A pénteki Magyar Közlönyben jelent meg a négy, újonnan felállított gazdaságfejlesztési zóna fejlesztéséért felelős kormánybiztosok névsora.
A zónák - így a Győr-Moson-Sopron, Komárom-Esztergom, Vas, Veszprém, Zala, valamint most már Fejér megyét magába foglaló északnyugati - felállítását még áprilisban rendelte el az Információs és Technológiai Minisztérium.
Egy hónappal később, május elején a győri Széchenyi Egyetem szervezésében meg is tartották az első, előkészítő megbeszélést is az öt (Fejér megye később került a zónába) megyei önkormányzat képviselőjével, a megyei ipari és kereskedelmi kamarák vezetőivel, nagyobb, a gazdaságélénkítésben szerepet játszó vállalatokkal, illetve Győr, Sopron, Veszprém, Komárom, Pápa, Kaposvár, Esztergom polgármestereivel - írja a Nyugat.hu tudósításában.
Látható tehát, hogy a régió ellenzéki vezetésű településeit, így Szombathelyt, Tapolcát, Ajkát, Tatabányát és Oroszlányt - hogy, hogy nem - már nem sikerült meghívni.
A kormányhatározat szerint a zónákat vezető kormánybiztosok "figyelemmel kísérik a Gazdaságfejlesztési Zónát érintő ágazati európai uniós és nemzeti forrásból megvalósuló fejlesztési koncepciók, tervek előkészítését és végrehajtását, tájékozódnak a gazdasági szereplők által megvalósítani tervezett beruházásokról és fejlesztési igényeikről, véleményezik a Gazdaságfejlesztési Zónát érintő fejlesztési terveket – ideértve a turisztikai fejlesztési térség tervezésével és a tervezett turisztikai projektekkel kapcsolatos dokumentumokat is –, valamint a Gazdaságfejlesztési Zóna fejlesztéséhez kapcsolódó, európai uniós és központi költségvetési források biztosítását szolgáló döntések tervezeteit. Végül a döntésre, illetve annak előkészítésére jogosultnak javaslatot tesznek fejlesztések megvalósítására és persze részt vesznek a feladataikhoz kapcsolódó kormányzati egyeztetéseken".
Palkovics László teherbírása továbbra is töretlen: az Információs és Technológiai Minisztérium vezetése mellett a jövőben ő irányítja az ésszakkeleti régió alá tartozó Borsod-Abaúj-Zemplén, Hajdú-Bihar, Heves, Jász-Nagykun-Szolnok, Nógrád és Szabolcs-Szatmár-Bereg megyékben zajló gazdaság fejlesztéseket. A Bács-Kiskun, Békés és Csongrád-Csanád megyéket magába foglaló dél-alföldi régióért Nemesi Pál, korábbi független, de Fidesz támogatással elindult szegedi polgármester-jelölt felel majd. Végül a dél-dunántúli régiót Mikes Éva, Pécs korábbi fideszes alpolgármestere, korábbi országgyűlési képviselő vezeti majd.
Kiszorult, kibeszélt, hazatér
Navracsics Tibor az utóbbi években látványosan kiszorult a Fidesz vezetéséből. 2010-14 között miniszterelnök-helyettes, valamint közigazgatási és igazságügyi miniszter, majd 2014-től az Európai Bizottság kulturális, oktatási, ifjúságpolitikai és sportügyi biztosa. Itthoni befolyása viszont teljesen megszűnt, később pedig látványos "kibeszéléseivel" az ellenzéki média egyik kedvence is lett.
Legutóbb, augusztus elején a Népszavának adott interjújában a párt megváltozott ideológiájáról azt mondta:
„Nem én távolodtam el a Fidesz hatalmi centrámától, hanem a párt tolódott tőlem jelentősen jobbra. Az 1998-2002, de még a 2010-2014-es Fidesz is inkább jobbközép pozícióban volt – nemcsak a párt, a szavazói is"
Úgy tűnik, hogy azért mégsem távolodott el annyira, hogy pozíciót ne vállaljon. Navracsics a demokráciáért sem aggódik, mint mondta:
"A parlament működik, a jogállamiság alapvető szervei működnek, az igazságszolgáltatás független – ezt még az Európai Unió is elismeri, még ha időnként aggódik is"
Illetve:
„Hála a Jóistennek nem vagyok olyan pozícióban, hogy értékelnem kellene bármely szempontból a magyar sajtószabadságot.”
Értékelte viszont a Mandinernek még áprilisban a magyar jogállamot, amikor azt mondta:
„Óriási eredménynek tartom, hogy sikerült meggyőzni a biztostársaimat: a magyar demokráciával nincsenek alapvető és rendszerszintű problémák”.
Ugyanakkor hozzátette:
„Úgy látom, a mostani időszakhoz nem illek, nem a magamfajta karaktert keresik, a politikai szereplők, a közírók hangvétele, a köznyelv egyaránt radikális. Én más mentalitásúnak tartom magam, nem vagyok radikális ember"
Orbán Viktor elhíresült libernyákozásáról szólva pedig csak annyit mondott:
"Most már egykedvűen hallgatom. Nem úgy, mint amikor azok között ültem, akikre ezt mondta a miniszterelnök."