A Kennedy-gyilkosság szovjet változata: merénylet Kirov ellen

Papp László Tamás 2021-12-01 18:32:00
Az 1934. december 1-én a leningrádi Szmolnijban eldördült lövés megváltoztatta a Szovjetunió és a világ történelmét.

Állítólag a legtöbben, akik akkor éltek, emlékeznek rá, mit csináltak, hol voltak a John Fitzgerald Kennedy ellen elkövetett 1963. november 22-i merénylet utáni percekben, órákban, amikor eljutott hozzájuk a hír.

Generációnkból pedig sokan így vannak ezzel 2001. szeptember 11-e esetén.

Valószínűleg a korabeli szovjet nemzedékek tudatába is mélyen bevésődött 1934. december 1-e. 

Mert az e napon történtek legalább akkora hatással voltak országuk és a világ történelmére, mint a dallasi elnökgyilkosság vagy az ikertornyok lerombolása.

Ezzel vette kezdetét a sztálini terror, amely már nemcsak a lakosságot, illetve a párton belüli és kívüli ellenzékieket sújtotta.

A tisztogatások során lefejezték szinte a teljes szovjet pártelitet.

A kormány tagjai, a titkosszolgálatok vezetői, a tábornoki kar marsalljai közül is sokan kivégzéssel fejezték be életüket.

Eközben vált Sztálin nagy hatalmú kommunista politikusból csalhatatlan bolsevik pápává, istenített, teljhatalmú diktátorrá, akinek már a párton belül sem volt többé féke vagy ellensúlya.   

De mi is történt ezen a napon a Szovjetunióban?

Leningrádban, a pártközpont épületében lelőtték Szergej Mironovics Kirovot, az SZKP Politikai Bizottságának tagját, a Központi Bizottság titkárát, aki emellett a leningrádi pártszervezet vezetője, a rendszer egyik legbefolyásosabb és legnépszerűbb politikusa volt.

A történtekről a szovjet közvélemény (illetve a II. világháború után létrejött többi pártállami rendszer lakossága) évtizedeken át jóformán csak az egyébként többször is változó hivatalos magyarázatot ismerhette.

1934. december 1-én, 18 évvel ezelőtt mély gyászba borult a Szovjetunió népe. A leningrádi tanács épületében ezen a napon ölték meg Kirov elvtársat

– írta Bács-Kiskun Megyei Népújság az 1952. december 1-i, a merénylet évfordulóján közölt cikkben

A ”kincstári” szovjet verzió évtizedeken át arról szólt: a gyilkosság összeesküvés eredménye volt. Csak épp az összeesküvők személye változott.

A sztálini korszakban azt mondták, (miként a Rákosi-korszakban megjelent, fentebb idézett évfordulós írásban is az szerepel), hogy

A gyilkost egy külföldi kémszervezet szolgálatában álló trockista-buharinista csoport bérelte fel.

Lev Trockij és Nyikolaj Buharin a Szovjetunió Kommunista Pártjának belső ellenzékét alkotó csoportok vezetői voltak a '20-as években.

Sztálin mindkettőjüket kiszorította a pártvezetésből, s ők lettek hivatalosan megvádolva a Kirov-gyilkosság felbújtóiként.

Trockijt mexikói száműzetésében 1940-ben a szovjet hírszerzés egyik ügynöke meggyilkolta, Buharint pedig 1938-ban, egy koncepciós per után kivégezték.

Sztálin halála után viszont, amikor az új pártvezető, Nyikita Hruscsov igyekezett elhatárolódni elődje személyi kultuszától, a sztálini terrortól, már azt vélelmezték: maga Sztálin adott utasítást Kirov megölésére, a gyilkosság szovjet titkosszolgálati összeesküvés volt.  

Ki volt Szergej Mironovics Kirov, s miért kellett meghalnia? 

„Bármilyen munkaterületen dolgozott is, mindig megtalálta az utat a dolgozók legrejtettebb gondolataihoz és reményeihez. Ezért tudott olyan példátlanul lelkesítőén hatni a tömegekre. Mint kiváló szónok, egyszerű, világos, de mély értelmű beszédeivel mindig magával ragadta a hallgatóságot” 

írta róla az 1952-es cikk.

