Mikosszéplak határába 900 ezer férőhelyesre tervezett tojófarm épülhet, írja a Magyar Idők. A beruházást a Duna Tojás Kft. kezdeményezte. A céget nemrég alapították Győrben, azonban egy németországi tulajdonos áll mögötte. Bojtos Zoltán, a társaság ügyvezetője szerint már csak egy engedélyre van szükségük ahhoz, hogy elkezdjék az építkezést.
A kivitelezés első ütemében három istálót és egy csomagolóüzemet építenének, ám ennyi helyiség "csak" 450 ezer tyúk tartására lenne elegendő. Az ügyvezető szerint a további fejlesztések az üzem eredményességétől függnek és a következő öt évben valósülnának meg. A létesítmény üzemeltetéséhez 20-25 fő lenne szükséges, abban reménykednek, hogy a környező településekből érkezne a munkaerő.
Aggályos múltú a német család
Az ügyvezető szerint azért esett a választás éppen Magyarországra, mert hazánkban kevesebb tojást termelnek, mint amennyit egyébként a piac felvenne. A termelés nagy részét azonban még így is külföldre szállítaná a német beruházó.
A német tulajdonos neve Stefan Pohlmann, az ő édesapja Anton Pohlmann, akit az elmúlt években Németországban és Amerikában is eltiltottak a nagyüzemi állattartástól. Az idősebb Pohlmann a '90-es években állítólag több tízezer szalmonellával fertőzött tyúkot ölt meg úgy, hogy kikapcsolta a telep szellőztetőrendszerét, de ugyanebben az évtizedben méregnek számító anyaggal permeteztette az istállóit.
A termelők szerint a piac rovására mehet egy ekkora beruházás
Egy ilyen hatalmas tojófarm idegen a magyar piacon, ezért már most ellenzik a tojástermelő gazdaságok. A tojástermelőket összefogó Baromfi Termék Tanács (BTT) szerint a termelők azért aggódnak, mert tőkeerőben és termelői kapacitásban messze elmaradnak a mikosszéplaki üzemtől, de etikai aggályaik is vannak a német beruházó múltja miatt.
@@tyúkok egy farmon_0.jpg@@Tyúkok egy tojófarmon Forrás: Youtube
A BTT szerint a termelők attól is félnek, hogy az új farm rontaná a magyar tojások jó hírnevét. de még az is borsot törhet az orruk alá, ha a termelés indulásakor elszipkázza a takarmányt a mikosszéplaki termelő. A BTT szerint az új telep napi takarmányigénye 100 tonna körül alakulhat, ami meglehetősen leterhelné a hazai takarmánygyártó üzemeket.
A helyiek a megnövekedett forgalomtól tartanak
Habár az új létesítmény engedélyei szerint a helyieknek nem kell tartaniuk a zaj- és bűzterheléstől, a környező településeken már aláírásgyűjtésbe kezdtek. A megnövekedett forgalomtól elsősorban Hosszúpereszteg és Zalavég tarthat, de a Szajki-tavaknak is meggyűlhet a baja. Hosszúpereszteg polgármestere, Farkas Margit azt mondta a Magyar Időknek, hogy az engedélyek kiadása előtt nem egyeztettek a falu lakosaival, pedig a számításaik szerint hetente akár 350 kamion is megfordulhat majd a tojófarmon. A polgármester szerint ekkora forgalom már zavarná a községben élők biztonságát és nyugalmát.
Márton András, Zalavég polgármestere arról nyilatkozott a lapnak, hogy az átmenő forgalom már ma is jelentős, az érintett útszakasz ráadásul rossz állapotban van, ezért a falu vezetése ellenzi a telep felépítését. A térség turisztikai szempontból sem elhanyagolható, hiszen a közelben van a Jeli Arborétum, egy horgásztó, termállétesítmények, és még a Szajki-tavak is. Az utóbbi fejlesztését kiemelten kezelik Vas megyében, amit megnehezítene, ha felépülne a mikosszéplaki tojófarm.