Péntektől hétfőig tart az erdei fülesbagoly telelőhelyek lakossági, országosan összehangolt felmérése - írja a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület.
A lakossági felmérésének célja egyrészt, hogy a szakértők pontosabb információkat kapjanak a telelő baglyok területi eloszlásáról és nagyságrendjéről. Másrészt fel kívánja hívni a figyelmet a különleges viselkedésű állatokra, de az év közben ritkán látható baglyok akár tömeges megfigyelése rendkívül izgalmas élmény is – áll az egyesület közleményében.
Erdei fülesbagoly telelőhelyek országos, lakossági felmérése
Az országosan összehangolt, egyidőben végzett szinkron számlálás 2020-ban január 24-27. között, péntektől a következő hét hétfőjéig tart. A telelő baglyokat azonban nem csak ilyenkor lehet számolni! A bagolycsapatokról egész télen várjuk az adatokat, melyeket akár utólag, a tavasz folyamán is érdemes beküldeni (lásd később, a "Hogyan és hova jelentsem az adatokat?"
A Magyar Madártani Egyesület arra buzdítja gyerekeket és felnőtteket, hogy még több időt a szabadban töltve természetvédelmileg is hasznos önkéntes munkát végezzenek a madárvilág védelme érdekében. A telelő baglyokat egyébként nemcsak ilyenkor lehet megszámolni a telelő baglyokat, az egyesület egész évben várja az a bagolycsapatokról szóló információkat.
Az erdei fülesbagoly a 2020-as év madara
Vágvölgyi Bálint Nagy volt a küzdelem, megérdemelt a győzelem. Magyarország legismertebb és a lakott területeken is leggyakoribb bagolyfaja, az erdei fülesbagoly lett 2020-ban az év madara, miután a Magyar Madártani Egyesület tavaly nyári internetes lakossági szavazásán a három választható madárfajra (uráli bagoly, erdei fülesbagoly, füleskuvik) közül az kapta a legtöbbet.