Ha a propagandasallangokat lehántjuk róla, a kutatók javarésze szerint a mondatok lényege annyiban megállja a helyét, hogy Kirov az átlagos szovjet pártvezetőkhöz viszonyítva rokonszenvesebb, megnyerőbb egyéniség volt. 

Szergej Mironovics Kosztrikov néven, szegény orosz családba született 1886. március 27-én Vjatka orosz kormányzóságban, Urzsum városában. Hat testvére közül négy nem élte meg a felnőttkort, s miután szüleit hamar elvesztette (apja elhagyta őket, anyja TBC-ben hunyt el), nagyanyja nevelte, de hétéves korában - a család rossz anyagi helyzete miatt - árvaházba került

írja róla a Múlt-kor.

Szergej Mironovics Kirov

Fotó: Wikipédia

Kirov ösztöndíjas diákként mérnöknek tanult, s már 18 évesen az Orosz Szociáldemokrata Munkáspárt tagja lett, azon belül a Lenin vezette a bolsevik frakció hívévé vált.

Művelt ember volt, olvasmányai közt szerepelt Dosztojevszkij, Csehov, Victor Hugo, Anatole France, Descartes, sőt a Biblia is. Halálakor már 20 ezer könyve volt, újságíróként is dolgozott.

Az 1917-es bolsevik hatalomátvétel után részt vett a polgárháborúban, mely alatt

több mint négyezer ember kivégzését rendelte el.

Mindezek dacára is a szovjet rezsimen belül a mérsékeltek között tartották számon, sőt, igyekezett

jó viszonyt ápolni a mensevikekkel, ami miatt pártbeli riválisai többször is azzal vádolták meg, hogy ő maga is az ellenfél táborát gyarapítja”

1921-től az Azerbajdzsán bolsevik pártszervezetét vezette, 1926-tól pedig Sztálin híveként leningrádi első titkár. (E tisztségében a Trockijt támogató pártellenzékit, Grigorij Zinovjevet váltotta.)

Anatolij Ribakov Kirov-gyilkosságról szóló regénye, az Arbat gyermekei szerint Sztálin elégedetlen volt Kirov teljesítményével. 

"Ő küldte el Leningrádba, rábízta, hogy megtörje az ellenállás, a kevélység és az ellenzékiség örök támaszát.

De nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket. Nem törte meg a várost, ellenkezőleg, az élére állt, olcsó népszerűségre tett szert, és most országos népszerűségre törekszik, Sztálin elvtárs ellenében mérsékelt nézeteket valló, igazságos és nagylelkű embernek igyekszik mutatni magát. A Politikai Irodában felszólalt Rjutyin, majd később Szmirnov, Tolmacsev és Ejszmont kivégzése ellen. És a Politikai Iroda többi tagját is magával ragadta. Még Molotov és Vorosilov is habozott. Csak Lazar állt ki fenntartás nélkül az agyonlövés mellett."

Tény, hogy Kirov (aki 1930-től az SZKP csúcsvezetése, a Politikai Bizottság - vagy ahogy akkor hívták, Politbüro - tagja volt) jóval népszerűbbnek bizonyult a tagság soraiban, mint Sztálin. 

A párt 1934-es kongresszusán (amelyen hivatalosan már nem létezett belső ellenzék, ezért is nevezték - a sztálini irányvonal diadalára utalva - a Győztesek Kongresszusának)

a Központi Bizottság tagjainak választásakor Kirov kapta a legkevesebb elutasító szavazatot,

mindössze hármat, míg Sztálin a legtöbbet, 292-t

– említi a fentebb idézett Múlt-kor cikk is.

Kirov életmódja Ribakov műve szerint nagyon eltért Sztálin és a nómenklatúra zárt világának stílusától. 

Kirov mohón áhítja a népszerűséget, rájátszik az egyszerűségre.

