1 milliárd forint értékű kutatást végeznek a Gothard Obszervatóriumban

ugytudjuk.hu 2020-08-09 14:55:00
A szombathelyi intézménynek kiemelkedő tudományos szerepe van az ország életében, sőt, az európai csillagászati térképre is felkerült.

Kétéves az Ugytudjuk.hu, hogy megajándékozhassunk, olvasd el figyelmesen a cikket! 

Nemzetközileg is jegyzik a Gothard Obszervatóriumot, amely nyitott a szombathelyiek előtt is. Vezetőjével, Szabó M. Gyulával beszélgettünk; mint mondja, 1 milliárd forint értékű kutatási feladatokat valósítanak meg.

Az első hallásra meghökkentő kijelentés nagyon is valós. A CHEOPS űrtávcsőhöz kapcsolódik, amit 2019 karácsonyán bocsátottak világűrbéli útjára. A csúcstechnológiájú szerkezet a földünkhöz hasonló, úgynevezett exobolygókat figyeli, ez az európai kutatások jelenlegi csúcsműszere.

Szabó M. Gyula igazgató, kutató-csillagász


A szombathelyi kutató-csillagász számtana pedig úgy jön ki, hogy 35 milliárdba került az űrtávcső, amit egy 35 fős nemzetközi tudományos irányító testület gondoz.

Ennek a stábnak az egyik tagja Szabó M. Gyula, akire ilymódon 1 milliárd forint értékű kutatási felelősség hárul. Mint elmondta, még 6-8 év munka van a programban. Nem is csoda, hiszen mára már 4 ezerre rúg az ismert exobolygók száma, a CHEOPS ezek közül több százat vizsgál majd nagyon részletesen. De már dolgoznak a következő űrtávcsövek megalkotásán...

De miért is kell nekünk fürkészni az eget?

Szerintem az embereket ez nagyon érdekli! A nagyobb hírportálok főlapján folyamatosan van egy-egy csillagászati hír, nem egyszer szakmai szempontból is eléggé korrekt megfogalmazásban. A tárgyalható kérdések rendkívül szerteágazóak, ez hajtja az írott, szóbeli és élményközpontú tudományos ismeretterjesztést is. 

Talán a legtöbbeket a távoli élhető világok kérdése érdekel. Arra nincs bizonyíték, hogy van rajtuk valamiféle élet ténylegesen. De azt már tudjuk, hogy létezik olyan exobolygó, ahol a víz három halmazállapotban egyszerre megtalálható, amit az élhetőség egyik fő indikátorának szoktak tartani. 

A Földön kívüli élet, pláne intelligens élet taglalása azonban mindaddig filozófiai kérdés marad, amíg nem találunk egy hozzánk hasonló világot. Vagy esetleg nem tudjuk bebizonyítani, hogy a földi világhoz hasonló másik kialakulása nagyon valószínűtlen

- fogalmaz a szombathelyi tudós.

A 80 cm átmérőjű távcső éjszaka


Szabó M. Gyula a Szegedi Tudományegyetem tanársegédeként majd adjunktusaként indult, majd nagyívű szakmai pályát befutva került a Gothard Asztrofizikai Obszervatóriumba. Itt jelenleg igazgatóként dolgozik, kutatóprofesszori kinevezéssel. 

Szívesen emlékezik elődjére, Jankovics István professzorra, aki anno meghívta Szombathelyre intézetigazgatónak.

A Gothardban Jankovics István vezetése alatt jött létre egy asztrofizikai műhely, elsősorban a sztelláris asztrofizika, tehát a csillagok működését leíró tudományterületen. Vincze Ildikó vezetésével pedig a Gothard-hagyaték rendszerezése és felmérése történt meg, amelynek a 2001-ben megnyílt Gothard Tudomány- és Technikatörténeti kiállítás az egyik – máig látható és szombathelyi látványosságként is közkedvelt – csúcspontja

- fogalmaz. 

