Egyelőre nem lassítanak le az ausztrál bozóttüzek, amelyek már tavaly november óta sújtják az országot. A lángok az elmúlt napokban elérték már a keleti tengerpartot is, Victoria és New South Wales államokban már több emberéletet is követeltek a tüzek. Egyes családokat egyenesen az óceánig üldöztek a lángok, sokan az ünnepek kellős közepén menekültek el a házaikból.
De nem csak az embereket veszélyeztetik a lángok, hanem rengeteg állatot is. Az elmúlt hónapban több ezer olyan videó került fel az internetre, amelyeken menekülni próbáló koalákat vagy kengurukat láthatunk. Rengetegen már arról számolnak be, hogy az iszonyú hőség miatt a madarak már a faágakon elpusztulnak, a tűzzel viaskodó tűzoltók pedig több ezer megégett állattetemről számolnak be nap mint nap.
Az ausztrál farmerek közül is rengetegen menekülni kényszerültek. Többen közülük hatalmas pusztításra tértek haza, a nevelt állataiknak pedig ők is csak a holttesteit találták meg.
A koalákat azonban minden állatnál jobban veszélyezteti a mostani ítéletidő. Eddig nagyjából 8 ezer példány pusztulhatott el a keleti parton, ez az egész térség populációjának az egyharmada. Az állatok sokszor az eukaliptuszfákon próbálnak menekülni, ám a fák rengeteg olajat termelnek, így sokkal gyúlékonyabbak mint más fák.
Az ország állatvédői szerint az is hozzátesz az állatok gyors pusztulásához, hogy a tüzek eszméletlen sebességgel terjednek, és hatalmas hőt generálnak. Sok esetben az állatoknak esélyük sincs a menekülésre, olyan hamar odaérnek a lángok, vagy egyszerűen elájulnak a forróságtól. Az állatvédők a Reutersnek arról is beszámoltak, hogy a vártnál kevesebb négylábút tudnak kimenteni a lángok közül, rengeteg esetben már segíteni sem tudnak a bajba jutott szőrmókokon.
Azt azonban még nem tudják pontosan, hogy mekkora pusztítást okoztak a bozóttüzek az állatpopulációban. Egyelőre 480 millió halott egyeddel számolnak, de pontosabb felmérést csak azután tudnak készíteni, ha elaludtak a lángok és meg tudják közelíteni a négylábúak természetes élőhelyeit.
(Metro)