A Kamennosztrovszkij sugárúton lakik egy közönséges bérházban, gyalog jár munkába, sétálgat a leningrádi utcákon,

megkocsikáztatja a gyerekeket az autóján, fogócskázik velük. [...] Virtuskodásával, közvetlenségével Kirov őt provokálja, ezzel akarja hangsúlyozni, hogy lám Sztálin a Kremlben lakik, őrség vigyázza, nem járkál az utcán, nem játszik a gyerekekkel, igenis ezzel akarja hangsúlyozni, hogy Sztálin fél a néptől, bezzeg ő, Kirov nem fél tőle

– olvasható az Arbat gyermekeiben.

Az 1956-os XX., valamint az 1961-es XXII. pártkongresszuson Hruscsov igyekezett leleplezni Sztálin bűneit (nem beszélve ugyanakkor a saját felelősségéről, hisz a sztálini terror, a Kirov halála utáni megtorlások éveiben ő is a Politbüro tagja volt.)

A '30-as évek jogsértései, koncepciós perei vizsgálatai során merült fel, hogy Sztálin keze benne lehetett Kirov halálában.

Sztálin a harcostársaival, Molotovval és Vorosilovval. Ő lett volna az értelmi szerző?

Fotó: Wikipédia

A leningrádi pártbizottság központja, a Szmolnij biztonságáért is felelős titkosszolgálat, az NKVD helyi vezetője Kirov bizalmasa, Filipp Medvegy volt.

Sztálin e verzió szerint Genrih Jagoda belügyi népbiztost arra utasította:

cserélje le Medvegyet a hozzá hű Grigorij Jevdokimovval. Kirov ekkor közbelépett, és megpróbálta a cserét megakadályozni.

Alekszandr Orlov disszidált NKVD-tábornok visszaemlékezései szerint

Sztálin ekkor adta parancsba Jagodának legfőbb ellenlábasa megölését

Jagoda utasította Medvegy helyettesét, Ványa Zaporozsecet,

hogy hajtsa végre az akciót. Zaporozsec visszatért Leningrádba, hogy megtalálja a merénylet végrehajtására alkalmas embert: ő volt Lenyoid Nyikolajev

– említi a Múlt-kor cikke, amely szerint

A férfi először október 15-én tett kísérletet arra, hogy a Szmolnijban megölje Kirovot. Bár a biztonsági szolgálat emberei meghiúsították Nyikolajev szándékát, a férfi - aki az épületbe becsempészett Nagant M1895 revolverével egyértelműen vétett a hatályos szovjet törvények ellen - tisztázatlan oknál fogva szabadon távozhatott.

Nem kevésbé gyanús, hogy ezt követően Kirov testőrségét - moszkvai utasításra - négy főre csökkentették.

Valójában - lévén, hogy a merénylet aktáit titkosították - a közvélemény egészen a közelmúltig a Sztálin, majd Hruscsov által előadott verziókból ismerhette csak a történetet.

Melyek (a Kreml mindenkori ellenségképének megfelelően) először trockista, aztán sztálinista összeesküvésnek tulajdonították a gyilkosságot. (S ez jól illeszkedik a minden ilyen cselekvés mögött konspirációt gyanító szovjet mentalitásba.)

A hruscsovi prekoncepciót melegítették fel a Gorbacsov-korszakban is. Ennek szépirodalmi lecsapódása Ribakov idézett alkotása.

„Sztálin elégedetlen a leningrádi helyzettel, ezt mindenki tudja. Azt követeli Kirovtól, hogy lépjen fel az úgynevezett zinovjevista ellenzék tagjai ellen, szabadjára akarja engedni a terrort Leningrádban.

Miért?

Ez lenne a gyutacs az egész országra kiterjedő terrorhoz?

Kirov megtagadta ezt, és Zaporozsecnek feltehetően az a feladata, hogy egy olyan incidenst provokáljon, amely segít leküzdeni Kirov ellenállását”

– írja Ribakov.

