Csapláros Andrea, a Savaria Múzeum igazgatója az RTL Klubnak azt mondta: Minimum négy római császár lépkedett ezen a mozaikpadlón, de vélhetően a Savariahoz köthető Szent Márton édesapja is láthatta az alkotást.
Pannonia elvesztése és a Római Birodalom összeomlása után az épület is összedőlt, végül a mozaikokat csak a Géfin Gyula és Paulovics István által vezetett, 1938 és 1943 között végzett ásatások során fedezték fel. Akkor a mozaikpadlós nagyterem mellett a bazaltkövekkel burkolt utakat, római kori épületeket és a középkori vár maradványait is feltárták.
Bár védőépületet kapott, a mozaik folyamatosan vizesedett, mohásodott, ezért nyáron közbeszerzést írt ki a múzeum a padló megmentésére.
Az összesen több mint 80 négyzetméteres mozaikpadló restaurálását a budaörsi Salisbury Régészeti Kft. nyerte meg. A munkát csaknem 63 millió forintért vállalta a cég.
A szállítást követően a restaurátorok a részekre szedett padlót újra összeállították, és pótolják a hiányzó elemeket.
"Még szórakozásnak is lehetne nevezni, ha nem kéne sietni vele"
- mondta az RTL Klubnak az egyik szakember.
A restaurálás után a késő császárkori mozaikpadlót hordozható, könnyen összeállítható egységekben helyezik el és természetesen visszakerül Szombathelyre.