Április negyedikén pezsgett az élet a szombathelyi emlékműnél

ugytudjuk.hu 2020-04-04 16:23:00
Magyarország  első számú hivatalos nemzeti ünnepe évtizedekig április 4-e volt. Ez a nap úgy vonult be az 1949-1989 közötti történelembe, hogy a „hősi szovjet csapatok felszabadították hazánkat a fasiszta elnyomás alól". Ami igaz is volt, de helyette kaptunk egy testes diktatúrát, fél évszázadra.

Április 4-re már jó előre készülni kellett. A szombathelyi Felszabadulási Emlékmű (ez a hivatalos neve mindmáig) alatt dísztribünt emeltek, ahova a helyi főelvtársak és a hatalmukat biztosító szovjet, valamint magyar fegyveres erők képviselői elfáradtak, hogy integessenek az alant elvonuló, kivezényelt tömegnek. Főleg a munkásoknak és a velük szövetséges (dísz)parasztságnak. Előfordult néhány kósza értelmiségi is, de mivel ez  réteg minden hatalom szemében szálka, itt sem kellett igazolniuk, ha távol maradtak.  

 

 

Április 4. Vas megyében volt csak igazán divatos. Ennek oka, hogy a legenda szerint ezen a napon Nemesmedvesen űzték ki a legeslegutolsó fasiszta németet, ennek emlékére később tankot is emeltek az alig pár lakosú településen. A kis falu így bekerült a történelembe, a tankönyvekbe, filmekbe. Célpontja lett például a Battonyáról induló (ez a falu meg az első felszabadító szovjet katonát fogadta) felszabadulási stafétának. Az árnyaltabb történetírás később vitatta a dátum abszolutizálását, de hivatalos kultúrpolitika keményen oda ütött.  

 

 

Az ünnepre minden iskola kötelezően készült, a fiúk formaruhába öltöztek, a lányok úgyszintén. Kék és piros nyakkendős fiatalok tömegei lepték el az utcákat, tereket.  A helyi kultúrházakban (csaknem minden faluban volt ilyen államilag fenntartott intézmény mozival, könyvtárral, ifjúsági KISZ-klubbal) „zengje a zének felszabadítónk hősi nevét" típusú, uniformizált kulturális műsorok peregtek. Ahol volt 19-es veterán, azaz 1919-es vöröskatona, azt virággal felkeresték, ahol volt emlékmű, ott koszorúztak a párttitkár és a tanácselnök jelenlétében.

 

 

Szombathelyen eleinte az emlékműnél, később a Március 15. téri Lenin szobor előtt tartották a központi ünnepséget. Ilyenkor avatták fel a KISZ-eseket, illetve a kisdobosokat, úttörőket. Délután pedig a Művelődési és Sportházban ünnepi nagygyűlést tartottak, szintén kaptafaműsorral. Egy biztos, Lenin mindig és mindenben szerepelt, Kádár viszont nem engedte önmagát tömjénezni, így a buzgómócsingoknak meg kellett elégedniük a „párttal, a néppel egy az utunk" – féle panelekkel. A Savaria Moziban szovjet filmeket vetítettek ingyen, Kocsubej és Csapajev kalandjait, de voltak jobbak is, így az Emberi sors. E napon a város párt-és tanácsi vezetői hálaadó látogatást tettek a Vöröshadsereg úti (ma Huszár) szovjet laktanyában, ahol díszszemlét is tartottak.  

 

 

A 40. jubileumi évforduló országos dekorációs versenyét Szombathely nyerte. A Március 15. tér gyakorlatilag vörösbe öltözött, némi piros-fehér-zöld beütéssel. Szinte minden házon a szovjeteket dicsőítő transzparens lógott. Ez azért már akkor is sok volt, igaz, csak a morgás szintjéig. Sokan kérdezték, hogy miért éppen a Március 15. téren, vagyis a valódi nemzeti ünnepre emlékeztető helyszínen kell a megszállókat ünnepelni?

 

 

A helyben kiadott Életünk című havilap tovább ment. Lehoztak egy verset, amely március 28-tól április 8-ig csak a dátumokat sorolta, majd egy laza stb.-vel ért véget. A tömeg nem, az elhárítás viszont vette – és olvasta - a lapot. (Fel)jelentésükben leírták, hogy „a vers lázító, kimeríti a közösség elleni izgatás tárgyát, mert ellényegteleníti a nemzeti ünnepet, azt sugallva, hogy április 4. éppen olyan közönséges hétköznap, mint a többi".

Idők múlnak, új demokráciák és diktatúrák jönnek, a politikai étlap változik. Ma már április 4-edike a legtöbb magyar szemében csupán egy olyan dátum, mint volt ebben a bizonyos versben.  

Szólj hozzá!

Király Gábor: A kapus a legintelligensebb ember a pályán

Interjút adott a Szombathely díszpolgára.

Angol házi döntőt rendeznek az Európa Ligában

A hazai bajnokságban vergődő csapatok vívnak a második számú európai trófeáért.

Titkos kalandozás a hálószobában

Szigorúan felnőtteknek szóló tartalom!

Pintér Sándor nem segít Pintér Bencének

Segítséget nem, de vállveregetést kapott a győri rendőrség a Belügyminisztériumtól. 

Áprilisban a tavalyihoz képest 4,2%-val nőttek az árak

Márciushoz képest viszont már csak 0,2% volt az infláció.

Iskolabusz létesítésének kérdésével szondázzák a sárvári szülőket

A városvezetés szerint ez lehet a megoldás a dugók megszüntetésére.

Fideszes lobbierő: kikosarazta a Magyar Közút Antal Imrét

A győri önkormányzati képviselő a Széchenyi híd zajvédő falának meghosszabbítását szerette volna elérni.

Bármelyik fideszes listás képviselőjelölt beleülhet Hende Csaba megüresedett parlamenti székébe

Időközi választás helyett a Fidesz-KDNP vezetése dönti majd el, hogy ki vehetni fel a mandátumot. Illés Károly az egyedüli listán szereplő szombathelyi jelölt.

Az akkor volt, most meg most van! 

Ismerje meg Hende Csaba hat pontját.

Lakossági fórumot tartanak a győri zárkertieknek

Nyilvános plénum előtt mondhatják el napi problémáikat az érintettek. 

Hol tart ma a webhosting?

Az online jelenlét manapság szinte elkerülhetetlen, legyen szó kisvállalkozásról, e-kereskedelmi platformról vagy nagyvállalatról.

Gyurcsány Ferenc visszavonul a közélettől

És elválnak Dobrev Klárával.

Május 20 után parlamenti képviselő nélkül maradhat Szombathely

Frissítve: Hivatalosan is Hendét és Poltot javasolta a Fidesz alkotmánybírának.

A 125 éves Győri Városháza előtt futnak be a 100 éves Tour de Hongrie versenyzői

Az idei körverseny első befutóját adja a folyók városa.