A regény egyik hőse, Berezin, a titkosszolgálat főtisztje próbálja meghiúsítani a tervet. Neki jutnak eszébe Sztálin alábbi mondatai:

„A halál minden problémát megold. Ha már nem él valaki, nincsenek vele problémák sem”

Ilyen ennek az embernek a filozófiája. Most is ezt allkalmazná? Igen, biztos, hogy igen.

– utal rá Berezin, hogy a gyilkos terv mögött Sztálin áll.

Végül 2009-ben oldották fel a Kirov-ügy dokumentumainak titkosítását, ezekből a Múlt-kor cikkében is hivatkozott iratokból az derül ki, hogy Kirovot

egy magányos merénylő ölte meg, és mindez a korábban hitt hatalmas összeesküvés helyett csak ürügy volt a tisztogatások megindítására - ez pedig azt jelenti, hogy Kirovot mégsem Sztálin gyilkoltatta meg, ő „csupán” saját céljaira használta fel a tragédiát”

A dokumentumok szerint a merényletet Leonyid Nyikolajev 

bosszúból követte el. Nyikolajevet ugyanis korábban a helyi pártszervezetben nem támogatták, és egy jóval alacsonyabb beosztást javasoltak a számára. (Azután a pártból is kizárták.)

Illetve a szerelemféltés is felmerült indíték gyanánt.

Kirov ugyanis (finoman szólva) nem volt monogám típus, több házasságon kívüli kapcsolatára is fény derült, egyebek között a merénylő, Nyikolajev feleségével, a Szmolnij titkárnőjével, Milda Dranunéval is viszonya volt

– említi a 2009-es dokumentumokra szintén hivatkozó IPM-cikk.

Mely szerint

Nyikolajev a helyszínen véget akart vetni életének, de letartóztatták, s alig egy hónappal később ítélet nélkül kivégezték. 

A szerelmi háromszög arra is magyarázattal szolgálhat, miért engedték szabadon a pisztollyal Kirov életére törő Nyikolajevet a sikertelen gyilkossági kisérlet után. Nem azért, mert Sztálin állt mögötte, s Jagoda fedezte a tettét.

Hanem talán Kirov gondolta úgy: jobb ezt diszkréten rendezni. S ő mondta a biztonságiaknak: engedjétek, ne bántsátok, nem politikai ellenség, csak egy féltékeny férj, majd elrendezem vele a dolgot.

Valerij Osztrovszkij szentpétervári történész-politológus a Komszomolszkaja Pravdában azt nyilatkozta:

Csak a Szovjetunió Kommunista Pártjának XXII. kongresszusán, 1961-ben, a személyi kultusz Hruscsov általi leleplezésének folyamán merült fel, hogy Sztálin adott volna parancsot Kirov meggyilkolására.

Tatyjana Szuharnyikova, a szentpétervári Kirov Múzeum igazgatója pedig, aki a titkos anyagokat is tanulmányozhatta, az Interfax hírügynökségnek elmondta:

a most nyilvánossá vált iratokban sincs utalás arra, hogy Sztálin utasítására eliminálták volna Kirovot,

de a diktátor kihasználta a történteket.

„Leningrád lakossága 1935 első félévében 35 ezer fővel fogyatkozott meg, s ekkor kezdődtek meg a tömeges repressziók, kivégzések és a btk. módosításai”

– tette hozzá.

Más források – páldául Alla Kirilina műve, amely kiadatlan levéltári dokumentumokra támaszkodott – már jóval korábban is cáfolták a sztálini összeesküvés teóriáját.

Persze vannak még tisztázatlan mozzanatok.

A tisztázáshoz politikai szándék szükséges, mert kizárólag a Szövetségi Biztonsági Szolgálat és a bűnügyi nyomozó szervek képzett szakértői deríthetnék ki, mi történt valójában”

– mondta a kutató.

Hogy mi a tanulság?

Sztálinból (az általa elrendelt számtalan kivégzés után) persze kinézzük, hogy ő tette el láb alól Kirovot. Ahogy Szaddám Huszeinből is kinéztük, hogy vannak tömegpusztító fegyverei.

De mindkettőről kiderült, hogy nem igaz.

