1990. március 25-én zárult le a rendszerváltás az első szabad választásokkal. A részvétel magas volt, meghaladta a 80 százalékot. Vas megyében 76,81 százalék volt ez a szám, a 206 ezer jogosultból 159 ezer ember járult az urnákhoz. Mivel nem született végleges eredmény, két hét múlva jött az ismétlés. Bombameglepetéssel.
Az országgyűlési választások idejére rendkívül feszült hangulat alakult ki a pártok között. A szocialisták hátrébb szorultak, a Fidesz gyenge volt, az MSZMP utódszervezetei pedig inkább alibiztek. Így két fő erő maradt az országban és Vas megyében is: az SZDSZ (Szabad Demokraták Szövetsége) és az MDF (Magyar Demokrata Fórum). Szombathelyen ekkorra kialakult a választási struktúra, a fórumosokat Ádám Károly mérnök, dr. Hende Csaba ügyvéd és Heckenast Gusztáv középiskolai tanár vezette a csatába. A szabaddemokratáknál egyértelműen Hankó Faragó Miklós jogász volt a vezéregyéniség, aki jó kapcsolatokat ápolt a fővárosi szervezettel és annak több vezetőjével, így Tölgyessy Péterrel, Pető Ivánnal, Fodor Gáborral.
A választási kampány stílusa merőben eltért a két párt esetében. Az MDF tartotta magát a higgadt hangnemhez, előadásokat, kisebb gyűléseket szerveztek és persze szórólapoztak, plakátoltak. A közismert szlogenjük, a Nyugodt erő ugyan sokaknak bejött, de mint a választásokon kiderült, nem bizonyult nyerőnek. Az SZDSZ fiatalos, megnyerőbb, lendületesebb, ugyanakkor jóval agresszívebb taktikát választott. „Soha többé kommunizmust!" című kampányukkal még az inkább konzervatív vidéki falvak lakóit is maguk mellé tudták állítani. De ez nem lett volna elég a nagy győzelemhez, ha nincs egy kiemelkedő kampányfőnökük. De volt.
Mégpedig a szombathelyi Méri Ferenc. Aki szinte naponta bombázta-sokkolta ötleteivel a társait. Hagyták dolgozni, így az akkori, felszabadult korszellemben meredek megoldásokat kezdett el alkalmazni. Jellemző epizód volt, amikor díszes hintót vontatott a Borostyánkő Áruház elé csúcsidőben úgy, hogy nem lehetett kikerülni. A hintóról szónokoltak a jelöltek. A kistelepülésekre személygépkocsis konvojokat szervezett, az autók után üres konzervdobozokat kötött, óriási hangzavart keltve az addig alvó falvakban. Ez a húzása nagyon bejött, főleg a körmendi körzetben. De stílusába belefért a művészi performance, a rockzene felhasználása is.
Aztán eljött a nagy nap. Öt kerületben kellett képviselőt választani, Szombathely külön csatát ígért. Az 1. választókörzetben a következő eredmény alakult ki: 1., Dr. Hankó Faragó Miklós (SZDSZ, 30,82%) 2., Dr. Hende Csaba (MDF, 24,36%) 3., Dr. Németh Emma (KDNP, 10,45%) 4., Dr. Ipkovich György (MSZP, 8,93%) 5.,Kozma Gábor (független, 7,1%) 6., Hajnal Ágota (Fidesz, 5,25%). A további sorrend: Tóth Géza, Rápli Pál, Pék László és Heckenast János volt.
A 2. választókörzetet a szintén szabaddemokrata Rácskai Jenő vitte el (31%9), második Ádám Károly lett (MDF, 24%), míg a harmadik Haluskay Endre (KDNP, 10,2%). A további sorrend: Nemes Gyula, Németh Béla, Galavits Ferenc, Simon József, dr. Szabó László és Babos Sándor volt. A 3-as, kőszegi körzetben Horváth Vilmos (SZDSZ) futott be dr. Csapó Tamás (MDF) és dr. Kovács Árpád (KDNP) előtt. A 4-esben, Sárvár, Dr. Monostori Endre (SZDSZ) győzött szoros versenyben dr. Gömbös Ferenc (MDF) jelölt ellenében, harmadik lett dr. Dénes Tibor (FKgP). Az 5-ös, körmendi körzetben MDF-es győzelem született, itt a legtöbben dr. Für Lajosra szavaztak (29,45%). Második lett Mészáros Béla (SZDSZ, 28,72%), vagyis nagyon szoros volt a küzdelem. A harmadik helyre a Kisgazdák jelöltje, Balogh Dezső futott be.
