírus-járvány 2020 eleji kitörése óta szorongatja az önkormányzatokat, megvonta tőlük a gépjárműadót, ingyenessé tette a parkolást, extra feladatokat ró rájuk, de annak anyagi fedezetét nem minden esetben biztosítja, most pedig az egyik legfontosabb bevételük, az iparűzési adó egy részétől fosztana meg őket, írja a napi.hu.
Felére csökkenti a kis-, és középvállalkozások valamint az egyéni vállalkozók iparűzési adófizetését a kormány
4 új gazdaságvédelmi intézkedést jelentett be Orbán Viktor. Miniszterelnök arról beszélt a Facebook-oldalán közzétett videóban, hogy június 1-ig, kitolják a hitel törlesztési moratóriumot. Ez automatikusan meghosszabbodik, intéznivalója csak annak lesz, aki a moratórium ellenére fizetni szeretné a hitelét. A járvány miatt ideiglenesen bezárt vállalkozásokban decemberben és januárban is járulékfizetési könnyebbséggel segíti.
Ez azt jelenti, hogy a kis- és középvállalkozások (kkv) iparűzési adóját csökkentik a felére 2021. január 1-jétől. A 25 ezer lakos alatti települések erre automatikusan támogatást kapnak majd, a nagyobb városok esetében ezt még vizsgálják.
Az IDEA Intézet kutatása arra kereste a választ, hogy az emberek miként viszonyulnak az önkormányzati kasszák kiürítéséhez. Meglepő eredménnyel zárult a kutatás: kiderült, hogy a fideszes szavazók negyede politikai bosszút lát a lépés mögött, vagyis a kormány így reagál arra, hogy 2019 őszén gyengébben szerepelt az önkormányzati választásokon. A kormánypárti szavazók harmada (35 százaléka) véli úgy, hogy az önkormányzati bevételek elvonása indokolt lehet, amennyiben annak mértéke nem veszélyezteti az önkormányzatok pénzügyi stabilitását.
Az IDEA Intézet szerint
„ritka helyzet, hogy a Fidesz-tábor nem áll pártja gyakorlata mögött."
Nem meglepő módon ugyanakkor az ellenzéki szavazók 72 százaléka gondolta úgy, hogy a járvány alatti önkormányzati bevételek elvonásának oka a Fidesz több jelentős városban, kerületben elszenvedett tavalyi önkormányzati vereségei.