A diktatúrák, a totalitárius és autoriter rezsimek, az összeesküvés-elméleteket használó politikusok előszeretettel sugallják: minden negatív dolog, ami történik, valamilyen sötét tervet követ.

Valójában azonban a történelem során nagyon sokszor a véletlen, pontosabban egy magányos egyén ambíciója, bosszúvágya tereli új vágányra az élet cselekményét. 

Szólj hozzá!

Teljesen jól érzik magukat a nálunk áttelelő fehér gólyák

Az itthon maradó fehér gólyák nem szorulnak emberi segítségre, etetésre, befogásuk amúgy sem lehetséges, meleg helyen történő átteleltetésük felesleges.  

Hogyan válasszunk címkenyomtatót?

Egy cég hatékony működéséhez számos irodai eszközre van szükség, példának okáért a címkenyomtató is igen sok vállalkozás számára elengedhetetlen felszerelés. Ebben a cikkben bemutatjuk a legnépszerűbb típusokat, hogy segíteni tudjunk azoknak, akik a meg szeretnék találni a cégük számára legmegfelelőbb készüléket.

Miért előnyös a CMRV sorozat kiegészítőinek használata?

A CMRV hajtóművek napjainkban igen népszerűvé váltak, hiszen formatervezett, funkcionális elemei az ipar számos területén üzemelő berendezéseknek.

Megbüntette az MLSZ a Haladást

A szurkolók kaviccsal dobálták a játékvezetőket.

A DK ingyenes korrepetálást biztosít a rászoruló gyerekeknek Győrben 

Angolból, magyar nyelvtanból és irodalomból, matematikából, kémiából és biológiából kaphatnak plusz felkészítést a diákok.

Vas Vármegyében biztonságosan fogyasztható az ivóvíz

A napokban megjelent az országos sajtóban több a vízminőséggel kapcsolatos hír, mely megingathatja a felhasználók bizalmát az általunk szolgáltatott ivóvíz biztonságos fogyasztásával kapcsolatban. 

A Szombathely-Debrecen vonaltól északra lévő területeken várható számottevő havazás pénteken

A Magyar Közút november 10-én már téli munkarendre állt át, így csütörtök estétől 12 órás váltott műszakokban fogja végezni a megelőző sószórási, majd pénteken a hóeltakarítási munkákat is.

A vércukorszint mérése otthon

A vércukorszint mérése kulcsfontosságú a cukorbetegség kezelésében, a cukorbetegségben szenvedő embereknek napi szinten többször is ellenőrizni kell a vércukorértékeiket. Ezzel ellenőrizhető az alkalmazott terápia sikeressége, és elkerülhetők a hiper- és hipoglikémiás tünetek. 

Pénteken legnagyobb eséllyel az ország északkeleti felében várható havazás

Már csütörtökön az esti órákban elérheti a nyugati határt az érkező ciklon melegfronti csapadékzónája.

Miért olyan fontos a dolgozók munkavédelmi ruházatának biztosítása?

A munkavédelem területéhez tartozik a védőruházat kérdése is. Rengeteg veszélyforrást rejtenek bizonyos munkakörök, így a dolgozók élet- és egészségvédelme mindennél fontosabb.

Nyugdíjba vonul a Győr-Szol vezérigazgatója

Prédl Antal 2025. január 1-ig tölti be a pozíciót, de ezt követően is igazgatósági tag mar.

November 28-án tartják az idei közmeghallgatást Győrben

Érkezési sorrendben lehet majd felszólalni.

Győri egyetem céljai között szerepel egy idősotthon létrehozása

Erről a Belügyminisztérium államtitkára beszélt.

Felállították Szombathely idei karácsonyfáját

Az önkormányzat idén megerősítette a Fő téri fenyő tartószerkezetének stabilitását.

Az épített medencénk az egyéni igényeink szerint készül el

Talán mindannyian eljátszottunk már a gondolattal, hogy milyen lenne, ha a saját udvarunkon várna minket egy medence munka után, ahol kedvünkre fürödhetünk, hűsölhetünk a nagy nyári kánikulában.