Az Operatív Törzs szokásos sajtótájékoztatóját Maruzsa Zoltán köznevelési államtitkár kezdte.
Sok forgatókönyvet átgondoltak az elmúlt napokban arra vonatkozóan, hogyan lehetne a legnagyobb biztonságban megtartani az ez évi érettségi vizsgákat. Két fontosabb irányban indultak el a kormány felé tett javaslatok tekintetében:
- vagy technikailag rövidítik az érettségiket,
- vagy évvégi jegyek alapján történik az értékelés, az érettségi elhagyásával.
Elmondása szerint szerte Európában különböző megoldásokon dolgoznak:
- Ausztriában csak írásbeli érettségi van napirenden,
- Szlovákiában viszont csak a szóbeli vizsgákat tartják majd meg valószínűleg,
- Finnországban pedig már meg is tartották a vizsgákat, még mielőtt a vírus eléri a csúcspontját.
Magyarországon az érettségi vizsgák egyben felvételinek is számítanak sok felsőoktatási intézménybe jutáshoz, így az érettségi vizsgák elhagyása azt vonná maga után, hogy külön felvételiket kellene tartani.
Maruzsa szerint arra jutottak, hogy ha a járványhelyzetben van rá mód, érdemes megszervezni az érettségi vizsgákat.
Az érettségi előtti úgynevezett szintfelmérőket azonban eltörlik.
Továbbá azt mondta, hogy aki nem felvételizik, annak nem kötelező az érettségi vizsga letétele sem. Emiatt kéri, ezen diákok lehetőség szerint halasszák el jövőre a vizsgájukat.
Ahhoz, hogy az érettségi vizsgák a lehető legkevesebb érintkezéssel járjanak, azt javasolják a kormánynak, hogy csak az írásbeli vizsgák legyenek megtartva.
Csak ott javasolják megtartani a szóbeli vizsgát, ahol muszáj, így 320.000 szóbeli vizsga helyett csupán 4500-ra lenne szükség
Az írásbeli vizsgákat úgy kell majd megtartani, hogy a vizsgázók másfél méteres távolságre kell lenniük egymástól, illetve egy helyiségben maximum 10 fő tartózkodhat egyidőben.
Így 14 nap alatt valamennyi vizsga lebonyolítható.
Az érettségi időpontja kulcskérdés
Előbb nem igazán lehet megtartani a vizsgákat, mert csökken a felkészülési idő, de nagyon eltolni sem lehet őket, mert elfelejtik a megtanultakat a diákok.
Továbbá egyeztettek a felsőoktatási intézményekkel, és szeptemberben a normális keretek között el akarják indítani a következő tanévet.
Emiatt jelenleg május 4-ére tervezik az írásbeli vizsgák elindítását.
Döntés azonban még nincs, ez csupán az akciócsoport javaslata, a végső rendelkezések a jövő heti kormányülésen várhatóak.
Címlapkép: MTVA