Kitekintő: Merkel utódlása veszélybe került, miközben az ír politika a feje tetejére állt

Pintér Bence 2020-02-15 16:29:00
Mi történt a héten a nagyvilágban? Három pillanatképben foglaljuk össze az európai és amerikai politika legérdekesebb fejleményeit. Írországban választottak, Merkel utódja lemondott, az USA-ban pedig éleződik a demokrata előválasztási csatározás.
Milyen fontos dolgok történtek a héten a nagyvilágban? Mostantól minden szombaton elmondjuk nektek!

Francia védelmet ajánl Európának Macron a NATO helyett

A francia elnök, Emmanuel Macron korábban agyhalottnak nevezte a NATO-t, avagy a nyugati katonai szövetséget, amelynek az azt alapító USA mellett például a legtöbb EU-tagország, így Magyarország is tagja. Most az is kiderült, miért beszélt így a NATO-ról a francia elnök a múlt hét végén új védelempolitikai ajánlatot tett az EU-s tagországoknak.

Ennek az a lényege, hogy tulajdonképpen átvenné a NATO szerepét a térségben a francia hadsereg, és védelmi potenciálját – ebbe beleértve az atomarzenálját – kiterjesztené a vele együttműködni kívánó országokra. A lépésnek nyilván köze van ahhoz, hogy az Eu-ból a brexittel távozó Egyesült Királyság, és a Trump által vezetett USA kevésbé megbízható szövetséges lett az elmúlt években. Hogy mit lépnek erre az európai országok, az egyelőre a jövő zenéje, a fent linkelt cikk hosszasan és alaposan taglalja az ügyet.

Meglepetés: a baloldali-nacionalista Sinn Féin tarolt az ír választáson

Általános választást tartottak Írországban február 8-án, ami hosszú időn felborította az ír kétpártrendszert: 1919-es függetlenné válás óta ugyanis leginkább két centrista, jobboldali-liberális párt, a Fine Gael, és a Fianna Fáil váltotta egymást a kormányrúdnál különféle koalíciók élén.

Az Írországban, illetve az Egyesült Királysághoz tartozó Észak-Írországban is jelenlévő, az Ír-sziget egy államban egyesítését célnak tekintő baloldali-nacionalista Sinn Féin sokáig páriának számított az ír politikai életben, többek között azért, mert több szálon is kötődött a szintén a két Írország egyesítéséért küzdő IRA nevű félkatonai szervezethez.

A választáson azonban most a Sinn Féin váratlanul előretört: egy mandátumon múlt, hogy nem ők szerezték a legtöbbet.

A Fianna Fáil 38 mandátummal, mögötte a Sinn Féin 37, a jobbközép Fine Gael 35, a Zöldek 12, a Munkáspárt 6, Szociáldemokraták 6, az Antikapitalista Emberek a Profit Előtt 5, a független képviselők 19 székkel végeztek.

Ez történelmi eredmény a Mary Lou McDonald által vezetett Sinn Féin számára, és bár a kormányalakítással első körben a Fianna Fáil próbálkozhat, akik nem akarnak együttműködni McDOnaldékkel. Nehéz elképzelni olyan koalíciót, ahol a két centrista párt bármelyike a Sinn Féinnel kormányoz, mégsem lehet elmenni amellett, hogy az írek láthatóan olyan változásra szavaztak, amelynek része kell legyen a baloldali párt.

A választás eredményéről és a kontextusról részletesebben az Azonnalin lehet olvasni.

Demokrata előválasztás: Bernie Sanders nyert New Hampshire-ben

Ősszel elnököt választanak az Amerikai Egyesült Államokban, az előválasztási szezon pedig már el is kezdődött. A republikánus oldalon nincs kihívója a hivatalban lévő jobboldali populista Donald Trump elnöknek, a demokratáknál azonban egyre érdekesebben alakul a verseny.

Az amerikai rendszerben úgy dől el, ki lesz a két nagy párt elnökjelöltje egy-egy választáson, hogy minden állam előválasztást tart. Ebből eddig kettő volt meg, először Iowában szavaztak, ahol megcsúsztak az eredmény kihirdetésével, de végül Pete Buttigieg egykori South Bend-i polgármester, a demokraták centrumához közel álló jelöltaspiráns zsebelhette be a legtöbb delegáltat – miközben a párt balszárnyát képviselő Bernie Sanders szenátor kapta egyébként a legtöbb szavazatot, és csak eggyel kevesebb delegáltja lett, mint Buttigiegnek.

New Hampshire-ben is Sanders szerezte a legtöbb szavazatot, de ezzel az eredménnyel ő és Buttigieg is kilenc delegált támogatását szerezte meg az államban.

