Jelenleg is zajlik a kulturális dolgozók jogi státuszának átalakítását javasló törvénytervezet országgyűlési vitája, melyben a közalkalmazotti státusszal rendelkező közművelődési, közgyűjteményi, előadóművészeti dolgozók a munka törvénykönyve alá kerülnének. A javaslattal kapcsolatban Horváth Zoltánt, az AGORA Szombathelyi Kulturális Központ igazgatóját kérdeztük.
Az intézményvezető elmondta, hogy a kulturális szervezetek Magyarországon jelenleg rendkívül sokféle tevékenységet látnak el, sokféle fenntartási háttérrel. A közgyűjtemények és közművelődési intézmények esetében jellemzőbb az állami, vagy önkormányzati intézményi működtetés, bár a legnagyobb közművelődési intézmények között a nonprofit kft.-k is nagy számmal vannak jelen. Az előadóművészeti szervezetek esetében gyakoribb már a céges forma (rájuk így eddig is a munka törvénykönyve vonatkozott). Kisebb számban, de a szektorban jelen vannak civil szervezeti háttérrel működő szervezetek is.
A közalkalmazottak kedvezményei az elmúlt évtizedekben jelentősen leépültek (mára már csupán a 12 alkalmas utazási kedvezmény maradt), a közalkalmazotti bértábla gyakorlatilag érvényét vesztette azzal, hogy a garantált bérminimum magasabb lett a bértábla legmagasabb összegeinél. Ezt kapja a közkultúrában dolgozók jelentős része, azonban ez is iszonyatosan kevés pénz, kulturális illetménypótlékkal együtt is nagyjából
nettó 150 ezer forint körüli összeg.
Ezen a területen nem vezettek be semmilyen életpályamodellt. A gyakran este, éjszaka, hétvégén és ünnepnapokon is dolgozó kulturális munkatársaknak az alacsony fizetés és társadalmi megbecsültség mellett a közalkalmazotti törvény jelentett minimális védelmet. Ez gyakorlatilag megszűnik.
Míg a közalkalmazotti státusz munkavállaló barát volt, addig az átalakítások munkáltatóbarátnak tekinthetőek.
Nagyobb rugalmasságot ad az esetleges átalakításokkor az intézményvezetők kezébe. Erre a veszélyhelyzet miatti leállás következtében szükség is lehet, hiszen minden kulturális intézményt meglehetősen nehéz helyzetbe hozott a rendkívüli állapot.
Valószínűleg erre is reagált a kormányzat a javaslattal, azonban a jelenlegi bizonytalanságban, így még jobban féltik a jövőjüket a kulturális ágazatban dolgozók, akiknek bár megígértek egy 6%-os fizetésemelést (és ez nyilván mindenkinek jól jön), ez nem oldja meg az anyagi problémájukat még. Továbbra is félni kell attól, hogy magas szakmai tudással rendelkező munkatársak hagyják el a pályát.
Horváth szerint az AGORA kulturális központként azért van a többieknél némileg jobb helyzetben, mert más városokban működnek hasonló típusú szervezetek nonprofit kft-ként, így van minta arra, hogy ezeknél a településeknél, hogy működik a nem közalkalmazotti munka. Az igazgató szerint a kulturális kormányzat egyik célja a kezdeményezéssel az is lehet, hogy azoknál a szervezeteknél, ahol ez megoldható átálljanak a nem profitorientált céges működésre.
Nemrég Melega Miklós, a Vas Megyei Levéltár igazgatója, a KDNP önkormányzati képviselője is - némi spéttel - kifejtette véleményét a változtatásokkal kapcsolatban.
Melega Miklós: A közalkalmazotti jogviszony kivezetéséről szóló bejelentés időzítése nem volt a legszerencsésebb választás
Több hete húzódik már, hogy megtudhassuk Melega Miklós, KDNP-s önkormányzati képviselőnek, a Vas Megyei Levéltár igazgatójának véleményét a közalkamazotti státusz megszüntetéséről, ami a közgyűjteményben és a kultúrában dolgozókat érinti. Az erről szóló törvényjavaslatot Semjén Zsolt (KDNP) miniszterelnök helyettes nyújtotta be. Melegát korábban hiába kérdeztük, nem nyilatkozott az ügyben.
Melega Miklós: fáj a közalkalmazotti státuszom tervezett elvesztése
Ahogy arról már korábban írtunk nagy átalakítást tervez a kormány a kulturális szektorban. Semjén Zsolt (KDNP) miniszterelnök helyettes javaslatára ugyanis megszűntetnék a közgyűjteményekben és kultúrában dolgozók közalaklmazotti státuszát és piaci alapra helyeznék azt. A szakszervezet nemrég élesen kritizálta a kormány álláspontját. A szakemberek leginkább azt féltik, hogy közalkalmazotti státuszuk megszűnésével a mostaninál még kiszolgáltatottabbak lesznek.