"Bokor Istók azt gondolta, a szekercét előhozza, össze-vissza héjazgatta, hogy a sárkányt hazahozza.
Török szabó fincot rúgott, elvitte a vasdurungot, hogy a tűvel kipiszkálja, téglázó vassal levágja.
Kovács Gyuri is elindult, de útjában egyet gondult. El kell hozni a borostyát, amivel a pap áldást ád!
Garabonciás kell oda, aki azt onnan kihajtja. Ki kihajtja, megnyergeli, kantárt a fejébe teszi, felviszi a levegőbe, tüzet bocsájt a mezőre.
Molnár Miska keménykedett, fára mászott, úgy nevetett. Hogy belenyúlt a fészekbe, bagoly akad a kezébe."
Idén Húsvétra építette ki Gyöngyösfalu első, szabadon látogatható tanösvényét, amely 3 kilométer hosszan kanyarogva, hét állomás gazdagon illusztrált tábláin mutatja be a település híres legendáját, valamint a Pösei szőlőhegy környezetének természeti és kulturális értékeit - írja a tanösvény Facebook oldala.
A Szőlőfürt Egyesület a Pösei sárkány 1857-ben keletkezett legendájára, mint települési értékre építve hozta létre három évvel ezelőtt a Pösei Sárkányvadászat nevű rendezvényét. A legenda apropóján, Gyöngyösfalu természeti és kulturális értékeinek izgalmas világában zajló játékos akadályverseny állomásai eddig évente egy alkalommal voltak bejárhatók.
A sikeren felbuzdulva az egyesület 2020-ban elhatározta, tanösvényt épít abból a célból, hogy a település csodálatos természeti környezetében pihenni, kirándulni vágyók egy állandó tematikus útvonalat használhassanak, amelyen kellemes séta közben ismerkedhetnek értékeinkkel.
A szabadon látogatható tanösvény nyitó állomása a Holdfényliget felé vezető út mentén, a töltés szélén található, az utolsó táblát pedig nem egészen 3 kilométer után láthatjuk, egy 200 éves körtefa tövében.
A táblák grafikáit Radnóti Blanka könyvillusztrátor készítette. A nyitótábla szerkezete és felirata Varga Zoltán fafaragó művész alkotása. A tanösvény létrehozását a Patkós Stúdió (Tápiógyörgye), a Várkonyi Fatelep (Kőszeg), Támis Viktor és Tóth Árpád támogatta, azt az egyesület tagjai tervezték és állították fel.