Egyeztetett a győri rendőrség és a Magyar Kerékpárosklub győri szervezete a kerékpárlopások elleni küzdelemről
– derült ki a Kisalföld cikkéből. A lap szerint elmúlt időszakban megszaporodtak a kerékpárlopások a megyében, ezzel együtt a rendőrség több sikeres elfogásról számolt be. A járvány kezdete óta azért nőtt meg a lopások száma, mert hiány van bicikliből, a kereslet viszont nagyot nőtt.
A találkozón megállapodtak arról, hogy kölcsönösen segíteni fogják egymás munkáját: összeállítanak egy tájékoztató anyagot, amelyben bemutatják, hogy mit érdemes megtenniük a kerékpárosoknak a lopások megelőzésének érdekében, de azt is megtudhatják belőle a tulajdonosok, hogy mivel tudják a rendőrség munkáját segíteni, ha már megtörtént a baj.
Arról is megegyeztek a Kisalföld szerint, hogy a kerékpárosklub megkapja a rendőrségtől a lefoglalt kerékpárok fotóit, hogy segíteni tudjanak tulajdonosaik megtalálásában, és arról is, hogy mostantól közvetlenül bejelenthetik az eltűnt kétkerekűeket, hogy a rendőrség minél gyorsabban értesülhessen a lopásról, de emellett nagyon fontos megtenni a feljelentést is a károsultnak – hangsúlyozta Tömböly Tamás.
Arra is felhívták a figyelmet, hogy saját ingatlanon belül, garázsban, tárolóban is zárni kell a kerékpárokat. Ennek két oka is van: egyrészt késlelteti a lopást. Egyrészt, a tolvajnak időbe kerül, hogy feltörje a zárat, másrészt büntethetőségben más kategóriába esik, ha valaki, lezárt kerékpárt lop el. Az már bűncselekménynek számít, ha nem volt lezárva és a kerékpár és az értéke nem éri el az ötvenezer forintot, akkor szabálysértésnek minősül.
Rendőrkapitány: Minden egyes bűncselekményt komolyan veszünk
Nemrég interjúztunk a Váczi Attila győri rendőrkapitánnyal, aki elmondta: a győri önkormányzattal elindítottak egy közös projektet, a kerékpárjelölő programot. Ennek során egyedi azonosítóval látják el a kerékpárokat. Most arról is egyeztetett a kerékpárosklub és a rendőrség, hogy előbbi rendezvényein lehetőség lesz majd a jelölésre. „Ennek az azonosítónak az eltüntetése a kerékpárból szinte lehetetlen. Csak úgy lehetséges, hogy kivágjuk az alvázból azt a darabot, ahol a szám található, de onnantól kezdve a jármű használhatatlanná válik” – mondta Váczi Attila.
Váczi Attila győri rendőrkapitány: Egy bűncselekmény is sok, nekem rendőrként már az is túl van a tűréshatáron
1992-ben kerültem a rendőrség hivatásos állományába, szolgálatomat a Győri Rendőrkapitányságon kezdtem tiszthelyettes nyomozóként, majd a Rendőrtiszti Főiskola elvégzése után a megyei rendőr-főkapitányság bűnügyi igazgatóságára kerültem. Egészen 2015. május végéig, mikor az országos rendőrfőkapitány úr megbízott, majd 2016-ban kinevezett a Győri Rendőrkapitányság vezetőjévé. Pályafutásom alatt végig Győrben, illetve a megyében szolgáltam.
A rendőrkapitány lapunknak arról is beszélt: Győr nagyságrendjéből adódóan is sokan használnak kerékpárt, így aztán van miből „válogatnia” a tolvajoknak. „A rendőrkapitányság rendelkezik egy speciális egységgel, van járműcsoportunk, akik egytől egyig szakértői ennek a területnek, ismerik a kriminalisztika azon taktikai elemeit, amelyek ennek a bűncselekménynek a felderítéséhez kellenek” – mondta a rendőrkapitány, jelezve, hogy minden ügyet komolyan vesznek.