Öt éve nem látott zuhanásnak indultak a kínai részvények, írja a Guardian. A tőzsdei kereskedők ugyanis hétfőn nekiálltak megszabadulni a részvényektől, mert attól tartanak, hogy a koronavírus miatt negatív hatások érik a globális gazdaságot.
A kínai tőzsdék a kínai újév miatt tíz napos kihagyás után nyitottak újból, a sanghaji tőzsdeindex pedig kapásból 8,7 százalékot zuhant. A sencseni index 9,1 százalékkal állt a földbe, közben veszélyesen közel került a maximális, 10 százalékos zuhanáshoz, ami után mindenféle kereskedelmet meg kellett volna szüntetni. Közben a kínai jüan is zuhanásnak indult, december óta először fordult elő, hogy egy amerikai dollárért 7 jüant kérjenek el a kereskedők.
A kínai piac legutoljára 2015-ben esett ekkorát, habár a nap végére már megerősödött a kínai tőzsde, és nyolc százalékos zuhanásokat jelentettek. A kínai hatóságok közben többfajta intézkedéssel próbálták meg puhítani a tőzsde zuhanását, már vasárnap bejelentették, hogy a kínai pénzügyi rendszert 170 milliárd jüannal dúsítják, ezzel akarták biztosítani, hogy felvásárolják azokat az értékpapírokat, amitől a befektetők meg akartak válni.
Emellett hétfőn a Kínai Központi Bank csökkentette a kamatlábat a rövid távú hitelein, ami több kínai bank számára is létkérdés. A londoni székhelyű Capital Economics tőzsde kutató intézet erre azt regálta, habár a lépés levesz egy kis terhet a bankok válláról, ahhoz nem lesz elég, hogy ellensúlyozza a gazdaságot hátráltató erőket, tehát további csökkentések várhatók.
A zuhanás hátterében a vuhani koronavírus terjedése áll, ami már 361 életet követelt, és több mint 17 ezer embert megfertőzött. A vírus már több mint 20 országra átterjedt, ami miatt több országban, például az USA-ban, Ausztráliában és Új-Zélandon is megtiltották a kínai állampolgárok belépését.