Elkészült a „KÉKTÚRA mozdony” és a „KÉKTÚRA motorvonat” – matricázott járműveket mutatott be a GYSEV Kőszegen

ugytudjuk.hu 2025-10-08 12:28:00
A környezetbarát közlekedési formákat népszerűsítő járműveken szlogen is olvasható: „Vonatra szállok – túrázni indulok”.

Újabb szemléletformáló kezdeményezésbe kapcsolódott be a GYSEV Zrt.: az Active2Public Transport (A2PT) nemzetközi projekt keretében a vasúttársaság a fenntartható közlekedési módokat és a természetjárást népszerűsíti a Duna régióban. A projekt keretében bemutatták Kőszegen a „KÉKTÚRA mozdonyt”, illetve a „KÉKTÚRA motorvonatot”. A matricázott járművek a hazai kéktúra-útvonalak és a vasúti közlekedés kapcsolatára hívják fel a figyelmet - írja a vasúttársaság szerkesztőségünknek eljuttatott közleménye.

A kísérleti akció célja, hogy megkönnyítse a túraútvonalak elérését vasúti közlekedéssel, és ösztönözze az utazókat a közösségi közlekedés és az aktív közlekedési formák – mint a gyaloglás vagy kerékpározás – kombinált használatára.

A matricázott „KÉKTÚRA mozdony” egy Taurus típusú villamos mozdony, amellyel korábban két világhírű zeneszerző, Liszt Ferenc és Richard Wagner munkássága előtt is tisztelgett a GYSEV Zrt. A másik matricázott jármű az a Jenbacher motorvonat, ami folyamatosan közlekedik az Országos Kéktúra és a Rockenbauer Pál Dél-dunántúli Kéktúra nyugati végpontjához közeli Kőszeg, illetve a vasi vármegyeszékhely, Szombathely között.

Mindkét járművön látványos vizuális megoldással népszerűsítik a három közismert kéktúrát, azaz az Országos-, Rockenbauer Pál Dél-dunántúli- és az Alföldi Kéktúrát. A grafikai elemek között megjelennek a KÉKTÚRA útvonal települései, illetve az útvonal által érintett városok jelentősebb látnivalói, de láthatunk a járműveken egy bakancsos turistát is.

A környezetbarát közlekedési formákat népszerűsítő járműveken szlogen is olvasható: „Vonatra szállok – túrázni indulok”

A projekt részeként a vasúttársaság az alábbi fejlesztéseket valósította meg:

  • Információs táblák kihelyezése Kőszeg, Egyházasrádóc és Ölbő-Alsószeleste vasútállomásokon, amelyek bemutatják a kéktúra-útvonalak és a vasúti közlekedés kapcsolatát
  • Új kéktúra-bélyegzőhelyek kialakítása Egyházasrádóc és Ölbő-Alsószeleste állomásokon
  • Vasúti járművek tematikus matricázása a KÉKTÚRA mozgalom népszerűsítésére

A GYSEV Zrt. munkáját a projektben a Magyar Természetjáró Szövetség (MTSZ), mint a kéktúrák fenntartója és üzemeltetője, valamint a Közlekedéstudományi Intézet (KTI) szakmai támogatása segíti. A fejlesztések célja, hogy elősegítsék a vasút és a természetjárás közötti kapcsolat megerősítését, és ösztönözzék a fenntartható közlekedési formák használatát.

A projekt az Interreg Danube Transnational Programme keretében, az Európai Unió és a Magyar Állam társfinanszírozásával valósul meg.

Szólj hozzá!

Több fa, új kutyafuttató és megújuló játszótér – bemutatták a Bisinger sétány terveit

Lakossági fórumon ismertették a belvárosi park megújításának részleteit. 

Két területet zár le a GYSEV Szombathelyen azbesztet tartalmazó kőzúzalék miatt

Lezárják a Szombathely-Szőlős megállóhely mellett kialakított P+R parkolót is.

Köszönet és elismerés a pedagógusoknak Győr városi ünnepségén

A Városházán köszöntötték az oktatási intézményeiben dolgozó szakembereket, átadták a Győr Oktatásügyéért és a Győr Sportjáért díjakat is.

Fekete Dávid egyszerre tagad és vádol a győri szállal is rendelkező parkfenntartási-mutyi kapcsán

Szerinte Pintér Bence inkább azzal foglalkozzon, hogy Szakács András tudhatott-e a korrupciós hálózatról. Ő addig is mossa kezeit, és áll bármilyen vizsgálat elé.

Monstre programajánlót hozunk az első győri, nyári hétvégére 

Final Fourt játszanak a kézis lányok, zajlik a DUNAFESzT, rengeteg koncert és családi program vár mindenkit - és még az idő is jó lesz.

A természet nem luxus, hanem létfeltétel – ezt üzeni az idei környezetvédelmi világnap

A szakemberek szerint az egészséges ökoszisztémák nélkül nemcsak a klímavédelem, hanem az élelmiszer- és vízbiztonság is veszélybe kerülhet.

A nemzeti összetartozás erejét ünnepelték Győrben

Az Országzászló-emlékműnél tartott megemlékezésen a trianoni veszteségekre és a magyarság összetartozására emlékeztek.

Reggel 6 és 9 között lezárják az Árpád parkolóház bejáratait Győrben

Burkolatfestési munkák miatt pénteken reggel három órán át nem lehet majd behajtani a létesítménybe.

Kiegyezett az ellenzék és a hivatal - elfogadták Körmend 2025-ös zárszámadását

Újabb ügyet sikerült kompromisszumos megoldással rendezni.

Hétéves csúcson a használt autók importja Magyarországon

A JóAutók.hu szerint az erős forintnak köszönhetően idén akár 150 ezer külföldről behozott használt autó is gazdára találhat Magyarországon.

Koncertek, sport, társasjátékok és közös ETO-buzdítás – ingyenes programok várják a győrieket ezen a hétvégén is

Családi rendezvényektől a koncerteken át a sportprogramokig számos ingyenes esemény közül válogathatnak az érdeklődők.

Éjszakába nyúló sportolás várja a győrieket az Olimpiai Sportparkban

Több mint húsz ingyenes programmal, vízi sportokkal, futással, jógával és csapatsportokkal érkezik június 12-én a Mozgás Éjszakája.

Elhunyt Gerencsér Tibor

A szombathelyi sportszervező, a Vas Megyei Labdarúgó Szövetség tagja 78 éves volt.

„Történelmi megállapodás született” – új fejezet nyílhat a TISZA-kormány a kárpátaljai magyarság jogainak ügyében

Magyar Péter szerint Ukrajna vállalta, hogy törvényi szinten is garantálja a magyar kisebbség nyelvhasználati, oktatási és kulturális jogait.

Biológiai szúnyoglárva-gyérítés kezdődik Győrben és a környező településeken

A következő napokban célzott kezelésekkel próbálják visszaszorítani a szúnyogok szaporodását, a védekezéshez a lakosság segítségét is kérik.

Cser-Palkovics András Székesfehérvár fideszes polgármestere lett a Megyei Jogú Városok Szövetségének új elnöke

Nemény András társelnöknek választották. Pintér Bence pedig jelezte, Győr felfüggeszti tagságát a fideszes elnök megválaszása miatt.

A kínai agyagkatonáktól az ukrán gyerekrajzokig – izgalmas kiállítások várják a látogatókat Győrben a Rómer Múzeumban

Több helyszínen is különleges időszaki és állandó tárlatokkal készünekl a nyári hónapokra.