Különösen fájó, hogy Balázs Ferenc és Benkő László, a két vasi kötődésű alkotóművész – mert azok voltak – a járványnak esett áldozatul.
Balázs Ferenc, Fecó, változatos zenei pályát futott be. Számos együttesben játszott, dallamos, de mégis ütős zenei stílusa a hetvenes években nagy feltűnést keltett. Rajongótábora a Taurus idején formálódott, Radics Bélával és egy ideig Zoránnal kőkemény rockot játszottak.
Az igazi népszerűséget a Korál hozta el. Ekkor derült ki, hogy remek zeneszerző, Horváth Attila szövegíróval zsinórban szülték a slágereket. Majd eljutott Sitkére, köszönhetően a helyi fogadósnak, Kovács Ferencnek, akivel életre szóló barátságot kötött.
Ő vetette fel először egy „nagyobb rendezvény" ötletét, megmentendő a már régóta romos kápolnát a Hercseg hegyen. Aztán egyik alapítója lett az azóta is működő sitkei rockfesztiválnak. Nem szak szervezett, de fel is lépett, hol a Korállal, hol szólóban, hol alkalmi formációval.
Benkő László, az Omega alapítója és mindenese Szombathelyen született, imádta a várost. Tőle származik a sokat emlegetett mondás a hetvenes évekből, miszerint „Szombathely rockfellegvár". Mindig is támogatta a feltörekvő együtteseket és számos jótékonysági akcióban vett részt.
Az Omegával is így jutott el Sitkére, ahol jelentős pénzt sikerült gyűjteniük a felújításra. Többször szerepelt az együttes a vasi megyeszékhelyen, utoljára az emlékmű alatt adtak nagyszabású koncertet.
Sajnos, mindez már a múlt, „vége az utolsó dalnak is". Azonban mind a Korál, mind az Omega zenészei kötődtek egy kultikus helyhez, a sitkei tájhoz. Így történhetett meg, hogy egy alkalommal a két együttes vezetője közös jótékonysági akcióban vett részt. Ma már örök jelkép (és rocktörténeti kuriózum), ahogy a két zenész egy fotón fogja a kápolna javára felajánlott festményt.
Az időben vissza utazva 1986-tól követhetjük nyomon Balázs Fecó sitkei történetét. Először fővárosi zenész barátaival (Lippényi Gábor és Herrer Pál) házi koncertet ad a romos templom belsőben, majd felveti: miért nem lehetne itt egy „nagy buli?"
Az ötlet tetszik Kovács Ferencnek, majd elkezdik a szervezést. Egy szombathelyi sörözőben ülnek le az akkor roppant népszerű Lord együttes vezetőjével, Vida Ferenccel és a Vas Népe ismert újságírójával, Kozma Gáborral. Mire párszor körbe jár a korsó, megszületik a döntés: sínre teszik a sitkei rockfesztivált.
Balázs Fecó és Vida Ferenc (2017) halálával az alapítók ketten maradtak. Kovács Ferencet arról kérdeztük, hogy barátja elvesztése mennyiben hat ki a fesztivál jövőjére?
„Fecó igaz barát volt, még pár napja is telefonon beszéltünk, nagyon bizakodott. Tervezett, Sitkével kapcsolatban is. Bíztam a felépülésében, mondtam neki, minket a „szív-esség" is összeköt, mielőbb jönnie kell hozzánk...
Nehéz ez most, nagyon nehéz. Fecó rengeteg értéket hozott ebbe a megyébe. Azok a meghatározó közösségi és zenei élmények, amiket megélhettünk és megélhetünk már évtizedek óta a hegyen, alapvetően neki köszönhető.
Nem tudjuk, hogy alakul a járvány, de azzal számolunk, hogy a rockfesztivál megy tovább. Benkő Lacit is jól ismertem, sokszor volt nálunk, segített a kápolna ügyében. Ha eljutunk a 2021-es rockfesztiválig, akkor meg fogunk emlékezni róluk, méltó módon".
Kozma Gábor szerint a két zenész váratlan halála megrázta a szakmát és pótolhatatlan a veszteség. Mivel, mint mondja, mindkét zenész egyben zenekarvezető is volt. Nélkülük „már nem ugyanaz a dal sem a Korálban, sem az Omegában, mint ami előtte volt".
„Balázs Fecóval a fesztivál első időszakában sokat dolgoztam, jó barátságban voltunk. Először a Taurusban láttam, talán '72-ben a Radiccsal. Lenyűgöző volt, ahogy a Lesliet bepörgette... Ma is azt mondom, itthon ő volt az egyik legjobb a Hammondon. Na és a hang, amitől a „kőfalak leomlottak". Úgy vélem, hogy az egyik legműveltebb magyar rockzenész volt, aki hatalmas érzelmeket volt képes felszabadítani.
Benkő Lacival több interjút készítettem, az egyik Sitkéhez fűződik. Különleges helyzetbe csöppentem a backstage-ben. Kovács Feri ugyan jelezte, lesz egy meglepetés, de azt nem hittem volna, hogy Benkő Laci és Balázs Fecó egy festményt hoz és mutat be, majd a kápolna javára felajánlja... Hát, egy picit meg is hatódtunk...
Utána beszéltem Benkővel, aki elmondta, hogy nagyon megérintette a hely szakralitása. Szerinte folyamatosan áradt feléjük koncert közben a szeretet".
Balázs Fecó és Benkő László már az égben koncerteznek. Dalaik azonban velünk maradnak, így emlékük fényesen ragyog.