Amikor Kondorfa felkerült a NATO elsőlépcsős atomcsapás térképére

ugytudjuk.hu 2019-11-14 08:34:00
Csillagháború az Őrségben, szovjet módra. Most előkerült egy korabeli, titokban készített olvasói fotó.

A tekintélyuralmi rendszerek sajátja, hogy örökkévalónak hiszik magukat. Így nem meglepő, hogy pár perccel az összeomlás előtt még szorgosan építgetik népnyomorító váraikat. Így volt ez a szovjet időkben is, amikor a Vas megyei Kondorfán szupertitkos lokátor állomás telepítésébe fogtak, záróra előtt pár perccel. Most előkerült egy korabeli, titokban készített olvasói fotó.

most előkerült korabeli fotó, az egyetlen, amit ismerünk e témában

A falutól nem messze levő Farkasfán már jó ideje működött a szovjet technika, mégpedig egy meteorológiai állomáson. Ez nagy feltűnést keltett a turisták körében, mivel az állomás tetejére jókora kupolát raktak és az egész úgy nézett ki, mint egy laktanya. Pedig csak jelentéseket adott az akkori Petőfi rádiónak, ami délután a szokásos időjárás és vízállás jelentéssel szórakoztatta hallgatói táborát. A nyolcvanas éve közepére az USA csillagháborús katonai doktrínája beérett. Egyre több jel mutatta, hogy a fegyverkezési verseny bedönti a Szovjetunió hadiiparát és válságba sodorja az egész szocialista tömböt. Ennek ellenére a szovjetek erőn felüli fejlesztésekbe fogtak, új elfogó és támadó atomrakétákkal kísérleteztek. 1985-ben állították hadrendbe a hírhedt SS 20-asból tovább fejlesztett atomrakétájukat, amit önjáró rendszere miatt nagyon nehezen lehetett felderíteni. Erre válaszul az USA bejelentette, hogy az európai NATO támaszpontokra telepít elfogókat, illetve nyomkövető, felderítő és röntgenlézerre épülő rendszereket (SDIO).  

Ebben a helyzetben a Szovjetunió az egész európai katonai egyensúlyra hatással lévő beruházást indított el Kondorfán. A termelőszövetkezet szomszédságában egy radarbázis felállítását kezdték el. Célja a NATO légtér megfigyelése volt, hivatalosan. Valójában létezett egy szupertitkos küldetése is. Mégpedig az adott esetben ide telepítendő SS-25-ös, mozgó atomrakéták célra vezérlése. Maga a telepítés zajosra sikerült és komikus elemeket sem nélkülözött. Egy szemtanú szerint éjjel érkezett meg a szovjet sereg, magyar rendőrök zárták le az átvezető utat és a rávezető szántóföldi sárrázókat. – Nem hittem szememnek, mindenütt oroszok... Kimenni nem mertem, villanyt kapcsolni is csak a fürdőben, de áram az nem volt. Felmentem a padlásra, onnan láttam, hogy a falu alsó részén valami szikrázik. Mint később kiderült, egy Kraz teherautó villanyoszlopba akadt és kidöntötte, az meg magával rántotta az egész sort. Másnap munkába menet a busz elhaladt a téesz behajtó előtt és ott láttuk a nagy mozgolódást. Akkor mondta a gotthárdi sofőr, hogy radarokat építenek, a nátót figyelik".

Iyen volt a farkasfai OMSZ állomás kupolája.

A titok így nem maradt titok. A Szabad Európa Rádió jóvoltából az sem, hogy a település neve felkerült a NATO elsőlépcsős atomcsapás térképére. A munkákat nagy erőkkel kezdték, hamar kész lett a laktanya, de mire az érdemi beruházás megindult – műszerek telepítése – lefújták az egészet. Eljött a Gorbacsov-korszak, nagyra nőtt Csernobil-árnyéka és a Szovjetunió feladta. Amilyen gyors volt az érkezés, olyan gyors lett a távozás.  Ma a terület elhagyott, gazos, néhány rom mutatja csak, hogy itt pár évtizede radarbázis lett volna. Egy olvasónk jóvoltából most először publikálhatunk olyan fotót, amely a kivonulás környékén, titokban, egy autóból készült. Látni a pakoló katonákat, a katonai járművet és a felszereléseket. Amit lehetett leszereltek, kibontottak, a radiátorokat elvitték, még a vezetékeket is kivésték a falból. Egyedül a betonalap maradt, azt nem szedték fel. Igaz, ez nem szovjet sajátosság. Mivel a rendszerváltás után megismétlődött az egész országban, a több száz elhagyott magyar laktanyában.

Szólj hozzá!

Az okostelefonok milyen hatással vannak a lelki egészségünkre?

Érdekes a címben feltett kérdés, és bizonyára mindenki az aktuális hangulatának megfelelően válaszol rá. Az, aki kezében a mobillal éppen egy fontos hívást vár a szerelmétől, bizonyára azt mondja, hogy pozitív, aki pedig álmatlanságtól szenved és késő éjjel olvassa ezt a cikket, azt gondolhatja: negatív.

Orrot törtek a sárvári "lomis" piacon

Vádat emeltek a verekedővel szemben.

Borult, ködös idő várható a hétvégén

Túlnyomóan borult, párás, helyenként ködös idő várható, hószállingózás, ónos szitálás, szitálás előfordulhat.

Itt vannak a győri Magyar Kultúra Hét programjai

Január 20–26 között rendezik a rangos eseményt.

Mínusz 783 millió forint a Győr-Szol Zrt. harmadik negyedéves mérlege

Sok esetben a tervezetthez képest kevesebb mínuszt termelt a cég.

Emlékszel milyen volt 2006-ban a Papsziban?

Nem, akkor most megmutatjuk milyen volt a szombathelyi legendás disco.

Továbbra sincs új elnöke a Haladás VSE-nek

Hamarosan újra összehívják a küldötteket.

A Győri Audi ETO 2027-ig meghosszabbította Per Johansson vezetőedző szerződését

A szakembert tavaly márciusban nevezte ki kispadjára az együttes, amelyet aztán BL-sikerig vezetett.

200 ezer forint Győrben az átlag albérletár

Szombathelyen 170 ezer forint most a lakbér havi átlaga.

Akár börtönbüntetésre is ítélhetik Homlok Zsoltot

Kartellezés miatt jelentették fel a cégvezetőt.

Hétvégi ház égett Szombathelyen

A tűzoltók két vízsugárral fékezték meg a lángokat.

15 milliárd forintot vonnak el idén Győrtől

12 milliárd forintot szolidaritási hozzájárulás címén vonnak el. 3 milliárd forintot pedig a Versenyképes Járások Program keretei között vonnának el a várostól.

Fedezd fel a Lego City világát

Építsd meg álmaid városát!

Indul az idei OviKori Győrben

A 2024 szeptemberében indult oktatási program keretében, eddig Győr és az agglomeráció 8 intézményének 256 óvodása tanult meg korcsolyázni a szezonban.