Teljes kettős szivárvány az obszervatóriumból


A népszerű nevén Csillagda fontos szerepet tölt be a város, az ország tudományos életében. Szabó M. Gyula nevéhez és munkásságához köthetők a bolygórendszerek keletkezésével, fejlődésével, illetve a Naprendszerünk kisebb égitestjeivel, holdakkal, kisbolygókkal üstökösökkel kapcsolatos kutatások.

 Ehhez jött a legújabb, úttörő jellegű műszerfejlesztés, ahol a nagyon gyors folyamatok megfigyelésére vállalkozunk nagy távcsővel és gyorskamerákkal. Bár voltak előzményei, de ez a csillagászatban korábban nem volt széles körben elterjedt megfigyelési módszer, ezért a pontos metodológia kialakítása is a mi feladatunk volt. A Holdba csapódó meteorok felvillanásait keressük ezzel a fejlesztéssel.

A GAO munkatársai beüzemelik a 80 cm átmérőjű távcsövet.


Az obszervatórium 1978 óta az ELTE szombathelyi intézményeként működik. A kutatás mellett nyitott a városra, a tehetséggondozásnak hagyományosan is jelentős laboratóriuma volt és ma is az. Elsősorban a fejlett technológiájú műszeres vizsgálatok "helyben való" elvégzésének lehetőségét kínálva az egyetemi hallgatóknak, doktoranduszoknak, határon innen és túlról.

Így alakult ki az intézményünk három fő tevékenysége. Kutató-oktató műhelyként és közművelődési intézményként is részt veszünk a szellemi életben. De ezen kívül is van egy csomó izgalmas, tudományos paradigmával is megközelíthető kérdés, például a klimatológia területén.

A földi klíma modellekkel nem tudunk kísérletezni, mert csak egy Földünk van, és a klíma stabilizációja több száz év. Ami változást ma látunk, az messzire van az egyensúlytól. Hogy mi lesz, hogy mit lehet csinálni, hogy jobb legyen, arra vannak többé-kevésbé egyszerűsítő képleteink. 

De az olyan kérdések, mint például mit csinálnak a csillagok a felső légkörökkel - kizárólag az exobolygók vizsgálatával lehetséges. Van a világűrben 4000 ismert klimatikus laboratórium,nézzük meg őket, tanuljunk belőlük!

- nyomatékosítja.

A Hold megfigyelése. Ha sok a látogató, a nagy távcsövek mellett kisebb műszereket is bevetnek a bemutatókon.


A tudós fontosnak tartja a közvetlen kapcsolatot az érdeklődőkkel. Régebben százak vettek részt a vasi Csillagászati heteken, de ez az idő már elmúlt, Ugyanakkor, mint mondja, egyre nagyobb az igény és érdeklődés a csillagászat, a természettudomány alapvető kérdései iránt.

Igen, kimegyünk az intézmény falai közül különböző helyszínekre. Kihelyezett előadásokat tartunk akár a város iskoláiban, akár országszerte. A Savaria Múzeum kőtárának előterében évekig látható volt Gothard Jenő fotográfiai tevékenységét. Ugyanitt az exobolygók világáról egy éven át kihelyezett kiállítást mutattunk be. 

Az igazgató úgy látja, hogy a mögöttük álló hosszú munkának a fogadtatása a városban, a megyében, valamint ezek határain kívül is nagyon kedvező.

2012-ben arra vállalkoztunk, hogy a Gothard obszervatóriumot tegyük rá az európai csillagászat térképére. Ez kétségkívül megvalósult, a jövő feladata az így megnyílt pálya "bejátszása" lesz. 

De talán még nagyobb öröm és elismerés, hogy a minket befogadó közösségben is tudtak azonosulni a Gothard Obszervatóriumban megjelenő tudományos és közművelődési értékekkel, hogy az ELTE és Szombathely identitásának is részévé válhatott a csillagvizsgáló. 

