Kétéves az Ugytudjuk.hu, hogy megajándékozhassunk, olvasd el figyelmesen a cikket!
Elsőként lapunk adott hírt arról, hogy a hozzá köthető cégeken keresztül jelentős vásárlásokra készül a magyar állam a szlovéniai Lendván. A Muravidék fővárosában 9 millió euróért – csaknem 3,5 milliárd forint - vették meg a Lipa szállodát és vele a Lendvai Terme turisztikai központot. Hosszabb vírus-szünet után a napokban ismét mozgásba lendült a projekt.
Az év elején szivárgott ki, hogy jelentős beruházásokra készülnek magyar cégek a szlovén városban. A termálszállón kívül szóba kerültek más ingatanok is. Közte egy Lipov gaj nevezetű apartman falu, aminek szomszédságban, a helyi hírek szerint, labdarúgó akadémia épülne. Talán mondani sem kell, szintén magyarországi tőkéből.
Utóbbi eléggé nagy optimizmusra vall, mert gyorsan csökken a szlovéniai magyarság létszáma. Az ottani, miénkhez képest jóval magasabb életszínvonalnak, a szlovén nyelv tökéletes elsajátításának betudhatóan egyre gyakoribb a részleges, vagy a teljes asszimiláció. Legalább is kérdéses, hogy ezt sport-és turisztikai célú beruházásokkal meg lehetne állítani. Oktatási, művészeti, kulturális projektekkel inkább, de arra már nem ilyen bőkezűen jut anyaországi pénz.
Az adásvételi ügylet korábban a miskolci Comitatus Energia Beruházási, Kereskedelmi és Szolgáltató Zrt. és a lendvai Sava Turizem Társaság között jött létre. Bár több szlovéniai pártnak nem tetszett a biznisz, Zdravko Pocivalsek szakminiszter és Palkovics László megegyezett. A komplexum 9 millió euróért került a miskolci állami cég tulajdonába.
Az újonnan megalakult Lendvai Terme Kft. vagyona magában foglalta a Lipa szállodát, a szabadtéri medencéket, a kempinget, a Lipov gaj apartman falut és egy telket. A tulajdonosváltás után a létesítményt továbbra is a szlovén Sava Turizem Rt igazgatta, majd januárban az addigi igazgatót, Sredensek Helenát leváltották és helyére Magyarországról Molnár Péter került.
Aki nemrég sajtótájékoztatót tartott Lendván. A járvány miatt az immáron magyar Hotel Lipa pár hete nyitott ki újra. Molnár elmondta, hogy a vendégek zöme szlovén, szinte mind a turisztikai utalványokat váltják be üdülésre. Aztán egy érdekes információ hangzott el: a magyar cég június 30-al megszüntette az úgynevezett menedzsment szerződést a szlovén Sava Turizemmel (amelynek köszönhetően jött létre az ügylet).
Molnár Péter, a lendvai Thermal Resort igazgatója
Ez azt jelenti, hogy a szálloda önálló lett, így a szlovén cég már nem nyújt egy sor fontos szolgáltatást. Ami, úgy tűnik, némi zavart okozott a rendszerben. Az igazgató szerint a „felmerült kérdésekről a magyar tulajdonos még a nyár folyamán egyeztet, miután Lendvára látogat". Megnyugtatásul közölte, hogy azok a szállodai szolgáltatások, amit a szlovén cég szerződésben vállalt, „folyamatosak".
Molnár kifejtette: megnézik, hogy miként tudnak a jövőben együttműködni, de ha nem, akkor más lehetőséget sem zárnak ki. Hangsúlyozta: a szállodát fejlesztik, ami, szavai szerint, a város és egy 30 kilométeres körzet éke lesz. A felújítás ütemterve már készül is. „Az adott ígéretekből tettek lesznek, hamarosan, ezt garantálni tudom", jelentette ki. A grandiózus tervek költségeiről nem esett szó.
A több mint 3 milliárdos lendvai ügylet fényében nem tűnik igazán bőkezűnek Potápi Árpád államtitkár. Aki nemrég ismertette annak a 2,2 milliárd forintnak a sorsát, amit a Kárpát-medencében működő és pályázó „nemzetépítő közösségeknek" szánnak. A Muravidéknek is jutott pénz. A lendvaiak jellemzően 1-2 milliós összegeket kapnak iskolai, vallási, kulturális célokra. A legtöbbet, 4,6 millió forintot a Muravidéki Magyar Ifjúsági Szervezet könyvelheti el.
Molnár Péter igazgató a lendvai szállodában. Még nem minden kerek.
Hírek szerint a magyar állam további nagy értékű ingatlan vásárlásokra készül Lendván. Nem került le a napirendről a Lipa Szálló közeli fociakadémia létesítésének ügye sem, amit a vírushelyzet megakasztott. Néhány szlovén párt „erőteljes magyar expanziót" emleget.
Valami oda nem illőt olvastál a cikkben? Ez csakis EZÉRT lehetett.