Aki kerekezett már a Dunakapu tér környékén, netán épp oda szeretett volan lekanyarodni a Révfalusi (Kossuth) hídról, az találkozhatott a három virágládával, ami mindezt jelentősen megnehezítette.
Aki azonban vasárnap tekert itt, az már könnyedén lefordulhatott a hídról, mivel a virágládákat valaki (cikkünk végén a frissítésből az is kiderül, ki) áthelyezte.
Ez engem személy szerint azért lepett meg, mert pont hétfő egy órára hivatalos voltam egy bejárásra, amit a Magyar Kerékpárosklub győri tagozatát vezető Tömböly Tamás kezdeményezésére Marsovszky Adrien, a győri belváros fejlődéséért felelős tanácsadó szervezett pont ide, a virágládákhoz Takács Krisztiánnal, a kerület képviselőjével (Fidesz), a kerékpáros civilekkel és a Győr-Szol, illetve az útkezelő szakértő munkatársaival.
Ezek Győr biciklis gondjai: a Dunakapu tértől a Reptéri útig!
Hónap elején arra kértük olvasóinkat: segítsenek nekünk összeszedni, hol van probléma a győri kerékpáros közlekedéssel. A legkisebb kátyútól kezdve a legveszélyesebb pontokig minden érdekelt minket, és kaptunk is sok választ. A győri biciklis közlekedés, mint azt írtuk is, nem jár gyerekcipőben, az azonban a válaszokból is világos, hogy van hová fejlődni.
A problémát megénekeltük februári, biciklis gondokat gyűjtő cikkünkben is. Ekkor a városi útkezelő szóvivője azt írta: a három virágláda tapasztalatuk szerint nincsen útjában a kerékpározóknak, sőt: a Dunakapu tér keleti oldala (Teleki út felől) irányából és a Kossuth hídon átkerekezők konfliktushelyzetbe kerülnek szerintük a virágládás helyszínen, nem látják egymást – a három virágláda közreműködésével a kerékpárosok kitérésre vannak kényszerítve, így azonban jobban észlelhetik egymást.
A tapasztalat azonban inkább azt mutatta, hogy kifejezetten a virágládák miatt lett balesetveszélyes az itt közlekedés, legalábbis a kerékpáros civilek szerint.
A bejáráson kiderült, hogy a ládák kihelyezésének nem ez az eredeti oka: azért kerültek ki, hogy rendezvény esetén a terrorveszélytől védjék a Dunakapu teret, gondolva az áthajtásos terrortámadásokra. Ezt máshol betonakadályokkal oldják meg, amiket aztán a rendezvény végével beszednek, itt azonban az a megoldás született, hogy a betonakadálynál csinosabb virágosládák maradjanak kint állandó jelleggel.
De ki helyezte át a virágládát?
Mint említettem: a bejárás idejére a probléma egy része rejtélyes körülmények megoldódott.
A jelenlévők közül senki sem tudott róla, hogy a Győr-Szol képviselői szerint egyébként csak targoncával mozgatható ládákat akár a Győr-Szol, akár az útkezelő áthelyezte volna a hétvége folyamán,
persze ez nem zárja ki, hogy a rendőrség, a katasztrófavédelem, vagy gerillaakcióban egy targoncával rendelkező polgár intézkedett pont azelőtt, hogy az illetékesek megvitatták volna a problémát.
A lényeg mindenesetre az, hogy a probléma részlegesen megoldódott, a városi szervek és a civilek pedig a bejáráson nagyjából belőtték, hogy hova lenne ideális elhelyezni a ládákat, illetve a nyáron üzemelő párakaput, hogy azok tényleg senkit se zavarjanak a közlekedésben. Ugyanígy volt alkalom, hogy a kerékpárosok megvitassák az útkezelővel, hogy milyen táblákkal, felfestésekkel lehetne elérni, hogy a biciklisek lassabban haladjanak a szeptember elsejétől újra egész nap végigkerekezhető Jedlik utcán, illetve azt, hogy a gyalogosok ne használják a Révfalusi (Kossuth) híd biciklis oldalát.
Emellett, ha már ott jártunk így sokan, vetettünk egy pillantást a Jedlik utcai közlekedési problémahalmazra is, amelynek megoldása nyilván jóval bonyolultabb, mint targoncával áthelyezni egy virágládát, mindenesetre már ez utóbbitól is egy fokkal kellemesebb a környéken kerékpározni. Hogy mi sül ki mindebből, azt a következő hónapokban megfigyelhetjük.
Szerda reggel pedig pont itt tart Bringás Reggelit a Magyar Kerékpárosklub, tehát minden munkába igyekvő megcsodálhatja az áthelyezett virágládákat.
FRISSÍTÉS: Kiderült, ki volt a rejtélyes városrendező
Marsovszky Adrien hívott minket az imént telefonon, mivel kiderült, mi történt a virágládával. Történt ugyanis, hogy a belvárosért felelő tanácsadó éppen megtekintette a helyzetet Tömböly Tamással, és visszafelé sétálva találkozott Szabó Ervinnel, a Pálffy Étterem tulajdonosával, akinek elmesélte a problémát.
A vállalkozó is kerekezik erre, ezért nem volt ismeretlen előtte a helyzet, így szombat este, mikor rakodtak a Kreszta házba, a megfelelő eszközzel arrébb tették a virágládákat.