Nagyon úgy tűnik: a járványhelyzet súlyosabbá tett egy, korábban is problémákat okozó jelenséget. A koronavírus megjelenése előtt is gyakran előforduló jelenség volt, hogy a dohányboltok, szeszesitalt árusító üzletek előtt bizonyos, alkoholt fogyasztó „törzsvevők” cigarettacsikket, üres üveget eldobálva, hangoskodva, ittas állapotban konfliktusokat okozva, közterületen vizelve zavarták a környéken élők nyugalmát.
Csikkek, vizelet, üres üvegek, hangoskodó részegek: a városrendészet is többször razziázott a győri Lajta utca 3. környékén
A Lajta utca 3. lakói kerestek meg bennünket panaszukkal, hogy életüket megkeserítik az ott működő bolt egyes, az emberi együttélés szabályait be nem tartó vevői. (Kérésükre nem a valódi nevükön idézzük őket.) A Lajta utca 3.
Korábbi riportunk, illetve az arra érkező online reakciók tanúsága szerint ez a probléma a járvány óta sűrűbben, illetve súlyosabb formában van jelen.
Azok a - jellemzően életvezetési problémákkal, szenvedélybetegséggel, alkoholfüggőséggel - küszködő, az emberi együttélési normákat betartani nemigen képes személyek, akik korábban bizonyos kocsmák, büfék "törzsközönségét" alkották, mostanában Győrben is az italt árusító üzletek, dohányboltok előtt ácsorognak, hangoskodnak, gyakran a maszkviselésre, illetve gyülekezésre, közterületi étel-, és italfogyasztásra vonatkozó szabályokat is megszegve, a környéket teleszemetelve, összepiszkítva.
A Lajta utca 3. alatti társasház egyik lakója, Imre a korábbi riportunkban helyszínen személyesen, illetve az általa készített fotókon is megmutatta nekünk a Másik Marcal ABC környékén uralkodó, tapasztalata szerint a bolt egyes vásárlói által előidézett helyzetet.
„Tele van itt minden csikkekkel, üres piásüvegekkel meg szeméttel. Részegen itt kiabálnak, ide vizelnek, volt olyan is, hogy valaki itt feküdt. Elképesztő állapotok vannak” – mondja. „Már többször járt itt a városrendészet, őket nem mi hívtuk ki, de ezek szerint másoknak is elegük van ebből a helyzetből” - teszi hozzá Imre felesége, Diána. „Itt nagyon sok gyerekes család is lakik, képzeljük el, milyen az, hogy három-négyéves kisgyerekek mindennap részegen ordibáló, utcán vizelő, cigarettát és üvegeket eldobáló embereket látnak?” – kérdi a házaspár, akik szerint már hónapok óta ez a helyzet a környéken – idéztük március 25-i riportunkban.
Megkérdeztük a városrendészetet is, az ő részükről elmondták: „A levelében felvetett probléma intézményünk előtt is ismert, számtalan állampolgári bejelentést kapunk az ott szemetelő, hangoskodó, italozó személyekről. Több intézkedés is történt az elmúlt időszakban, február 1. óta 2 esetben helyszíni bírság, 1 esetben helyszíni feljelentés kiszabására került sor.
A társasházkezelő Győr-Szol Zrt. részéről korábban azt felelték: „...a bérbeadó részéről megtörtént a bérlő felszólítása, hogy a rend fenntartása érdekében kérjen segítséget az illetékes hatóságoktól” – fogalmaz az önkormányzati cég nyilatkozata.
Hozzátéve: „A közös képviselő által kihelyezett üzenet csupán az ott lakók nyugalmának érdekében megfogalmazott figyelemfelkeltő, figyelmeztető jelzés, annak további jogkövetkezményei nincsenek, a Győr-Szol Zrt. semmilyen hatósági intézkedésre nem jogosult”
Húsvétkor Dézsi Csaba András is posztolt egyet a sokakat bosszantó jelenségről.
