Szerdán tartották 2021 második győri közgyűlését – az év első felében a pandémia, aztán a júniusi alkalom után a nyári szünet miatt nem ültek össze a képviselők. A szeptemberi közgyűlés azért is különleges, mert ez az első, ahol Dézsi Csaba András polgármester oldalán nem a közben közös megegyezéssel távozó Lipovits Szilárd ül a jegyzői székben, hanem az alig egy hónapja kijelölt új aljegyző, Bakonyi Bernadett.
Első napirendi pontként a főépítész javaslatára a településszerkezeti tervet és az építési szabályzatot módosították bizonyos pontokon. Az egyik tétel kapcsán Pollreisz Balázs (MSZP) emelkedett szólásra: egy olyan gyirmóti telekről van szó, amelyet a falusias övezetben egy négylakásos társasház építésére alkalmas telekké akar nyilvánítani a főépítész. Pollreisz azt kérdezte, hogy a beruházó ezzel kapcsolatban milyen jellegű közműépítésre tett felajánlást,
és az is kiderült, hogy azért érdeklődik eziránt, mert az egyik fideszes képviselő rokonaié a terület.
A főépítész azonban kijelentette, hogy az ügyben politikai nyomásgyakorlás nem történt.
Elfogadták Győr klímastratégiáját
A második napirendi pont egyes, már lejárt változtatási tilalmak eltörléséről szólt, a harmadik az önkormányzati működéssel összefüggő egyes rendeleteket módosította. A negyedik napirendi pontban a közgyűlés elfogadta Győr klímastratégiáját, amit az egyetem Környezetmérnöki tanszéke készített el. Ebből kiderül, hogy Győrben a 2018-as adatok alapján az erdők és zöldfelületek évente 3780 tonna széndioxidot kötnek meg, ami a város területén kibocsátott üvegházhatású gázoknak mindössze 0,49 százaléka – a dokumentum megjegyzi, hogy ez az érték jelentősen elmarad a megyében jellemző 5,1 százaléktól.
Az is kiderül egyébként a dokumentumból, hogy Győrben az energiafogyasztás bocsájtja ki a legtöbb üvegházhatású gázt: ez adja az összes kibocsátás 69 százalékát.
A közlekedés 24 százalékban felelős a kibocsátásért, a nagyipar, a mezőgazdaság és a hulladékkezelés felelős a fennmaradó 7 százalékért. Az ügyben Bárány István (független) szólalt fel, aki azt hangsúlyozta: az új fejlesztéseknél is nagy hangsúlyt kell fektetni az őj zöldfelületek létrehozására.
Ezután kisebb horderejű telek- és egyéb ügyekben döntött az önkormányzat. Döntés született arról, is, hogy új szobrot kap a Bem tér: a Szerelmespár nevű, padon ülő szerelmespárt ábrázoló köztéri alkotást Dr. Válki István és Dr. Válki Istvánné adományozza a városnak, fiatalon elhunyt lányuknak akarnak vele emléket állítani. Dézsi Csaba András polgármester köszönetet mondott nekik.
A bizottságok döntései kapcsán ismét Pollreisz Balázs szólalt fel, aki azt hozta fel, hogy a Gazdasági és Tulajdonosi Bizottság ülésén egyes önkormányzati cégvezetők nem jelentek meg. Ez ő problémásnak tartja.
Dézsi Csaba András polgármester jelezte, hogy ritka pillanat, de tökéletesen egyetért a szocialista képviselővel. Borsi Róbert (Fidesz), a bizottság vezetője elmondta, hogy ő is megkérte a cégvezetőket, hogy jelenjenek meg – az érintett cégeket érintő napirendi pontokat később tárgyalják majd. Balla Jenő (független, Összefogás Győrért) is felszólalt, megjegyezte: a bizottság ülésén olyan számok kerültek elő, például a GYHG kapcsán, amelyekkel kapcsolatos kérdéseikre nem kaptak válaszokat. Azt is kérte, hogy a cégek egységes formátumban mutassák be a számaikat.
Kinevezték a Győr-Szol új vezérigazgatóját. De miért nem szól a harangjáték?
Az ülés végén döntött arról a közgyűlés, hogy
a Győr-Szol élére vezérigazgatóként Prédl Antal, az Útkezelő szervezet vezetője érkezik október elsejétől,
ahogy arról lapunk már korábban beszámolt. Bár ez a változás tudomásunk szerint csak október végén lett volna esedékes, úgy értesültünk, hogy a Győr-Szolt most vezető Szabó Ákossal és Szabó Jenő fideszes képviselővel kapcsolatos cikkünk nyomán – amelyből kiderült, hogy mindketten saját rokonságukat szervezték be alvállalkozónak a városi közszolgáltató céghez – sürgette meg a polgármester a kinevezést. A közgyűlés ezzel párhuzamosan kiherélte a stratégiai igazgatói pozíciót. Önálló cégjegyzésre Szabó Ákos nem jogosult továbbá, illetve a munkáltatói jogokat sem ő gyakorolja.
Az ülés végén Pollreisz Balázs kérdezett arról, hogy miért késik a városháza harangjátékának átadása, amit augusztus végérte terveztek. A polgármester elmondta: azért nem szólalt még meg szeptember második hetén, amikor ő valójában tervezte, mert egyelőre nem választották ki a dalokat, ez hamarosan megtörténik majd. Később azt is megemlítette, hogy a harangjáték beállítása még hátravan.