A demokrata előválasztás tehát eddig leginkább a centrista, a párt elitjének szimpatikusabb harmincnyolc éves Buttigieg és a pártban mindig is kívülálló, szociáldemokrata programot hirdető hetvennyolc éves Sanders csatája. Ez egyben azt is jelenti, hogy egyelőre gyengén muzsikál Barack Obama volt alelnöke, a hetvenhét éves Joe Biden és a másik baloldali programmal jelentkező jelölt, Elizabeth Warren is. New Hampshire nagy meglepetése az volt, hogy helyettük Amy Klobuchar minnesotai szenátor futott be a harmadik helyre.

Persze korai még nagy megállapításokat tenni az előválasztásról: az egyik fontos jelölt, a milliárdos Michael Bloomberg még be sem szállt a versenybe. A hónapban február 22-én Nevada, február 29-én Dél-Karolina választ majd, az ún. szuperkedd pedig március 3-án lesz, ezen a napon tizenöt államban tartanak előválasztást, köztük például a rengeteg delegáltat küldő Kaliforniában. Az első két állam előválasztásainak tanulságairól a Mérce.hu írt összefoglalót.

Lemondott a legnagyobb német kormánypárt elnöke, veszélyben Merkel utódlása

Lemondott pártja éléről a német kereszténydemokrata párt, a CDU elnöke, Annegret Kramp-Karrenbauer – ez nem önmagában fontos, hanem azért, mert az AKK-ként emlegetett politikust szánta utódjának Angela Merkel német kancellár, aki utolsó ciklusát tölti. Hagyományosan a párt elnöke lesz a párt kancellárjelöltje is a következő választáson.

A lemondásra azután került sor, hogy Türingiában a CDU és a szélsőjobboldali AfD szavazataival választották meg kormányfőnek a jobboldali liberális FDP politikusát, Thomas Kemmerichet. A szélsőjobboldal támogatásának elfogadásából hatalmas botrány lett, Kemmerich lemondott, Merkel is elítélte a dolgot, a tartományban új választást fognak tartani.


AKK-t 2018 decemberében merkelista jelöltként választották meg a párt elnökének a párt jobbszárnyát képviselő Friedrich Mertz-cel szemben: akkor úgy nézett ki, hogy ezzel Merkel biztosítja, hogy az ő irányvonalát vigye tovább a párt visszavonulása után is. Hogy ki lehet AKK utódja, ezzel a legnagyobb német kormánypárt politikájának irányítója, arról az Azonnali találgatott, miközben Ésik Sándor arról értekezett, hogy mit is mutat ez az egész a német politika válságáról.

Szólj hozzá!

Felújítás miatt négy hétre bezár a Keleti pályaudvar

A pályaudvaron a 2019-es felújítást követő legnagyobb beruházást hajtják végre.

Kósa Lajos szerint rendben van az ország aranytartaléka

Úgy tűnik ez még nem veszítette el ‘köz’ jellegét.

Mit vigyél babalátogatóba?

Egy új családtag érkezése mindig izgalmas pillanatokat szül.

Pannonia Boost – Egy szombathelyi vállalkozás, ami új lendületet ad a cégeknek

A digitális jelenlét ma már nem csak egy opció – a sikeres vállalkozások egyik alapfeltétele.

Lemondott Haba Vilmos, a győri Jobbik elnöke

Facebook-oldalán jelentette be a hírt.

Weöres Sándor és Károlyi Amy beugrott egy feketére a szombathelyi Nagyszállóba

Különös alakok lepték el a bezárt hotel földszinti ablakait. Derkovits Gyula önarcképe is megjelenik.

Gyógygombák és kender: harmónia az egészség szolgálatában

Az idők folyamán a természet ajándékai mindig is fontos szerepet játszottak az egészség megőrzésében.

Megkezdődik a szombathelyi Liget utcai híd felújítása

Jövő héttől lehet forgalomkorlátozásra számítani a környéken.

200 millió forintot nyert Körmend a Rákóczi Ferenc utcai háziorvosi- és fogorvosi rendelők fejlesztésére

Az épületek új hőszigetelt ablakokat kapnak, és LED világítást szerelnek fel.

Belvárosi forgalomkorlátozást hoz magával a szombathelyi Urban pARTy

Szombaton sétáló utcává változik a Kőszegi utca.

Alig 3 millió forint nyereséggel zárta a tavalyi évet a C.P. Portál Kft.

Miközben közel félmilliárd forint volt Varga Jenő, sárvári önkormányzati képviselő cégének a bevétele.

Újra Fröccsnapok lesznek a hétvégén Győrben 

Jön a nyár legpezsgőbb hétvégéje.