Életének 96. évében szombaton elhunyt Szőnyi Erzsébet Kossuth-díjas zeneszerző, karvezető, zenepedagógus, a nemzet művésze - közölte a Magyar Művészeti Akadémia (MMA) az MTI-vel.
Szőnyi Erzsébet 1924. április 25-én született Budapesten, 1945-től volt a Zeneművészeti Főiskola tanára, a középiskolai énektanár és karvezetőképző tanszak vezetője, 1981-től nyugalmazott egyetemi tanár. 1992-től a Magyar Művészeti Akadémia tagja, a Magyar Kodály Társaság és a Bárdos Lajos Társaság társelnöke, a Magyar Chopin Társaság elnöke volt. 1992 és 1996 között a Magyar Zenei Kamara alelnöki tisztségét látta el. 1984-ben jelent meg szerzői lemeze, művei között szerepel négy opera, két oratórium, zenekari és kamaraművek, kórus- és ifjúsági darabok, több könyvet is írt. Művészi tevékenységét számos díjjal ismerték el.
Szőnyi Erzsébet zeneszerző portré-előzetes
Szőnyi Erzsébet Kossuth-, Liszt és Erkel Ferenc-díjas zeneszerző, énektanár, karnagy,a Magyar Művészeti Akadémia tagja. A róla készült portréfilm előzetesében arról vall, hogy már az otthoni miliőben meghatározó élménye volt a zene, szülei szabadidejükben kamaraegyüttest alapítva kedvükre muzsikáltak. A Zeneakadémián csupa klasszis tanította, olyanok határozták meg fejlődését, mint Kodály Zoltán, Ádám Jenő, Bárdos Lajos, Weiner Leó, vagy Ferencsik János.
Az M5 kulturális csatorna szombaton 17 órától Szőnyi Erzsébetre emlékezik: a Nagyok című sorozatban megismétlik a vele készült portébeszélgetést. Szőnyi Erzsébetet az MMA a saját halottjának tekinti.