2014-ben az egyik brit áruházlánc, a Sainsbury kiadta a karácsonyi reklámját, amivel aztán elég nagy szóbeszédet indított el. A reklám a megjelenése előtt 100 évvel, 1914-ben, az első világháborúban játszódik, karácsony napján, mikor az angol és a német katonák futballozni kezdtek.
A történet ekkor kapott nagyobb ismertséget, de a történészek már korábban is foglalkoztak vele, bár még mindig nem állapodtak meg abban, hogy valóban lejátszották e a mérkőzést, ám ezt több, egymástól független forrás is megerősíti. Az biztos, hogy az akkori pápa, XV. Benedeket felszólította a háborúban állókat arra, hogy kössenek fegyverszünetet, de ezt a felek elutasították.
A korabeli levelek azonban arról írnak, hogy a katonák ezt másképp gondolták, több lövészárokban is énekelni kezdtek karácsony reggelén, majd a bátrabbak kimásztak onnan és barátkozni kezdtek. Így kezdődött aztán a nyugati front ellentétes oldalon álló katonái közt is az önkéntes fegyverszünet - ezt később minden tiszt ellenezte, és minden lehetséges rendelkezést meghoztak, hogy többé ne is fordulhasson elő.
A Smithsonian magazin szerint egy tiszt arról számolt be, hogy a németek kezdték a barátkozást, boldog karácsonyt kívántak és a Csendes éjt énekelték, mire a britek a The First Noellel feleltek. Más beszámolók is azt erősítették meg, hogy a németek kezdték a barátkozást, boldog karácsonyt kívántak, és hívták az angol katonákat, hogy közösen ünnepeljenek. Közülük többen feleltek a jókívánságokra, de közben a kezeik végig a puskákon voltak.
„Vér és béke, ellenségeskedés és testvériség - ez volt a háború legcsodálatosabb ellentmondása"
- írta a történtekről Frederick Heath, angol katona.
Az, hogy az ünnepi, "illegális" fegyverszünet a németek és a britek közt valósulhatott meg, nem véletlen (az oroszok például a julián naptár szerint tartották számon a napokat, így nekik egy nem volt különleges dátum), hiszen a nyelvi nehézségek itt voltak a legkevésbé számottevőek, mivel több német katona beszélt angolul.
A barátkozás közben aztán egy rögtönzött futballmeccs kerekedett, amit 1915. januárjában a Times egy fronton szolgáló orvos levelére hivatkozva írt meg - eszerint
a németek nyertek 3-2-re.
A történészek azonban a levelek ellenére kételkednek abban, hogy a jelenet valóban ennyire romantikus lett volna. A legtöbbjük szerint ez a legenda inkább csak segített feldolgozni a háború borzalmait, és logikusan gondolkodva a katonák egy fegyverszünet alatt inkább a halottaik eltemetésével lehettek elfoglalva. Abban sincs egységes megegyezés, hogy hol történhetett az eset, mivel több olyan levél is szól hasonló mérkőzésekről, amik a háború csatáit figyelembe véve nem lehetnek azonosak - így valószínűsíthető, hogy a britek és a németek közt lezajlott mérkőzés nem az egyetlen volt.
Akár legenda, akár nem, az biztos, hogy a britek szorgosan őrzik a legendát, több emlékművet is állítottak, és évről évre több futballtornát is rendeznek a karácsonyi mérkőzés emlékére.
(Címlapkép: Katonák futballoznak 1914-ben. Fotó: Getty Images)