Mivel az első forduló nem hozott végleges eredményt, jött az ismétlés. Két helyen történt markáns változás: a sárvári körzetben fordított Gömbös Ferenc fogorvos (MDF), megelőzte Monostori Endrét (ő is bejutott a Parlamentbe, listáról). A másik fordítás bombameglepetés volt, az országos sajtó is felkapta. Az addig a politikában szinte ismeretlen erdőmérnök, Mészáros Béla (SZDSZ) a körmendi körzetben legyőzte Für Lajos későbbi honvédelmi minisztert. Für Lajos listáról bejutott a Parlamentbe, a nagy csatát az SZDSZ így 5-2 arányban nyerte az első szabad választásokon.
Az országban egészen másként alakultak a dolgok. A választást az MDF nyerte, dr. Antall József lett a miniszterelnök, aki kényelmes többséggel alakíthatott koalíciós kormányt. Második lett az SZDSZ, míg harmadiknak némi meglepetésre a Kisgazdák futottak be. Negyedik helyen az MSZP végzett, valamivel megelőzve a Fideszt. A nem sokkal korábban még 800 ezres tagsággal bíró MSZMP elbukott, csupán 180 ezer szavazatot szerzett. Eltűntek a szociáldemokraták (Petrasovits Anna, Ruttner György), a Hazafias Népfront és mások.
Szombathelyen az MDF-nél nem voltak személyi konzekvenciák, de a párt jobb eredményre számított. Igaz volt ez az egész megyére is. Ahogy múlt az idő, úgy élesedtek a viták, a „kamikaze kormány" elkerülhetetlen intézkedései pedig helyben is további népszerűségvesztéssel jártak. Vita alakult ki az alkalmazandó választási kampányról, technikákról. A vitát nem sikerült lezárni az őszi önkormányzati választások idejére és ez meg is látszott a szereplésen. Az SZDSZ viszont lendületben maradt, olyannyira, hogy két teljes ciklust is behúzott: 1998-ig Szombathely és a megye meghatározó politikai ereje maradt.
Szólj hozzá!
A győri polgármester szerint a Fidesz-frakció meghamisította a győri költségvetés számait, majd megpróbálták eltitkolni a városlakók elől.
Ausztriai külképviseletei munkára cseréli a képviselőséget Hende?
A vasbetonból készült medencék a luxus megtestesítői. Az egyik legnépszerűbb építési móddá vált az elmúlt időszakban, ám a legdrágább kivitelezési igényű is lehet. Ezért is hívják a medencék luxuslimuzinjának.
Az elkövetkezendő hetekben a közterület-felügyelet is nagyobb figyelmet fordít majd a környékre.
Tegnapi cikkünkben tévesen állítottuk, hogy a városi cégek pénzkifizető helyek lennének! Helyreigazítás.
Büntetőeljárás indult egy szombathelyi autóssal szemben, aki a rendőrök többszöri jelzése ellenére sem volt hajlandó megállni gépkocsijával. Jogosítvány nélkül, a járművezetéstől eltiltva akart meglépni a rendőrök elől.
Bárhogyan is nézzük, a kis fürdőszobák megtervezése mindig kihívást jelent. Egy aprócska térben kell elérni, hogy a funkcionális elemek ne csak praktikusak, hanem esztétikailag is vonzóak legyenek.
Ez ma egy megyei kórház. Az Audi gyár tőszomszédságában. Világszínvonal és szedett-vedett, pusztuló kórház egymás mellett - fakadt ki a DK elnöke.
Gondolkodtál már azon, hogy miért érdemes napjainkban egy fejlett éjjellátó kamerarendszert választanod? A biztonsági megfigyelés éjjeli képességei döntő fontosságúak lehetnek, különösen, ha az események éjszaka történnek.
Megtört a nyeretlenségi sorozat.
Többszáz millió forintot költött el erre az energiaszolgáltató.
Kedden lehet több rendőrre számítani az utakon.
A kormánypárti módosítások miatt 15 ember veszítheti el a munkahelyét.
A gyerekszoba kialakítása során az ágy kiválasztása igen fontos lépés, mert nemcsak a kényelem és biztonság szempontjait érdemes figyelembe venni, hanem a szoba stílusát és hangulatát is. Az alábbiakban bemutatunk néhány népszerű stílust, amelyek napjainkban igen népszerűek lettek.
A falcosok közül Keller, Pongó, Váradi és Perl ott lesz a pályán.
A 2025-ös városi költségvetés szerint idén csak akkor kapnak támogatást a civilek, ha a versenyképes járások bizottsága azt oda utalja.
A Veszprém a Nyíregyházával játszik a final fourban.
Az öt legnagyobb sörgyártó költségvetési befizetései 2024-ben 6,8 százalékkal 95,9 milliárd forintra nőttek.
Csütörtökön 18 órakor dobják fel a labdát az Aréna Savariában.
Az intézmény szerint egyelőre senkit nem kellett másik kórházba szállítani.