„A könyvesboltok már márciusban 65-70 százalékos forgalomkiesést szenvedtek el, most pedig már ki sem nyithatnak. Így drámai helyzetbe került a magyar könyvszakma”
– mondta az InfoRádiónak Kocsis András Sándor, a Kossuth Könyvkiadó igazgatója. A kiadók online csatornákkal és árkedvezményekkel próbálnak túlélni, de állami segítségre is szükségük lenne.
Mivel a könyvesboltok várhatóan egész áprilisban zárva tartanak majd, csak az online értékesítésben bízhatnak, de abban is csak addig, ameddig lesz, aki vállalja a kiszállítást. Kocsis szerint a teljes forgalomnak még csúcsidőszakban is csak 30-35-38 százalékát adják az online rendelések, vagyis minimum 60-65 százalékos forgalomvesztés következik be a bolti értékesítésben.
„Már látjuk, hogy a márciusban - mert az online egy nagyon picit most megerősödött – 65-70 százalékos volt a forgalomkiesés”
– mondta Kocsis, aki szerint most minden kiadónak és terjesztőnek el kell gondolkodnia azon, hogyan fogja túlélni ezt az időszakot.
Az iparág helyzetét nehezíti az is, hogy rengeteg illegális tartalom kerint a neten, állítása szerint az elmúlt hetekben „drámai módon megszaporodtak” azok az oldalak, amelyek jogszerűtlenül osztanak meg e-könyveket és hangos könyveket az internetezőkkel.
„Ez kifejezetten törvénytelen, ezt csak az teheti meg, aki a jog tulajdonával rendelkezik”
– hangsúlyozta az igazgató.
A kiadó honlapjáról elérhető Multimédiapláza kizárólag jogtiszta tartalmakat kínál, 30-40 százalékos engedménnyel próbálják segíteni az otthon tanulókat, és a több mint ezer letölthető kiadványból 250 ingyen beszerezhető. Az ingyenes kiadványok között a kötelező olvasmányok mellett többek között Dragomán György, Kollár-Klemencz László, Gárdos Péter és Kondor Vilmos könyvei is elérhetőek.
Kocsis állítása szerint bíznak benne, hogy az államtól érdemi segítséget kapnak és nagyon reméli, hogy az április 6-án várható kormányintézkedések tartalmazni fogják a bérekkel kapcsolatosakat is.
„Ha és amennyiben igaz az, amit a miniszterelnök úr mond, hogy minden erővel arra kell törekedni, hogy egy működőképes gazdaság az létezzen, akkor elkerülhetetlen lesz a bérek megtámogatása 50-60-70-80 százalékig. Ennek meg kell történnie, különben valóban, itt a munkaerő-piacon is egészen drámai helyzet alakul ki, egy álláshelyre több száz jelentkező van”
– tette hozzá az igazgató.