Az elmúlt időszakban többször is láttam a városgazdálkodás valamelyik teherautóját, ami újnak kinéző KRESZ táblákat cipel. A napokban pedig a Paragvári út felújításánál figyeltem fel arra, hogy munkások szerelik le a régi közlekedési táblákat.
Mint azt később megtudtam, valóban zajlik az elhasználódott táblák selejtezése, a SZOVA építési csoportja az év elején kezdte el kicserélni a kopott, vagy megrongált táblákat a szombathelyi önkormányzat megrendelése alapján. Így most több száz új, fényvisszaverő tábla kerül ki az utak mellé.
A régi táblákat pár egyszerű mozdulattal leszerelik a munkások, és rögtön felteszik helyettük az újakat, így nincsen a kelleténél jobban megbolygatva a közlekedési rend.
Kíváncsi voltam arra, hogy a legtöbb táblát valóban a kifakulás miatt cserélik-e ki. A SZOVA válasza azonban lehangoló:
A cserék többségét nem a fakulás, hanem az egyre gyakoribb rongálás indokolja.
Pedig amennyiben rongálás nem történik, egy tábla élettartama átlagosan 10-15 év is lehet. Ez igaz mind a régebbi, mind az újabb fajtákra is, viszont utóbbiak kivétel nélkül fényvisszaverő fajtájúak. Jelenleg csak ilyeneket lehet kihelyezni.
De mennyi az annyi?
A táblák költsége a méretüktől függően változik, de nagyságrendileg a kisebbek pár ezer forintba kerülnek, egy városhatárt jelző Szombathely tábla viszont ennek már a többszöröse. Mivel a SZOVA az önkormányzat megrendelésére végzi a táblacseréket, ezért minden szombathelyi számára fontos lenne, hogy ne hagyjuk megrongálni őket, mivel a város finanszírozza az újak legyártását is kihelyezését.
Mit tegyen az, aki sérült, vagy túlfakult táblát lát?
A SZOVA azt írja, bárki jelentheti a kopott, vagy megrongált KRESZ táblákat Szombathely Megyei Jogú Város Önkormányzatának Városüzemeltetési osztályán.