„Sok panasz érkezett korábban a dohányboltok környékén történt csoportosulások, italozások miatt. Kértem a Városrendészet járőreit, hogy húsvét időszakában ezekre a területekre fokozottabban figyeljenek. Ma egy körképet kaptam a helyszínekről. Láthatóan rend van” – írta a polgármester.
A Másik Marcal ABC előző cikkünk megjelenése után reagált.
„Azon az utcafronton 2 kisbolt üzemel. Az ott italozó emberek bármelyik boltban megvásárolhatják az italukat és a Marcal Abc-nél kihelyezett kommunális kukába dobálják a szemetet. Üzletünknek van saját kihelyezett kommunális edénye, amibe mi és a vásárlóink helyezhetik el szemetüket. Az írásban említett emberek akik a két bolt közötti részen álltak meg és beszélgettek, nem tartozik a Másik Marcal Abc-re, mivel NEM a mi 5M-es körzetünkben beszélgetnek” – fogalmaznak nyilatkozatukban.
Hozzáfűzve azt is: „A bolt tulajdonosa és az ott dolgozók minden nap felsöpörnek, rendet tartanak a bolt körül. Üzletünk 7 órakor bezár, s mi történik ezután, ez megint nem a boltra tartozik. Dohányárut NEM értékesítünk. A csikkeket sétáló emberek is eldobálhatják, vagy éppen a szél is oda keverheti” – állítja a bolt.
Azzal zárva nyilatkozatát: „A mi üzletünk vásárlói köre nagyon széles, mi eddig is és ezután is elvitelre és NEM pedig helyben fogyasztásra értékesítjük termékeinket.(pékáru, húsáru, üdítők, italok, vegyi áru.) A vásárlóinktól nem kérdezhetjük meg, hogy hol használják fel/el (eszik , isszák, mossák) termékeinket! Az üzletünk 5 MÉTERES körzetében rendet tartunk, ami ezen a területen kívül történik az már nem a mi hatáskörünk, mert az már KÖZTERÜLET” – írták a Másik Marcal ABC részéről.
Újból megkerestük a társasházban lakó házaspárt, akik a korábbi cikkünkben is nyilatkoztak az ott lévő Másik Marcal ABC környékén uralkodó állapotokról.
„Örülünk, hogy a polgármester is felfigyelt erre a problémára. De annak nem sok értelme van, ha ünnepnapon, illetve nyitvatartási idő után csinálnak itt ellenőrzést. Ha a bolt zárva van, akkor nyilván a „törzsvendégek” se ácsorognak és piálnak ott mellette. Akkor kéne razziázni, és a szemetelő, vizelő, ittasan ténfergő vevőket tetten érni, miután kiszolgálják őket, és alkoholt fogyasztva közterületen hangoskodnak.” – mondja Imre.
„Őszintén szólva komoly javulást mi városrendészet megjelenése és a polgármester Facebook-bejegyzése óta sem tapasztaltunk" – mondja Imre felesége, Diána, aki hozzáteszi: „Szerintem igazán komoly visszatartó ereje annak lenne, ha nemcsak a bolt így viselkedő vevőit büntetnék meg, hanem magát az üzletet is. Miért kell kiszolgálni olyanokat, akikről a boltban is tudják, hogy nem képesek mértéket tartani, hogy szabálytalanul, közterületen, ott rögtön a bolt közelében elfogyasztják az italt, és folyamatosan hangoskodnak, mindent összepiszkítanak?
Hozni kellene egy olyan rendeletet, hogy attól a vevőtől, aki sorozatosan nem tartja be az italfogyasztási és köztisztasági szabályokat, tagadják meg a kiszolgálást, tiltsák ki a boltból. Ha pedig mégis kiszolgálják, akkor kapjon a bolt súlyos pénzbüntetést, valamint zárják is be! - mondja Diána, akinek a férje is helyesel, megerősítve: nagyon elegük van már ebből a helyzetből.
