Egy német ásatáson több mint 40 ezer éves rókamaradványok kerültek elő. A csontokat vizsgálva a kutatók rájöttek, hogy a rókák ősei már ebben az időszakban kifigyelték, hogy mit dobnak el az emberek, a maradékból pedig a négylábúak is vígan lakmároztak.
A kutatást, amit a Tübingeni Egyetem munkatársai készítettek, azt írják, hogy a rókákon keresztül arra is választ kaphatunk, hogy az emberek miként befolyásolták a környezetüket már 40 ezer évvel ezelőtt. A kutatók a csontokban a szén és a nitrogén izotópok arányát vizsgálták, a kutatás végére kiderült, hogy a durván 42 ezer évvel ezelőtti állatok hasonló módon éltek mint ma. Ekkor a területen még a neandervölgyiek éltek, ám amikor megjelent a Homo sapiens, akkor a rókák étrendjében megjelent a szarvashús.
Azt persze nehéz lenne elképzelni, hogy a rókák maguk ejtettek el egész szarvasokat, azt viszont tudják, hogy a Homo sapiens étrendjének fontos eleme volt az erdei állat. Ebből a kutatók arra következtetnek, hogy a rókák nagyjából 40 ezer évvel ezelőtt felhagytak azzal, hogy a nagyobb ragadozók maradékait falták volna fel, helyette kifigyelték, hogy az emberek ősei hova dobják a szarvasok maradványait, és áttértek erre a diétára.
A kutatás arra is rámutatott, hogy minél több ősember jelent meg egy környéken, a rókák annál inkább alkalmazkodtak az ő életvitelükhöz. A német kutatók most azt mondják, hogy még több rókamaradványt felkutatva kimutathatják, hogy az emberek miként befolyásolták az ökoszisztémát az évek során, ami akár a globális felmelegedés kutatására is fontos hatással lehet.
Forrás: Metro