Ahol ugyanazok a kutatók, akik a csillagok és az exobolygók légkörét kutatják napközben, esténként a Jupiter holdjait is megmutatják minden érdeklődőnek.

Valami oda nem illőt olvastál a cikkben? Ez csakis EZÉRT lehetett.

Szólj hozzá!

Teljesen jól érzik magukat a nálunk áttelelő fehér gólyák

Az itthon maradó fehér gólyák nem szorulnak emberi segítségre, etetésre, befogásuk amúgy sem lehetséges, meleg helyen történő átteleltetésük felesleges.  

Hogyan válasszunk címkenyomtatót?

Egy cég hatékony működéséhez számos irodai eszközre van szükség, példának okáért a címkenyomtató is igen sok vállalkozás számára elengedhetetlen felszerelés. Ebben a cikkben bemutatjuk a legnépszerűbb típusokat, hogy segíteni tudjunk azoknak, akik a meg szeretnék találni a cégük számára legmegfelelőbb készüléket.

Miért előnyös a CMRV sorozat kiegészítőinek használata?

A CMRV hajtóművek napjainkban igen népszerűvé váltak, hiszen formatervezett, funkcionális elemei az ipar számos területén üzemelő berendezéseknek.

Megbüntette az MLSZ a Haladást

A szurkolók kaviccsal dobálták a játékvezetőket.

A DK ingyenes korrepetálást biztosít a rászoruló gyerekeknek Győrben 

Angolból, magyar nyelvtanból és irodalomból, matematikából, kémiából és biológiából kaphatnak plusz felkészítést a diákok.

Vas Vármegyében biztonságosan fogyasztható az ivóvíz

A napokban megjelent az országos sajtóban több a vízminőséggel kapcsolatos hír, mely megingathatja a felhasználók bizalmát az általunk szolgáltatott ivóvíz biztonságos fogyasztásával kapcsolatban. 

A Szombathely-Debrecen vonaltól északra lévő területeken várható számottevő havazás pénteken

A Magyar Közút november 10-én már téli munkarendre állt át, így csütörtök estétől 12 órás váltott műszakokban fogja végezni a megelőző sószórási, majd pénteken a hóeltakarítási munkákat is.

A vércukorszint mérése otthon

A vércukorszint mérése kulcsfontosságú a cukorbetegség kezelésében, a cukorbetegségben szenvedő embereknek napi szinten többször is ellenőrizni kell a vércukorértékeiket. Ezzel ellenőrizhető az alkalmazott terápia sikeressége, és elkerülhetők a hiper- és hipoglikémiás tünetek. 

Pénteken legnagyobb eséllyel az ország északkeleti felében várható havazás

Már csütörtökön az esti órákban elérheti a nyugati határt az érkező ciklon melegfronti csapadékzónája.

Miért olyan fontos a dolgozók munkavédelmi ruházatának biztosítása?

A munkavédelem területéhez tartozik a védőruházat kérdése is. Rengeteg veszélyforrást rejtenek bizonyos munkakörök, így a dolgozók élet- és egészségvédelme mindennél fontosabb.

Nyugdíjba vonul a Győr-Szol vezérigazgatója

Prédl Antal 2025. január 1-ig tölti be a pozíciót, de ezt követően is igazgatósági tag mar.

November 28-án tartják az idei közmeghallgatást Győrben

Érkezési sorrendben lehet majd felszólalni.

Győri egyetem céljai között szerepel egy idősotthon létrehozása

Erről a Belügyminisztérium államtitkára beszélt.

Felállították Szombathely idei karácsonyfáját

Az önkormányzat idén megerősítette a Fő téri fenyő tartószerkezetének stabilitását.

Az épített medencénk az egyéni igényeink szerint készül el

Talán mindannyian eljátszottunk már a gondolattal, hogy milyen lenne, ha a saját udvarunkon várna minket egy medence munka után, ahol kedvünkre fürödhetünk, hűsölhetünk a nagy nyári kánikulában.