Kérdésünkre, hogy az utcában egy másik bolt is van, s onnan is jöhetnek az italozó rendbontók, a házaspár mindkét tagja a fejét rázta. "Ők a Vima Line bolt a 9. szám alatt, de velük még ilyen gond soha nem volt, be vannak kamerázva, illetve azt tapasztaltuk, hogy rendet tartanak. A környező házakban lakók közül mások is a Másik Marcal ABC környékét tartják a problémák forrásának." - állítja Imre és Diána.
„Nyilván a bolt mondhatja, hogy jogilag neki már semmi köze ahhoz, ha a vevő kilép az ajtón, aztán az üzlettől öt méternél távolabb kezd el piálni, berúgni és hangoskodni, hisz az már közterület. De ez mégiscsak azt jelenti, hogy a bolt tulajdonosa profitál ebből, aztán mossa a kezeit, a következményekkel viszont nekünk kell együtt élni” – mondják.
Vannak, akik szerint a rendbontók leginkább hajléktalanok, a szálló vezetője ezt másként látja.
„Tájékoztatom, hogy a Hajléktalanokat Segítő Szolgálat Győr Avar úti székhelyén a Hajléktalanok Otthonában és a Hajléktalanok Rehabilitációs Otthonában élő ellátottak 2020. 09. 08. napja óta kijárási korlátozás alatt állnak, az Átmeneti Szálló és Éjjeli Menedékhely szolgáltatásait igénybe vevők pedig a háziorvossal egyeztetve a vírusfertőzés terjedése miatt 2021. 03. 08 és 2021. 04. 07. közötti időszakban szintén korlátozva vannak a kijárás tekintetében, így a részlegekről csak egészségügyi ellátás igénybevétele miatt (betegszállító szállítja őket), vagy bejelentett munkahelyen történő munkavégzés céljából hagyhatják el a székhelyet” – reagált kérdésünkre Nemes Gábor intézményvezető.
Azt is hozzáfűzve: „Győr Megyei Jogú Város lakosságától intézményünk részére panasz, illetve jelzés nem érkezett, azzal kapcsolatosan, hogy hajléktalanok bármely városrészben a dohányboltok környékén szabálysértően viselkednének. A trafikok, boltok környékén látható ápolatlan, gondozatlan emberek, akik szabálysértően, vagy kifogásolhatóan viselkednek, ők nem feltétlenül hajléktalan ellátást igénybe vevő személyek”
A Győr-Moson-Sopron Megyei Rendőr-főkapitányságnál rákérdeztünk: gyakori panasz a lakosság részéről, hogy nem érzik a hathatós rendőri jelenlétet, valamit fellépést, tehetetlennek, eszköztelennek, kiszolgáltatottnak érzik magukat, mert szerintük a rendbontók azt látják, nincs félnivalójuk, s nyíltan gyakorolják a jogsértő magatartást. Mit kívánnak ez ellen tenni?
„A rendőrség a vonatkozó jogszabályok alapján ellátja a közterület rendjének fenntartásával kapcsolatos rendészeti feladatait, amelynek során napi szinten együttműködik a városrendészet munkatársaival és a polgárőrség tagjaival. A lakosság szubjektív biztonságérzetét leginkább befolyásoló szabályszegésekre kiemelt figyelmet fordítva a rendőrök saját észlelés, illetve lakossági bejelentés alapján egyaránt fellépnek.”
Arra a kérdésünkre, hogy hány intézkedés volt az utóbbi hónapokban ilyen okokból kifolyólag Győrben, illetve a megyében, illetve hogyan változott, mennyivel nőtt ez a rendkívüli jogrend alatt a korábbi időszakhoz viszonyítva, a következő választ adták.
„A rendőrség az ön által kért adatokról országos göngyölített statisztikát vezet. A rendőri intézkedések aktuális adatairól az Operatív Törzs napi sajtótájékoztatóján, illetve a koronavirus.gov.hu oldalon (a főoldalon „Rendőri intézkedések száma” táblázatból) tájékozódhat.”
Ha lesz még az ügyben fejlemény, természetesen visszatérünk rá.